Ruský prezident teraz musí čeliť nezvyčajnej úrovni kritiky kompetencií svojich veliteľov na Ukrajine.
Ukrajinský zásah ruskej armády v severovýchodnej oblasti Charkova spôsobuje prezidentovi Vladimirovi Putinovi politické aj vojenské bolesti hlavy.
Úsilie Kremľa o vytvorenie žiarivého propagandistického príbehu o jeho vojne na Ukrajine je na troskách, pretože populárni lojalistickí blogeri, think-tankeri a dokonca aj politici si začínajú klásť nepríjemné otázky o porážke v prvej línii, píše portál POLITICO.
Zatiaľ je ich hnev namierený výlučne na najvyššie vojenské velenie Ruska, ale Putin musí napriek tomuto nezvyčajnému praskaniu nesúhlasu postupovať opatrne.
Ak nebude reagovať na sťažnosti na svojich veliteľov, môže sa na jeho autokratický režim zvýšiť politický tlak.
V nedeľu Ramzan Kadyrov, svojrázny a autoritársky vodca Ruskej Čečenskej republiky, obvinil vojenské velenie Moskvy z „chyby“ v Charkovskej oblasti, kde boli ruské jednotky narýchlo stiahnuté zo strategicky dôležitého mesta Izjum a Kupianska, významného železničného uzla neďaleko hranice s Ruskom.
Pokiaľ nedôjde k zmenám v stratégii vedenia špeciálnej vojenskej operácie dnes alebo zajtra, budem musieť ísť k vedeniu ministerstva obrany, k vedeniu krajiny, aby som vysvetlil skutočnú situáciu na mieste
uviedol v hlasovom zázname na jeho kanáli Telegram.
Kadyrovovi vlastní vojaci majú hroznú povesť, ktorú Ukrajinci obviňujú z vojnových zločinov v meste Bucha na začiatku vojny a z natáčania zinscenovaných videí TikTok na propagáciu ich vymysleného hrdinstva, ale čečenský vodca je významný, pretože je osobne lojálny Putinovi a preukázal svoju ochotu zapojiť sily do vojny.
Je najvyššou osobnosťou, ktorá otvorene kritizuje najvyšších predstaviteľov krajiny, no nie je ani zďaleka sám.
Sergej Markov, politický analytik napojený na Kremeľ a bývalý poslanec z prezidentskej vládnucej strany Jednotné Rusko, kritizoval sobotňajšie oslavy výročia Moskvy, počas ktorých Putin pred nočným ohňostrojom trochu surreálne otvoril nové obrovské ruské koleso.
„Oslavy teraz vyzerajú ako politická chyba. Obdoba sviatku v čase moru. Je jasné, že ich [moskovské úrady] nechceli zrušiť, aby nevyvolali paniku,“ povedal politik, ktorý v predchádzajúcich rokoch energicky podporoval separatistické hnutie vo východnom ukrajinskom regióne Donbas. „Účasť prezidenta však hovorí ešte viac o zmätku úradov.“
Povedal tiež, že ohňostroje v Moskve „v tragický deň ťažkej vojenskej porážky Ruska“ mali úrady zrušiť, čo poukazuje na možné poškodenie Putinovej povesti v očiach jeho voličov.
„Vláda by nemala oslavovať, keď ľudia smútia.“
Sergej Mironov, líder strany Spravodlivé Rusko, ktorá podporuje Kremeľ, sa opatrne pridal ku kritike osláv.
Vyzval moskovské úrady, aby „odložili“ ohňostroj „až do víťazstva“ nad Ukrajinou. „Bude to rešpektovať tých, ktorí v tento deň so zbraňami v rukách, riskujúc svoje životy, bránia celé Rusko, všetkých jeho obyvateľov tisíce kilometrov od svojich domovov.“
Medzitým sa hnev mnohých ruských vojenských blogerov vzniesol proti nemotornej informačnej taktike ruského ministerstva obrany, ktoré sa počas prvých dní ukrajinskej protiofenzívy zdržalo akýchkoľvek komentárov k situácii v Charkovskej oblasti.
Blogeri tiež tvrdo kritizovali ruské úrady za ich neschopnosť zabezpečiť riadne stiahnutie tých obyvateľov, ktorí podporovali ruskú okupáciu a chceli z regiónu odísť do Ruska pred rýchlym postupom ukrajinských jednotiek, z Charkovskej oblasti.
Alexej Čadajev, politický think-tanker lojálny Kremľu, je presvedčený, že ruská armáda „ako celok, ako štruktúra, vo svojej súčasnej podobe – mierne povedané – má obmedzenú vhodnosť na modernú vojnu“.
Kľúčové nedostatky nespočívajú v schopnosti zhromaždiť ľudskú silu, zásobovanie, zbrane a dokonca ani v manažmente ako takom, ale v úrovni strategického myslenia, kvalite pochopenia rytmu a logiky konfrontácie
napísal. Sobota, komentovanie porážky Ruska.
Dodal, že posledná porážka ruských vojsk „stále viac a viac pripomína“ katastrofu, ktorej čelila Červená armáda Sovietskeho zväzu na takmer presne rovnakom území v druhej svetovej vojne. Práve tu spustili Nemci operáciu Fredericus, ktorá zasadila veľkú ranu Červenej armáde, ktorá bola obkľúčená a stratila asi štvrť milióna mŕtvych a zranených.
„Buď budeme bojovať, alebo sa vzdáme, neexistuje žiadna tretia možnosť. Tak sa rozhodnime. Ale ak sa ma pýtate, som za boj,“ dodal Chadajev.
Sergej Kuznetsov
skspravy
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…