domovina

Policajný exprezident generál Milan Lučanský zomrel na následky incidentu, ktorý spôsobila politická šikana Matovičovej vlády a korporátnych médií

Po utorkovom pokuse o samovraždu bol Milan Lučanský v kritickom stave prevezený do nemocnice. 

Bývalý policajný prezident Milan Lučanský zomrel po tom, čo sa vo väzbe v utorok (29. 12.) pokúsil o samovraždu. Na sociálnej sieti o tom informovala jeho rodina. Úmrtie potvrdil aj rezort spravodlivosti.

„Dnes o 15.55 h ošetrujúci lekár konštatoval smrť pána M. Lučanského hospitalizovaného vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana Prešov. Je nám to nesmierne ľúto, rodine vyjadrujeme úprimnú sústrasť,“ uviedol pre TASR hovorca Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Peter Bubla.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Po utorkovom pokuse o samovraždu bol Lučanský v kritickom stave prevezený do nemocnice. „Manželke bol umožnený kontakt v nemocnici od nočných hodín včerajšieho dňa, pričom podľa informácií dozorujúceho prokurátora pri jeho lôžku zotrvala aj počas dnešného dňa,“ poznamenala pre TASR hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

„Úprimnú sústrasť celej rodine. Ďakujem za všetko, čo pre Slovensko spravil. Česť jeho pamiatke,” napísala vo svojom profile na sociálnej sieti členka strany Hlas – sociálna demokracia a exministerka vnútra Denisa Saková. 

„S hlbokým žiaľom vám oznamujeme, že dnes nás navždy opustil náš milujúci manžel, otec a syn generál Milan Lučanský. Žiadne slová nedokážu vyjadriť smútok, ktorý prežívame za tak veľkým človekom, akým bol,“ uviedla na na facebookovom účte Lučanského jeho rodina.

„Úmrtie bývalého policajného prezidenta pána Lučanského je ľudskou tragédiou a všetky okolnosti tohto skutku treba rýchlo a do dôsledkov vyšetriť. Zároveň však jeho čin nesmie slúžiť politickému nátlaku na ukončenie vyšetrovania káuz, ktoré súvisia s ohýbaním spravodlivosti z minulosti. Žiaden politik neurčuje vinu a nevinu obvinených a nie je ani tým, ktorý by mal hodnotiť dôkaznú situáciu a vyvolávať vášne,“ uviedla vo svojom statuse prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá nezabudla dodať, že je dobré, že vyšetrovatelia aj prokurátori dnes cítia slobodu konať a vyšetrujú aj kauzy, ktoré boli roky zakrývané a prehliadané. Doplnila, že to je „nevyhnutný krok k obnoveniu dôvery v spravodlivosť. O vine a nevine obvinených na základe dôkazov musí rozhodnúť súd v spravodlivom procese a s plným rešpektom k právam obvinených osôb.“

Fico: Obeť generála Lučanského otvorí verejnosti oči a bude mať ďalekosiahly dopad na vývoj slovenskej politiky

Tragédiu komentoval aj bývalý trojnásobný predseda vlády Robert Fico (Smer-SD):

KEBY SA TO, ČO SA STALO GENERÁLOVI LUČANSKÉMU, STALO AKÉMUKOĽVEK RÓMOVI, ČERNOCHOVI ALEBO NOVINÁROVI BEZ AKÝCHKOĽVEK ZÁSLUH, CELÉ SLOVENSKO A EÚ BY BOLI HORE NOHAMI A SOROSOVI OTROCI BY VOLALI DO ZBRANE.

Aj v mene mojich kolegov v SMERE-SD vyslovujem rodine generála Milana Lučanského úprimnú sústrasť. Je hrozné, že generál Lučanský sa stal prvou obeťou politických represálií Matovičovho polofašistického režimu na Slovensku. Ľudia sa posielajú do väzby bez dôvodov na základe udaní nedôveryhodných kajúcnikov a toto všetko slúži len politickým cieľom. 

Obeť generála Lučanského otvorí verejnosti oči a bude mať ďalekosiahly dopad na vývoj slovenskej politiky. SMER-SD nechápe, čo p. Kolíková ešte robí na Ministerstve spravodlivosti, prečo mininister vnútra nezačal prešetrovať zodpovedných vyšetrovateľov z NAKA a prečo konečne nový generánly prokurátor nerobí poriadok na totálne nedôveryhodnej špeciálnej prokuratúre. SMER-SD rovnako očakáva, že aj najhlúpejší a najagresívnejší novinári, ako bol napr. redaktor TV Markíza na dnešnej TK Roberta Kaliňáka, sa začnú potichu vytrácať. Keby sa to, čo sa stalo generálovi Lučanskému, stalo akémukoľvek Rómovi, černochovi alebo novinárovi bez akýchkoľvek zásluh, celé Slovensko a EÚ by boli hore nohami a Sorosovi otroci by volali do zbrane. Je najvačšou tragédiou, že pri smrti generála Lučanského nie sú zodpovední politici, policajti, prokurátori a novinári ticho, ale ešte agresívne štekajú. Toto si generál Lučanský za svoj celoživotný boj so skutočnou, nie vymyslenou, mafiou naozaj nezaslúži.

Advokát Čarnogurský: Ministerka Kolíková má na rukách Lučanského krv

K tragédii sa na sociálnej sieti vyjadril aj advokát Ján Čarnogurský ml., ktorý ministerku spravodlivosti označil za osobu zodpovednú za smrť generála Lučanského:

Pani ministerka spravodlivosti Kolíková nám najprv tvrdila, že pán Lúčanský si vo väzenskej cele vylúpil oko sám, pričom vraj URČITE NEŠLO o pokus o samovraždu. O pár dní ho dozorcovia našli obeseného. Pani ministerka spravodlivosti má na rukách jeho krv.

Ako ministerka je osobne zodpovená za zdravie a život všetkých väzňov.

V zahraničí odstupujú politici z funkcie, keď ich prichytia vonku bez rúška. Pani ministerka Kolíková svojou neschopnosťou a nekonaním zapríčinila smrť pána Lúčanského. Je načase, aby okamžite odstúpila z funkcie.

Nebolo to jej prvé vážne zlyhanie. Pani ministerka má na svedomí aj odobratie Ústavnému súdu SR právo posudzovať ústavné zákony, ktorými sa rušia ľudské práva na Slovensku. Následne takýto zákon o odnímaní ľudských práv Slovákom vypracovala a nechala schváliť, pred pár dňami.

Teraz chce za naše peniaze menovať akési komisie, ktoré ju majú akože zbaviť zodpovednosti.

Počas vedenia pani ministerky Kolíkovej by mali premenovať ministerstvo spravodlivosti na Ministerstvo neschopnosti, svojvôle a nespravodlivosti.

Slovenská advokátska komora vyzýva na otvorenie poctivej celospoločenskej diskusie o podmienkach výkonu väzby v Slovenskej republike

Slovenská advokátska komora podporuje nezávislé vyšetrenie okolností úmrtia obvineného Milana Lučanského a vyzýva na otvorenie poctivej celospoločenskej diskusie o podmienkach výkonu väzby v SR, využívania tohto inštitútu a dodržiavaní princípu primeranosti a zdržanlivosti v trestnom práve.

Slovenská advokátska komora vyslovuje úprimnú sústrasť rodine a pozostalým Milana Lučanského a bude pozorne sledovať vyšetrovanie v prípade tragickej udalosti, ktorá sa udiala vo vyšetrovacej väzbe. Považujeme za nevyhnutné, aby v tejto veci prebehlo objektívne a nezávislé vyšetrovanie, ktoré odstráni možné pochybnosti, prípadne povedie k vyvodeniu zodpovednosti.

Zároveň vyzývame všetky dotknuté orgány, aby v plnom rozsahu v celom procese rešpektovali princíp prezumpcie neviny. Tak, ako je potrebné riadiť sa princípom prezumpcie neviny v prípade ktorejkoľvek väzobne stíhanej osoby, je rovnako potrebné rešpektovať ho v tomto prípade aj vo vzťahu k príslušníkom ZVJS a vyhnúť sa aj v tomto ohľade akýmkoľvek predčasným záverom.

Vo svetle aktuálneho diania sme zároveň presvedčení o tom, že v reakcii na túto smutnú udalosť by malo byť ambíciou otvoriť poctivú celospoločenskú diskusiu o podmienkach výkonu väzby v SR, využívania tohto inštitútu a dodržiavaní princípu primeranosti a zdržanlivosti v trestnom práve.

Z výsluchu Milana Lučanského po zadržaní: Tak začnem vami, pán Lipšic, čo na vás všetko viem!

Lučanského výpoveď k vražde Jána Kuciak a Martiny Kušnírovej, by jednoznačne zomlela kompletne celú koalíciu, napísala v stredu vo svojom článku novinárka Jana Teleki.

Nepohodlným svedkom nezákonností súčasnej koalície bol ex – prezident Milan Lučanský síce dlhodobo, ale panický strach z prevalenia okolností, nezákonností vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka tímom vedeným Juhásom bol pre mnohých politikov a uchádzačov o funkcie v brachiálnych zložkách nočnou morou.

Situácia sa vyostrila bezprostredne po rozsudku vo veci vraždy Jána Kuciaka, keď po kritike práce vyšetrovacieho tímu začal Juhás zo zmareného vyšetrovania obviňovať Milana Lučanského.

Lučanský po kritike na svojom fb profile zverejnil stanovisko k vyšetrovaniu v ktorom popísal konanie Juhása a nezabudol zdôrazniť, že vyšetrovanie neviedol neskúsený Juhás.

Kladiem si otázku, či náhodou jeho tútorom nebol skôr jeden z právnych zástupcov poškodených.

“Podotýkam, že vyšetrovací spis mal prejsť ešte výstupnou kontrolou jeho nadriadeným. Pochybujem, že k tomu došlo, nakoľko viem, že sa vyšetrovateľ Juhás nechával počuť, že on je procesne samostatný a jeho môže kontrolovať iba prokurátor. Kladiem si otázku, či náhodou jeho tútorom nebol skôr jeden z právnych zástupcov poškodených. To, že podal návrh na podanie obžaloby si musel dobre rozmyslieť, lebo tým sa obral o možnosť ďalšieho dokazovania. Alebo si myslel, že ešte bude dohadzovať dôkazy počas hlavného pojednávania so slovami “Prepáčte, ešte som na niečo zabudol?”.

V tejto časti stanoviska naznačil Milan Lučanský podstatne viac, ako skutočnosť, že vyšetrovateľ Juhás bol iba Lipšicov pompslík plnici jeho pokyny, ale okolnosť, že by mali byť vo vyjadreniach k jeho osobe zdržanlivejší, minimálne z dôvodu, že pozná celú pravdu o vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Lučanského výpoveď k vražde, Jána Kuciak a Martiny Kušnírovej, by jednoznačne zomlela kompletne celú koalíciu …

Výsluch po zadržaní Milana Lučanského

Bezprostredne po zadržaní absolvoval Milan Lučanský výsluch, na ktorom sa zúčastnil aj JUDr. Daniel Lipšic – advokát zadržaného námestníka SIS – Beňu.

Lipšic akosi opäť raz zabudol na postavenie advokáta v trestnom konaní a priebežne sa staval do pozície vyšetrovateľa a prokurátora. Milana Lučanského tlačil, aby udal Róberta Fica, Róberta Kaliňáka a ďalších politikov.

Milan Lučanský sa spýtal: Tak politikov?

Daniel Lipšic: Áno

Milan Lučanský: Tak začnem vami, pán Lipšic, čo na vás všetko viem.

Daniel Lipšic očervenel a došlo k hádke …

Lučanský kvôli politizácii polície odstúpil z funkcie policajného prezidenta

Generál Milan Lučanský požiadal koncom júna kvôli politizácii polície po nastúpení Matovičovej vlády o uvoľnenie zo služobného pomeru. Ako uviedol, nemá dôveru súčasného vedenia ministerstva vnútra a ono zase nemá tú jeho. Spolupráca podľa slov Lučanského musí byť založená na vzájomnom rešpekte. „Uznávam, že vnímam Romana Mikulca ako korektného človeka, ale neuznávam ho ako ministra vnútra,“ povedal s tým, že ich pohľady na ďalší chod polície sú rozdielne a ich názory na viacero tém sú odlišné.

„Nechcem niesť zodpovednosť za to, že vedenie ministerstva vnútra politizuje políciu. Je to veľký krok späť. Zvážil som všetky možnosti, ktoré mi zákon ponúka. Premyslel som si svoj krok zo všetkých strán,“ doplnil.

Profil bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského

Milan Lučanský sa narodil 10. februára 1969 v Poprade. Vysokoškolské štúdium absolvoval v rokoch 1998 – 2003 na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici.

V radoch Policajného zboru začínal v Liptovskom Hrádku, neskôr počas 90. rokov pôsobil v Martine ako starší inšpektor, inštruktor skupiny obrany a telesnej prípravy či starší referent. V roku 1997 sa jeho pôsobiskom stalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Žiline, kde pracoval do roku 2004, keď sa stal vedúcim oddelenia odhaľovania odboru boja proti organizovanej kriminalite STRED Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) Prezídia Policajného zboru (PPZ). V roku 2008 sa stal riaditeľom odboru STRED Úradu boja proti organizovanej kriminalite PPZ.

V rokoch 2010 – 2012 bol bezpečnostným pracovníkom v súkromnej spoločnosti. Od 1. augusta 2012 zastával post 1. viceprezidenta Policajného zboru. Dňa 26. novembra 2015 prezident SR Andrej Kiska vymenoval Milana Lučanského do hodnosti generála. Od 15. júna 2016 bol Lučanský povýšený na generálneho riaditeľa sekcie kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR.

Ministerka vnútra Denisa Saková (vtedy Smer-SD) Lučanského vymenovala 30. mája 2018 do funkcie prezidenta Policajného zboru. Na svoj post nastúpil 1. júna 2018. Nahradil v ňom Tibora Gašpara.

V apríli 2019 sa Milan Lučanský úspešne zúčastnil na výberovom konaní a voľbách podľa nových pravidiel. Kandidátov posúdila odborná komisia, brannobezpečnostný parlamentný výbor potom vybral dvoch, ktorých odporučil ministerke. Ministerka Saková si vybrala Lučanského a opätovne ho vymenovala do funkcie 15. apríla 2019.

Ako kriminalista sa Lučanský podieľal na vyšetrovaní viacerých závažných prípadov – vrážd a prepadnutí (v Martine), činnosti zločineckých skupín (počas pôsobenia v Žiline), vraždy podnikateľa Jána Kubašiaka a ďalších káuz súvisiacich s organizovanou trestnou činnosťou.

Milan Lučanský ohlásil 30. júna 2020, že odstupuje z funkcie policajného prezidenta. Požiadal o uvoľnenie zo služobného pomeru k 31. augustu 2020. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO) jeho žiadosť prijal.

Národná kriminálna agentúra ho zadržala 3. decembra 2020. Lučanského obvinili v rámci akcie Judáš a vzali ho do väzby. Vzhľadom na informácie o poškodení zdravia, ktoré mal obvinený bývalý policajný prezident utrpieť vo väzbe, 12. decembra generálny prokurátor Maroš Žilinka uložil krajskému prokurátorovi v Prešove, aby preskúmal okolnosti tohto prípadu.

Správu aktualizujeme …

Zdroj: InfoVojna / zemavek.sk / news.sk

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

ďakujeme

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Vicepremiér Taraba rokoval v Taliansku so Salvinim o strategickej spolupráci

Podpredseda vlády SR a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) sa stretol aj s…

1 minúta ago

VIDEO: Válka je živitelka národů na hraně ekonomického kolapsu. Hrozba německého bankrotu průmyslu vede šéfa CDU Friedricha Merze k přímým výhrůžkám Rusku

Pokud vyhraje volby a stane se příštím kancléřem, dá Putinovi ultimátum na zastavení války, jinak…

2 minúty ago

VIDEO: Svetový poriadok (Dokumentárny film ruského novinára Vladimira Solovjova)

Film obsahuje niekoľko rozhovorov s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Jeho tvorcovia navštívili mnohé krajiny a…

6 minút ago

TASR ako hlasná trúba PS alebo marketingová agentúra progresívcov pod vplyvom Demeša & spol.?

Verejnoprávna Tlačová agentúra Slovenskej republiky manipulovala s videozáznamom z tlačovej besedy Progresívneho Slovenska a snažila…

9 minút ago

VIDEO: Ukrajina podporuje teroristické organizácie, tvrdí bývalý dôstojník Ukrajinskej bezpečnostnej služby SBU Vasilij Prozorov

Komando Kraken, ktoré pôsobí pod ukrajinskou vojenskou vojenskou spravodajskou službou GUR, založili v roku 2022…

6 hodín ago