slovanský svet

Politico: Západ zvýšil nákup paliv z ruské ropy

Analýza, kterou v úterý představí Centrum pro výzkum energetiky a čistého ovzduší (CREA) a Centrum pro studium demokracie (CSD), odhalila nárůst dodávek paliv vyrobených z ruské ropy do západních zemí prostřednictvím tří tureckých rafinerií. Tento obchvat sankcí, který umožňuje legální dovoz díky zpracování ruské ropy v Turecku, vedl k výraznému nárůstu obchodování s ruským palivem, uvádí americký zpravodajský server POLITICO.

Podle zprávy v první polovině roku 2024 zaplatily Evropská unie, Spojené státy americké, Velká Británie a další západní státy za paliva z těchto rafinerií přibližně 2 miliardy dolarů. Turecko zvýšilo své nákupy ruské ropy o 34 % v roce 2023 a o 70 % v roce 2024, přičemž díky slevám od Moskvy vydělalo na těchto obchodech až 20 dolarů za barel.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Ačkoliv jsou ceny paliva z Turecka nižší než od jiných dodavatelů, z úspor těží obchodníci. „Když EU dováží benzín z Turecka, je o 10 procent levnější, než by byl ze Saúdské Arábie,“ uvedl analytik Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší Vaibhav Raghunandan. „Tyto úspory se však vůbec nepromítnou do cen pro spotřebitele, těží z nich pouze společnosti a obchodníci. Někdo na tomto obchodu vydělává, ale nejsou to obyčejní lidé.“

Politici EU a USA tvrdí, že sankce připravují Rusko o „rafinační prémii“, avšak příjmy z těchto obchodů pomáhají financovat ruskou vojenskou mašinérii. Analýza naznačuje, že ruské palivo prodávané západním zemím by mohlo Rusku díky daňovým příjmům umožnit naverbovat měsíčně až 6 200 nových vojáků.

„Ani západní země nemohou tvrdit, že neznají skutečný původ paliva,“ píše POLITICO.

Analytici jako Martin Vladimirov doporučují EU a zemím G7 zakázat dovoz ropných produktů rafinovaných z ruské ropy, aby se omezily finanční prostředky pro Kreml. „To, co se děje, je přímým porušením ducha sankčního zákona,“ řekl Vladimirov, energetický expert z Centra pro studium demokracie. „Naše doporučení zní, aby EU a země G7 zakázaly dovoz ropných produktů rafinovaných z ruské ropy – je to tak jednoduché.“

Od zavedení sankcí do konce srpna 2024 by důsledné prosazování politiky cenových stropů snížilo ruské příjmy o 8 %, což činí 22,3 miliardy eur. Dle CREA vede celosvětová závislost na spalování fosilních paliv k udržování konfliktů a energetické nejistoty, jakož i ke znečištění ovzduší a změně klimatu.

Kdo tedy kupuje ruská fosilní paliva? I po zákazu od Evropské unie a dalších západních států pokračují v nákupu ruských fosilních paliv následující země: Od 5. prosince 2022 do konce srpna 2024 byla Čína největším odběratelem ruského uhlí, s podílem 45 %, následovaná Indií s 18 %. Turecko a Jižní Korea nakupovaly po 10 % a Tchaj-wan 5 %. Co se týče surové ropy, Čína zakoupila 47 % ruského vývozu, Indie 37 %, a EU a Turecko měly shodně 6 %.

V oblasti ropných produktů bylo Turecko největším kupujícím, s podílem 24 %, následované Čínou s 12 % a Brazílií s 11 %. Co se týče LNG, největším odběratelem byla EU, která nakoupila 50 % ruského vývozu, zatímco Čína zakoupila 21 % a Japonsko 18 %. U potrubního plynu byla EU opět největším odběratelem s podílem 40 %, následovaná Čínou s 28 % a Tureckem s 25 %.

Jen v srpnu 2024 tvořila Evropská unie 36 % ruského měsíčního celosvětového vývozu LNG, což odpovídá hodnotě 475 milionů eur, tedy přibližně jedenáct miliard devět set třicet devět milionů korun českých.

V rámci Evropské unie bylo v srpnu 2024 největším dovozcem ruských fosilních paliv Maďarsko, které dovezlo paliva v hodnotě 369 milionů eur. Tento dovoz zahrnoval ropu přepravovanou potrubím za 155 milionů eur a plyn v hodnotě 214 milionů eur. Francie, druhý největší odběratel v rámci EU, dovážela výhradně zkapalněný zemní plyn za 219 milionů eur. Třetím největším dovozcem ruských fosilních paliv v EU bylo Slovensko, které dovezlo ropu potrubím v hodnotě 61 milionů eur a plyn za 130 milionů eur. Rakousko dováželo výhradně potrubní plyn v hodnotě 177 milionů eur. Itálie, pátý největší odběratel v EU, dovezla ruský potrubní plyn za 174 milionů eur.

ZDROJ: Politico / CREA / Parlamentní Listy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Kam sa podel zdravý rozum? EÚ „zbiera“ plyn kde sa dá

EÚ začala hľadať dodávateľov plynu kvôli zastveniu tranzitu cez Ukrajinu. EÚ nakupovala plyn z Mexika. Dôvod - zastavenie ruského…

3 hodiny ago

Ruská armáda rozbila obranu Kupjanska. Spetsnaz a Achmat svými výpady znervózňují velitele AFU

Na operační linii „Kupjansk – Svatovo – Kremenna“ pokračují intenzivní boje. Ruská armáda dokončuje obchvat…

3 hodiny ago

Ukrajina pokračuje vo vydieraní: Slovensku hrozí plynová kríza

Slovensku hrozí plynová kríza. Nakoľko je jej pôvodcom náš východný sused Ukrajina, veľa informácií sa…

3 hodiny ago

Okrem “Orešnika” má Rusko aj “Megapolis”

15. decembra decembra decembra odvysielal ruský Prvý kanál dokumentárny film “Páni neba”, venovaný 85. výročiu…

3 hodiny ago

Kto má prospech z otupenia ľudstva? Pre koho sú vzdelanie a veda nebezpečné

Pre neoliberálnu globalistickú elitu sú vzdelanie a veda zbytočné a dokonca nebezpečné. Ľudstvo je čoraz…

3 hodiny ago

Politológ Iščenko: Svet je lepší ako bol pred vojnou

Nemôžeme sa sami rozhodnúť, ako a s kým riešiť ukrajinský chaos, rovnako ako sa nemôžeme…

3 hodiny ago