Politológ o návrate Dzurindu nepovedal prakticky nič pozitívne. Hovorí o zúfalom pokuse zo strany bývalého predsedu vlády. Zároveň pripomína jednu z najväčších politických káuz na Slovensku. Súvisí so závažnými skutočnosťami, ktoré sa spájajú predovšetkým s expremiérom Mikulášom Dzurindom.
„Gorila sa vracia, alebo zúfalý pokus Dzurindu o návrat,“ myslí si o návrate jedného z najznámejších slovenských politikov a bývalého premiéra Mikuláša Dzurindu (Modrá koalícia) do politiky politológ Roman Michelko. Dzurinda zatiaľ nešpecifikoval, či sa chce do politiky vrátiť v úlohe poslanca, ministra, premiéra, alebo poradcu. Už teraz si však jeho reštart kariéry našiel množstvo kritikov.
„Nulová sebareflexia, ale o to väčšia drzosť. To je zrejme taktika Dzurindu, ktorý si myslí, že fatálne zlyhanie súčasnej generácie politikov mu znova otvorí dvere do politiky. Tento človek nemá kúsok pokory a súdnosti. Súčasťou jeho tímu je aj jeho dcéra, synovia skrachovaného politika Horta, ktorý sa ani z piateho miesta kandidátky nedostal do parlamentu a kadejakí pozbieranci,“ hodnotí Michelko.
Gorila je dozaista jednou z najväčších korupčných káuz samostatnej slovenskej histórie. Spravodajské služby počas Dzurindového premiérovania odhaľovali praktiky, za ktoré by sa nehanbili ani v najkorupčnejších krajinách sveta. Okrem samotnej Gorily, ku ktorej neexistuje už len prepis, ale aj nahrávka, môže byť Dzurindovým problémom aj podozrivá privatizácia, a to aj strategických podnikov, ktorú viedol spolu so svojim ministrom financií za SDKÚ-DS Ivanom Miklošom.
„Z najväčšej korupčnej aféry v dejinách Slovenska sa Dzurinda nijako nepoučil. Stále je to podľa neho komplot médií, ktorý proti nemu zosnoval Fico. To už ani nestojí za komentár. Zároveň na tlačovke, na ktorej predstavil svoj projekt Modrá koalícia, ukázal, že nič zlé nezabudol a nič dobré sa nenaučil. Jeho arogancia voči novinárom je rovnaká ako v čase, keď bol na zenite svojich politických síl. No a naozaj absurdne vyznieva jeho ambícia spojiť nespojiteľné do jedného bloku, teda Progresívne Slovensko, KDH a stranu SaS. Už vyslovenie tejto tézy svedčí o jeho nulovej politickej súdnosti alebo o pokročilej senilite. Obe možnosti ho definitívne diskvalifikujú zo slovenskej politiky,“ kriticky pokračuje Michelko.
Tlačovú konferenciu téma „Gorila“ príliš neovplyvnila. Na obrovskú kauzu padla počas Dzurindovho výstupu v podstate len jedna jediná otázka. Dzurinda sa v odpovedi dušoval, že on svoju zodpovednosť za kauzu môže niesť len ako vtedajší premiér. Osobne však do nej vraj zapojený nebol.
Zdroj: youtube.com/tasrtv
„Ani jeden z novinárov sa ho neopýtal, prečo tára, keďže v prepisoch aj v audiozázname je mnohokrát vyslovená veta, že Slava Haščáka, Dzurindu a Mikloša vypláca Palacka, pripadne Kucej, obaja pokladníci SDKÚ, nehovoriac o tom, že priam ikonická veta od Haščáka je, že každá strana potrebuje mať svojho Palacku,“ upozorňuje Michelko.
Otázne je, akú úlohu bude v politickej budúcnosti Slovenska zohrávať dočasný premiér Eduard Heger (OĽANO). Predpokladá sa totižto, že práve Heger má taktiež záujem ísť do parlamentných volieb s úplne novým politickým subjektom. Premiér by však podľa odborníka mohol skončiť aj niekde úplne inde.
„No a nakoniec dnes už vieme, akú úlohu má zohrať Heger: má to byť ´konzervatívec liberálneho strihu´. Teda taký, ktorý získa zopár nezorientovaných konzervatívnych voličov, ale vždy, keď to bude treba, si zoberie dúhovú vlajku a pôjde s ňou na barikády. Jasné, niečo také by úplne zapadlo do KDH. To, že je to hodnotovo krajne flexibilná, rozumej ahodnotová strana, v plnej miere potvrdila Miriam Lexmann, manželka predsedu Majerského, ktorá de facto riadi KDH,“ dodal Michelko.
ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…