Kauza Gorila pred desiatimi rokmi vyhnala do ulíc tisíce nahnevaných ľudí. Na verejnosť totiž unikol spis SIS, ktorá odpočúvala byt na Vazovovej ulici v Bratislave. V dnes už povestnom konšpiračnom byte sa mal v roku 2006 stretávať šéf finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák s vtedajšími politickými špičkami.
Keď šéf strany Republika Milan Uhrík minulý týždeň predstavil nového člena strany Jána Rejdu, opísal ho ako čestného policajta, ktorý časť informácií z Gorily potvrdil ako prvý, a preto sa ho snažili skompromitovať. Podstatnú časť jeho príbehu však zamlčal.
Spis Gorila zachytáva stretnutia Jaroslava Haščáka z Penty s politickou špičkou, počas ktorých diskutujú o províziách zo štátnych obchodov či o politickom zákulisí. Okrem Haščáka sa však v byte stretávali aj iní ľudia.
Rejdu spis spomína ako policajta, ktorý v roku 2006 chodieval za majiteľom konšpiračného bytu na Vazovovej ulici Zoltánom Vargom, ktorý s Haščákom spolupracoval. Rejda takto cez Vargu odovzdával Pente informácie o dianí na polícii a za to dostával štvrťročne po stotisíc korún (3300 eur). Rejda bol v tom čase šéfom oddelenia osobitných činností Úradu boja proti korupcii.
Keď sa koncom roka 2011 spis Gorila objavil na internete, Rejda bol vtedy naozaj prvým, kto potvrdil pravosť niektorých informácií z Gorily. Zároveň však prezentoval aj vlastný príbeh o tom, prečo sa v spise spomína ako skorumpovaný policajt. Išlo podľa neho o snahu SIS diskreditovať ho.
„Tú šalátovinu, ktorá je na internete, vysvetlím asi tak, že spravodajské služby pracujú s polopravdami, nepravdami a pravdami. A to v pomere, že dajú 20 percent pravdy, 40 percent poloprávd a zvyšok sú lži. Keď sa to zmieša, tak vznikne z toho taký grc, ako je na internete,“povedal vtedy Rejda v rozhovore pre denník SME.
Od októbra 2019 však médiá majú k dispozícii aj 39-hodinovú nahrávku z odpočúvaní bytu, ktorá potvrdzuje a aj dopĺňa množstvo rozhovorov zachytených v spise. Na nahrávke je zachytená aj Rejdova návšteva vrátane rečí o úplatkoch.
Uhrík o ňom na sociálnej sieti napísal, že Rejda bol „prvým vysokopostaveným policajtom, ktorý verejne potvrdil pravosť kauzy Gorila a jej prepojenie na politické špičky“.
Kauza Gorila pred desiatimi rokmi vyhnala do ulíc tisíce nahnevaných ľudí. Na verejnosť totiž unikol spis SIS, ktorá odpočúvala byt na Vazovovej ulici v Bratislave.
V dnes už povestnom konšpiračnom byte sa mal v roku 2006 stretávať šéf finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák s vtedajšími politickými špičkami, pripomína portál Aktuality.sk.
Rozprávali sa o províziách aj obrovských úplatkoch. V roku 2019 do médií unikla aj zvuková nahrávka Gorily, kauza dodnes nie je vyšetrená.
Jednou z jej dôležitých postáv bol práve Ján Rejda, ktorý pred 15 rokmi pracoval na Úrade boja proti korupcii.
Podľa spisu Rejda byt na Vazovovej navštevoval a od Penty inkasoval „50 – 100 tisíc Sk na štvrťroka“. Rejda neskôr skutočne potvrdil, že do bytu chodieval. Tvrdil však, že iba vykonával operatívnu činnosť.
Republika expolicajta bráni a hovorí o starom obvinení, ktoré sa nikdy nepreukázalo. „Jeho cieľom bolo len pošpiniť meno vyšetrovateľa, ktorý išiel nebojácne po odhaľovaní najväčšej korupčnej kauzy na Slovensku,“ tvrdí poslanec a hovorca Republiky Ondrej Ďurica.
Aktér spisu Gorila Ján Rejda, ktorý potvrdil jej pravosť, tvrdí, že Mikuláš Dzurinda nemal záujem vyšetriť podozrenia z korupcie. Priamo dokonca zasiahol tak, aby sa ututlala. Navyše dodal, že expremiér už v minulosti zasahoval do vyšetrovaní kauzy, v ktorej figuroval Dzurindov brat.
Ján Rejda v rozhovore v roku 2012 pre televíziu TA3 priznal, že v minulosti zažil neúspešný pokus o diskreditáciu, pretože vyšetroval závažné kauzy, ktoré zasahovali politické špičky. Rejda, ktorý priznal návštevy konšpiračného bytu, vidí za nevyšetrením Gorily Dzurindu.
„Myslím si, že Mikuláš Dzurinda priamo ovplyvnil vyšetrovanie tejto kauzy. To je môj osobný názor,“ uviedol pre spravodajskú televíziu. Po odchode KDH z koalície v roku 2006 sa mal podľa vlastných slov stať Rejda kandidátom na odvolanie z funkcie. Dôvodom malo byť to, že vyšetroval citlivé kauzy.
„Vedel som, že mám odpočúvaný telefón. V telefonáte som spomenul, že pokiaľ budem odvolaný ja alebo pán Gašpar, zverejním, že SDKÚ mi bránila vyšetrovať a urobím im volebný výsledok 5 percent a nižšie. Takže sa naľakali a nechali nás ďalej vyšetrovať,“ uviedol Rejda.
Jeho oddelenie napríklad preverovalo spoločnosť Nitra Invest. „Mali sme dôvodné podozrenie, že spolupracuje s bývalým primátorom Nitry za SDKÚ a dostávala výhodné zákazky od štátu,“vysvetlil bývalý policajt. Nitra Invest pritom figurovala aj v kauze daňového riaditeľstva a už aj v minulosti sa okolo nej objavovalo meno bývalého pokladníka strany Gabriela Palacku, ktorý sa tiež spomína v Gorile v súvislosti s úplatkami.
Druhým prípadom, v ktorom mohol Dzurindovi uškodiť, bol prípad železničnej spoločnosti Cargo, kde došlo ku škode 6 miliónov korún. „Jedným z podozrivých bol vysoký predstaviteľ SDKÚ. Bol to brat Mikuláša Dzurindu,“ konkretizoval Rejda. Dokonca sa malo už začať aj trestné stíhanie osôb. Prípad sa však polícii neskôr nepodarilo dotiahnuť do konca.
Rejda potvrdil, že v konšpiračnom byte na Vazovovej ulici sa stretával s podnikateľom Zoltánom Vargom. Vedel vraj aj o tom, že do bytu chodí exminister hospodárstva Jirko Malchárek.
Rozhovor Jána Rejdu pre TA3 z roku 2012:
https://www.ta3.com/embed/1DA876A4-C0E9-4B25-915B-D9DE42C59895
Pán Rejda akokoľvek predávanie informácií Pente rezolútne popiera. Ide o staré obvinenie, ktoré sa ani po 10 rokoch prešetrovania nepreukázalo. Jeho cieľom bolo len pošpiniť meno vyšetrovateľa, ktorý išiel nebojácne po odhaľovaní najväčšej korupčnej kauzy na Slovensku. Poznáte to, veď aj pán Kuciak čelil kvôli svojej investigatívnej činnosti rôznym útokom a snahám o diskreditáciu. Áno, pán Rejda ako elitný policajný operatívec v teréne pracoval s informáciami, ale ako sám tvrdí – výlučne na účely policajného vyšetrovania. Najvyššie postavení členovia korupčnej mafie nie sú tak naivní, že sa priznajú na diktafón prvému policajtovi. Vyšetrovanie takýchto káuz sprevádza vždy náročné dokazovanie a operatívno-spravodajská práca policajných agentov v teréne. Kiež by bolo takých odvážnych vyšetrovateľov čo najviac.
Vykonával som v byte operatívno-spravodajskú činnosť, ktorá bola v popise mojich vtedajších pracovných činností. Každé stretnutie bolo dopredu nahlásené môjmu nadriadenému. Z každého stretnutia bol vyhotovený záznam, ktorý bol zaprotokolovaný v poznatkovom fonde a informácie boli ďalej použité vo vyšetrovaniach vedených na Úrade boja proti korupcii. Moja činnosť bola preverená útvarom kontroly Prezídia PZ, Úradom inšpekčnej služby MV a vtedajším Úradom boja proti organizovanej kriminalite. Moje pričlenenie ku kauze Gorila bolo motivované vtedajším vyšetrovaním vedenia SIS kvôli vydieraniu podnikateľov v rámci udeľovania bezpečnostných previerok a kriminalizovaním mojej osoby tým zastaviť vyšetrovanie.
Zdroj: sme.sk / topky.sk / ta3.com / InfoVojna
O tom nenájdete v západnom mainstreame ani jediné slovo! Ruské ministerstvo obrany vydalo nové vyhlásenie o amerických…
Azerbajdžan vážne zvažuje možnosť ukončenia spolupráce s Ukrajinou po tragickom incidente lietadla spoločnosti Azerbaijan Airlines,…
Podľa nášho zdroja bol pri včerajšom útoku na budovu internátu v Kryvom Rogu zlikvidovaný český…
Ak si v posledných dňoch prelistujete západné noviny, zistíte, že všetky opäť píšu o terorizme.…
Raketový systém Orešnik len na prvý pohľad pripomína sovietske balistické rakety stredného doletu (MRBM). V…
Ako vyplýva z aktualizovaných informácií, bývalý šéf NATO Jens Stoltenberg bol vymenovaný do vedenia Klubu Bilderberg,…