svet

POLITICO: Energetická vojna sa preruší, keď sa Putin a Západ stretnú pri rope a plyne

EÚ a G7 sa snažia zabrániť Rusku zarábať obrovské zisky z predaja ropy a plynu a Moskva odpovedá na odvetu.

Energetická bitka medzi Ruskom a Západom v piatok dramaticky eskalovala, pričom západné krajiny podnikli koordinovaný tlak na obmedzenie cien vývozu ropy a plynu z Moskvy, zatiaľ čo Rusko oznámilo, že nebude reštartovať kľúčový plynovod Nord Stream.

Ministri financií zo skupiny priemyselných demokracií G7 vyzvali na vytvorenie systému, ktorý by umožňoval len predaj ruskej ropy za nižšie ako trhové ceny.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Predseda Európskej komisie má prispieť k obmedzeniu cien ruského plynu. Cieľom je obmedziť príjem Kremľa z predaja fosílnych palív, ktorý pomáha financovať jeho inváziu na Ukrajinu.

Počas niekoľkých hodín Moskva úder vrátila. Gazprom oznámil na dobu neurčitú odstavenie svojho životne dôležitého plynovodu Nord Stream do Nemecka, čo je krok, ktorý Kremeľ pravdepodobne bude považovať za nový ekonomický útok na Európsku úniu.

Vysoké stávky

Piatkové rýchle výmeny úderov medzi Ruskom a Západom o energiu ukazuje, aké vysoké sú teraz stávky. Západné vlády zápasia s energetickou krízou, ktorá poháňa infláciu, a zároveň sa snažia vyvinúť maximálny tlak na Moskvu zameraním sa na ruský export fosílnych palív.

Rusko medzitým ťažilo z rekordných cien a dúfa, že ešte viac poškodí západné ekonomiky znížením ponuky.

Cenový strop je špecificky navrhnutý tak, aby znížil ruské príjmy a schopnosť Ruska financovať svoju agresívnu vojnu a zároveň vplyv ruskej vojny na globálne ceny energií,” uviedli ministri G7 vo vyhlásení po svojom virtuálnom stretnutí.

V ten istý deň sa predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyjadrila, že je „pevne presvedčená“ o potrebe obmedziť cenu ruského plynu vyvážaného plynovodom do EÚ – čo chce blok urobiť na finančné stlačenie Ruska a na kontrolu rastúcich cien energií doma.

Na európskej úrovni možno navrhnúť cenový strop plynu,“ povedala.

Ide o snahu vniesť poriadok na globálne energetické trhy, ktoré boli pred viac ako šiestimi mesiacmi divoko destabilizované Putinovou inváziou na Ukrajinu.

Nič nenasvedčuje tomu, že by Rusko bolo ochotné hrať spolu túto hru únie.

Kremeľ varoval, že prestane predávať ropu spoločnostiam, ktoré sa zúčastňujú na schéme G7, a Gazprom oznámil, že v sobotu znovu nespustí plynovod Nord Stream do Nemecka, ako sa plánovalo.

Ruský monopol na vývoz plynu uviedol problémy s údržbou podmorského plynovodu. „Kým sa neodstránia poruchy zariadenia, doprava plynu do plynovodu Nord Stream je úplne zastavená,“ povedal.

Eric Mamer, hovorca Európskej komisie, označil argument Gazpromu za „klamný“ a uviedol, že ide o „ďalšie potvrdenie jeho nespoľahlivosti ako dodávateľa“.

Napriek úsiliu brániť vývozu energie z Moskvy, ktorý je hlavnou oporou rozpočtu krajiny, kombinácia vysokej závislosti od ruskej energie v mnohých krajinách EÚ a silného dopytu z krajín ako India a Čína nezastavila prílev hotovosti do pokladnice Kremľa.

Hoci vývoz ruskej ropy v júni klesol, Rusko podľa Medzinárodnej energetickej agentúry za mesiac zarobilo 20,4 miliardy dolárov, čo je o 40 percent viac ako v rovnakom mesiaci minulého roka.

EÚ sa zdráhala zakázať ruský zemný plyn – ktorý vlani predstavoval 40 percent dovozu bloku – ale zaviazala sa minimalizovať svoju závislosť. Kremeľ však prerušil alebo obmedzil vývoz do tucta krajín EÚ a dovoz bol podľa think-tanku Bruegel na konci augusta o 68 percent nižší ako v rovnakom bode minulého roka.

Nord Stream beží v posledných týždňoch len na 20 percent svojej kapacity a Berlín je čoraz pesimistickejší, pokiaľ ide o akýkoľvek návrat k normálu.

„Očakávam, že sa nemôžeme v žiadnom prípade spoliehať na Rusko ani na Gazprom,“ povedal vo štvrtok nemecký minister hospodárstva Robert Habeck.

Gazprom však netrpí; ceny plynu sú asi 10-krát vyššie ako pred rokom a v prvej polovici tohto roka vykázal rekordný čistý zisk 41,3 miliardy dolárov.

To podnecuje EÚ, USA a ďalšie krajiny, aby pracovali na obmedzovaní týchto zárobkov.

Zníženie vývozu

Šiesty balík sankcií EÚ požadoval úplný zákaz dovozu námornej ruskej ropy do 5. decembra a rafinovaných produktov do 5. februára – s výnimkami pre krajiny ako Maďarsko, ktoré sú silne závislé od dovozu ropy ropovodom. Úsilie G7 by bolo v súlade s harmonogramom EÚ.

Minulý rok EÚ doviezla ruskú ropu a ropné produkty v hodnote  71 miliárd eur.

Spojené štáty, ktoré nakupujú oveľa menej ruskej ropy, zaviedli v marci vlastný zákaz.Plán G7 požaduje, aby široká koalícia krajín stanovila cenu ruskej ropy pod trhovú cenu – kľúčom je nájsť úroveň, na ktorej bude Rusko pokračovať v pumpovaní, ale ktorá bude dostatočne nízka na to, aby nezarobilo obrovské zisky.

Plán by sa spoliehal na odmietnutie prístupu Ruska na životne dôležitý londýnsky poistný trh, ktorý pokrýva 95 percent globálneho priemyslu prepravy ropy, ak nebude rešpektovať cenový strop. Veľa ruskej ropy sa prepravuje pomocou tankerov z krajín ako Grécko a takémuto obchodu by mohli brániť obmedzenia poistenia.

Ropné tankery sú „ústredným prvkom všetkého,“ povedal Robin Brooks, hlavný ekonóm IIF, globálnej asociácie odvetvia finančných služieb. „A tak ak chcete presadiť embargo alebo ak chcete presadiť cenový strop, musíte to urobiť s tankermi. Inak to nie je dôveryhodné.”

Vlastníctvo ropných tankerov nie je ani zďaleka jednoduché, ale podľa Brooksovej analýzy malo 55 percent kapacity ropných tankerov, ktoré vyplávali z Ruska v období od marca do augusta, gréckych skutočných vlastníkov – v porovnaní s 35 percentami v rovnakom období v rokoch 2020 a 2021.

Keďže sankcie ešte nevstúpili do platnosti, na takejto činnosti nie je nič nezákonné, hoci ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kritizoval úlohu Grécka pri preprave ruskej ropy.

Cieľom G7 je, aby takéto zásielky boli pre Rusko oveľa menej lukratívne.

„G7 dnes urobila kritický krok vpred pri dosahovaní našich dvojitých cieľov, ktorým je tlak na znižovanie globálnych cien energií a zároveň odopiera Putinovi príjmy na financovanie jeho brutálnej vojny na Ukrajine,“ povedal U.S. Ministerka financií Janet Yellenová.

EÚ sa tiež snaží odstaviť sa od ruského plynu. Rastúce ceny majú dominový vplyv na ceny elektriny, podporujú infláciu a spôsobujú rastúcu politickú nestabilitu na celom kontinente.

Ministri energetiky EÚ zorganizujú 9. septembra mimoriadny summit, aby sa touto otázkou zaoberali, a stále viac sa ozývajú výzvy na obmedzenie ruských príjmov zo zemného plynu.

„Myslím si, že toto je niečo, čo určite musíme vziať do úvahy… otázkou je, do akej miery to považujeme za niečo, čo si môžeme dovoliť,“ povedala pre POLITICO španielska ministerka pre ekologickú transformáciu Teresa Ribera.

Európska komisia vyjadrila svoj názor na núdzovú situáciu v oblasti cien energie v návrhu dokumentu, ktorý získala spoločnosť POLITICO.

Moskva je rozhorčená myšlienkou cenových stropov a hovorca Kremľa Dmitrij Peskov varoval, že Rusko zastaví vývoz do krajín, ktoré sa pripájajú k úsiliu stanoviť takéto cenové limity.

“Jednoducho s nimi nebudeme spolupracovať, pokiaľ ide o ropu na takýchto netrhových princípoch,” povedal.

Ale aj keby Rusko prestalo vyvážať ropu do krajín, ktoré si stanovili strop, „stále to ovplyvní ich príjmy“, pretože to môže prinútiť Moskvu, aby zľavila na predaj do iných krajín, predpovedal Simone Tagliapietra, kolega z Bruegela.

Povedal tiež, že by mohlo byť užitočné minimalizovať príjmy Ruska za plyn, “pretože je jasné, že Rusko môže v každom prípade prerušiť všetky dodávky.”

Ján Cienski, skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Viac ako stovka rakiet ráno vypla Ukrajinu

Ukrajinou sa ráno prehnali masové výpadky elektriny. Ruské vzdušné sily ( VKS) spustili masívny útok na…

3 hodiny ago

Antikolonializmus ako posledné útočisko pedofilov z anglikánskej cirkvi

Arcibiskup z Canterbury odišiel, ale škandály sa nekončia. V polovici novembra odstúpil duchovný vodca anglikánskej…

3 hodiny ago

Prečo je potrebné tak vyzbrojovať Poľsko? Prečo najaktívnejšie pomáha ďaleká Južná Kórea?

NATO vytvára na území Poľsko-litovského spoločenstva pozemnú päsť z obrneného delostrelectva. 13. novembra bola v…

3 hodiny ago

Trumpov nominant do funkcie osobitného vyslanca USA pre Ukrajinu a Rusko má plán na ukončenie vojny na Ukrajine

Generálporučík vo výslužbe Keith Kellogg svoj plán navrhol spolu s Fredom Fleitzom, ktorý s ním…

3 hodiny ago

Odchádzajúca Bidenova vláda vyzýva Ukrajinu, aby na front povolávala už aj 18-ročných občanov

Biely dom čoraz viac zdôrazňuje, že Ukrajina potrebné zbrane má a teraz musí výrazne zvýšiť…

3 hodiny ago

VIDEO: Europoslanci schválili novú Európsku komisiu.

Sedem progresívno-liberálnych slovenských europoslancov spoločne s poslancom Európskeho parlamentu za stranu Hlas podporili eurokratické politbyro…

3 hodiny ago