Švýcarsko je známo jako země bank, železnic, sýrů a hodinek. O výstavbu železnic a vybudování snad nejslavnější banky Credit Suisse se v 19. století zasadil Alfred Escher, jenž bývá označován za zakladatele moderního Švýcarska. Server britského listu The Guardian však upozorňuje, že Švýcaři pod vlivem hnutí Black Lives Matter, začali zkoumat vztah svého velikána právě k černošské populaci a kladou si otázku, zda si Escher zaslouží setrvat v pozici otce zakladatele moderního Švýcarska.
Alfred Escher žil mezi lety 1819 a 1882 a už za jeho života se mu říkalo „král Alfred“. Na švýcarskou společnost měl tehdy velký vliv a zasloužil se o to, že má jeho země dodnes pověst země bank a železnic. Před nádražím v Currychu stojí jeho velká bronzová socha.
Jenže pod vlivem amerického hnutí Black Lives Matter neboli na životech černochů záleží si i Švýcaři začali klást otázku, zda si Eschrer zaslouží místo mezi švýcarskými velikány. Aktivisté propagující myšlenky BLM upozorňují, že Escher za svého života vlastnil plantáže na Kubě, na kterých pracovali černošští otroci. Na nákupu otroků se prý i sám podílel.
Švýcarsko či městské státy, které se teprve měly stát Švýcarskem, se podílely na stavbě lodí, které z Afriky převezli statisíce otroků. Podle aktivistů z hnutí BLM tak na Švýcarech ulpěla část koloniálních vin, i když sami Švýcaři nikdy žádné kolonie neměli. Vlastnili však podíly v plavebních společnostech převážejících otroky a někteří švýcarští občané pracovali jako strážci otroků.
„Kolonialismus bez vlastnictví kolonií je naší společnou minulostí. Nesmíme před tím zavírat oči,“ poznamenala k tomu starostka Curychu Corine Mauch.
V Curychu se proto vede debata i o tom, zda by nebylo správné sochu Alfreda Eschera odstranit.
Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Téma PLAN DÉMIA pokračuje a je stále aktuálna aj dnes. Nenechajte sa pomýliť priatelia, všetko…
Trump vymenúva Ilona Muska a Viveka Ramaswamyho do čela Oddelenia pre efektívnosť verejnej správy (DOGE).…
Slovenské Hnutie Obrody (SHO) dlhodobo pomáha slovenským sociálne slabým rodinám a to vďaka projektu Staráme sa. Adresne, už od…
Ruským vzdušným silám sa podarilo zasiahnuť sklad s protilietadlovými raketami a vybavením pre systém protivzdušnej…
Tretí výbor Valného zhromaždenia OSN prijal ruskú rezolúciu o boji proti glorifikácii nacizmu. Za dokument…
Macron: “Jediný spôsob, ako rokovať, je poskytnúť plnú podporu ukrajinským ozbrojeným silám tak dlho, ako…