domovina

Policajný exprezident Gašpar o právnej neistote v štáte, spolitizovanej kauze Očistec, manipulovaní vyšetrovania a mediálnemu ovplyvňovaniu verejnej mienky korporátnymi médiami

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, ktorý čelí závažným obvineniam, napríklad aj zo zosnovania zločineckej skupiny, poskytol portálu eReport exkluzívny rozhovor. 

Reportérke Mimi Šramovej zoširoka odkryl podrobnosti ohľadne vlastného obvinenia. Samozrejme, hovoril o tom, ako veci vníma vlastnou optikou. Pred našou kamerou spomenul aj na niektoré pozoruhodné situácie, ktoré zažil, keď bol ešte vo funkcii policajného šéfa. Gašpar, ktorý strávil takmer rok aj vo väzbe, ponúkol aj niekoľko výpovedí o tom, ako obmedzenie na slobode prežíval. „Nechcem sa nechať odviezť na popravu ako dobytok,“ vyhlásil Gašpar v rozhovore.

Gašpar, ako jeden z verejne známych osôb, ktoré dnes čelia závažnému obvineniu netají, že keď ho prepustili po takmer roku strávenom vo väzbe, to bolo predovšetkým o emóciách. Najmä teda počas toho, keď sa opäť mohol stretnúť so svojou rodinou. „Samozrejme, čakáte, či sa nestane to, čo sa stalo pani Jankovskej, či tam zase nestojí nejaká dodávka s nejakým účelovým trestným stíhaním,“spomína Gašpar.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

„Môj problém začal asi v roku 2015“

Exprezident polície neskrýval ani svoj kritický postoj k médiám, ktoré sa podľa neho významným spôsobom podieľajú na formovaní verejnej mienky, pričom si to, ako vraví, veľmi dobre uvedomujú. Negatívne skúsenosti v súvislosti s prácou novinárov na Slovensku podľa vlastných slov pocítil už v roku 2015. Ako tvrdí, práve vtedy začal čeliť problémom, ktoré s médiami úzko súviseli. „Môj problém začal asi v roku 2015, keď som riešil ešte ako policajný prezident migráciu, lebo som sa k nej vymedzil jasne,“ vysvetľoval Gašpar.

O čosi neskor podpísal  vyhlásenie združenia NEF Hospodársky klub, ktorým chcel ako prezident Policajného zboru SR upozorniť na aktuálnu tému migrácie. Hospodárske novimy v tom čase informovali, že NEF vo vyhlásení predstavilo „Základný súbor opatrení voči ekonomickým migrantom“.  

Tento dokument, alebo ak chcete memorandum však ostro kritizoval vtedajší prezident Andrej Kiska či expremiérka Iveta Radičová. Kiska si Gašpara dokonca zavolal „na koberček“a Radičová  sa oficiálne zriekla ocenenia Zlatý biatec za rok 2012, ktoré jej združenie NEF udelilo.

„Prečítala som si text vyhlásenia NEF Hospodársky klub o migrácii vrátane zoznamu signatárov, medzi ktorými je aj prezident Policajného zboru. Je neprijateľné, aby sa pod takúto zmes obsahových absurdít, mäteže faktov a posplietaných nelogických kvázi súvislostí ktokoľvek podpísal,“ citovali vo februári 2017 Hospodárske noviny reakciu Radičovej.

„Nemôžeme chaoticky fungovať“

Gašpar to však videl inak. A konzistentne, aj po rokoch je presvedčený, že dokument, ktorý toho času podpísal, mal svoje jasné rácio. „Treba povedať, že to memorandum jasne deklarovalo a hovorilo o tom, že treba vedieť, kto k nám ide,“ pripomenul. Tvrdí, že sám sa neopovažuje za niekoho, komu nezáleží na osudoch ľudí v núdzi, medzi ktorými sú často práve aj migranti.

„Tak poďte všetci, ktorí chcete, ale uvediete pravú totožnosť, za akým účelom, čo chcete… Nemôžeme chaoticky fungovať a v mene nejakých liberálnych cieľov… Ja dvihnem každého, kto padne na ulici, aj viem poskytnúť prístrešie niekomu. Ale musím si povedať: som schopný toho človeka ubytovať na týždeň, na dva? Na dva roky, na päť rokov, celoživotne? To si treba vyriešiť takéto otázky,“ upozorňuje.

Hospodárske noviny pripomenuli, že združenie NEF v dokumente okrem iného odporučilo vláde SR štatisticky sledovať štruktúru a počty migrantov, v právnej oblasti riadne zadefinovať celú oblasť pracovných povolení v nadväznosti na získanie občianstva v členskej krajine EÚ podľa domáceho práva členskej krajiny, sledovať financie, ktoré plynú do zahraničia pre rodinu migranta, sledovať ich objem a zaviesť ich dôslednú štátnu reguláciu, v oblasti školstva dôsledne uplatňovať vymáhanie nákladov na jazykovú a inú prípravu takejto pracovnej sily a iné.

Kriminalizácia ako nástroj na spochybnenie postoja?

To sú vlastne odporúčania, s ktorými aj Gašpar vyjadril súhlas svojim podpisom. Tým však zaujal k migrácii postoj, s ktorým okrem Kisku a Radičovej mali problém aj mienkotvorné médiá.

„A vtedy som pochopil, aký názor som vyjadril, tak citlivý, lebo okamžite reagoval prezident republiky, pán Kiska v tom čase, okamžite reagovala pani Radičová, vrátila nejaké také ocenenie, ktoré som dostal aj ja. A začal som si hovoriť, že som zabŕdol do niečoho, čo pre mnohých ľudí je veľmi dôležité. Hoci úprimne, v dobrej viere som vyjadroval svoj názor,“ spomína policajný exprezident a pokračuje: „A začal ten boj médií aj voči mojej osobe, už som pochopil, že to nie je len o kritike mojej práce ako prezidenta. Niektoré médiá sondovali na strednej škole, kde som sa učil, že aký som bol študent, či sa nenájde na mňa nejaká špina, aj na vysokej škole… Všade z tých škôl sa mi totižto ozvali – a to je podľa mňa ďaleko zas hranou. A to vrcholilo, vrcholilo… Učil som sa žiť s tým, že sa interpretujú mnohé veci neobjektívne, stresujúco… A skončilo to až pri tej kriminalizácii, ktorá bola z môjho pohľadu snahou a je dôvodom, aby moje názory boli prijímané v tej spoločnosti, keď ich už prezentujem, kriticky – veď ich hovorí zločinec. A to hovorím o rôznych názoroch,“ konštatuje Gašpar.

Prvú nomináciu dostal od ministra za KDH

Obvinený exfunkcionár pre eReport rozobral v tejto súvislosti aj tému politických nominácii, ktoré sa ho týkali. „Samozrejme, súvisí to s tým, že som bol nominantom, v tom čase politickej strany Smer do nejakej funkcie… To, že zákon priamo hovorí, že vás ustanovuje minister, vás súčasne zjednodušene nemôže robiť smerákom. Lebo ja som bol chvíľku hodnotený, že som kádehákom, lebo ma dal minister vnútra za KDH do nejakej funkcie, spájali ma z HZDS…Ťažko sa potom dištancujete ako profesný policajt od tohto hodnotenia,“ vysvetľuje.

„Smer je osobitný, lebo s tým sa tu bojuje už 10 rokov“

K tomu, že má dnes ako bývalý šéf polície nálepku strany, ktorej šéfuje Robert Fico, Gašpar pre eReport uviedol: „Smer je osobitný, lebo s tým sa tu bojuje už 10 rokov a vytvára sa tá kriminálna zločinecká organizácia z tejto politickej strany. A všetko, čo s ňou súvisí je dobré, ak to dokážeme nejako očierniť. A pri kriminalizácii mňa a niektorých ďalších kolegov ide len o to, lebo zapadalo to do toho kontextu, kde vykrikovali opoziční politici typu Matovič, Remišová, Nicholsonová, že sme zločinci a bolo to treba preukázať. Ak sa našli na to ľudia vo výkonných zložkách, ktorí to boli ochotní napĺňať, tak to je výsledkom dnešného procesu. To, že to nemohli reálne naplniť, je od začiatku zrejmé, pretože ja viem, čo som spravil, no tak to museli naplniť na fikcii, na falošnej realite“

Mimi Šramová počas rozhovoru s Tiborom Gašparom hľadala odpovede aj na tieto otázky: 

  • Ako vnímal svoje obvinenie v kauze Očistec?
  • Ako zvládal väzbu a jej podmienky?
  • Aké obštrukcie mu robil prokurátor Ondrej Repa?
  • Ako sa podľa neho manipulovalo vyšetrovanie?
  • Ako hodnotí prístup vyšetrovateľa?
  • Prečo má zlé spomienky na Vivaldiho?
  • Ako reagoval na prepustenie?
  • Čo si myslí o reforme polície?
  • Akú skúsenosť má so Štefanom Hamranom ako s podriadeným zamestnancom?
  • Ako hodnotí úlohu médií v jeho kauze?
  • Čo si myslí o „rozviazaných rukách polície“?
  • Prečo si myslí, že existuje dvojitý meter vo výkone spravodlivosti?
  • Prečo si myslí, že podmienky vo väzbe na Slovensku sú podobné Guantanámu?

Viac vo videu:

Bol obvinený v rámci akcie Očistec a Súmrak

Tibor Gašpar a ďalší policajní exfunkcionári bol zadržaní v rámci policajnej akcie Očistec. V prípade padli obvinenia pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a pre zločin korupcie. Policajný exprezident takmer rok strávil vo väzbe, aby podľa prokuratúry nemohol ovplyvňovať svedkov na slobode a pokračovať v trestnej činnosti.

Gašpar bol obvinený aj v rámci akcie Súmrak, kde čelia obvineniu aj politici Smeru Robert Fico a Robert Kaliňák. Obvinenie sa týka zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

Z funkcie odišiel po vražde Kuciaka

Tibor Gašpar bol v období rokov 2012 až 2018 prezidentom Policajného zboru SR. Z funkcie odišiel po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Následne sa stal poradcom ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD), kde skončil 31. januára 2019 po medializácii kauzy lustrácie novinárov. Podľa slov ministerky tak urobil pre uvoľnenie atmosféry a zníženie tlaku na jeho osobu.

Zdroj: ereport.sk, infovojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Covid očkovanie a „turbo“ rakovina

Turbo-rakoviny, zničené srdcia a organizmus zaplavený toxínmi. To sú čoraz viditeľnejšie následky takzvanej "Covid vakcinácie".…

13 hodín ago

Hackeri úspešní aj v útoku na ruský kataster! Je ukrajinská stopa nezmysel?

Hackerská skupina s názvom Silent Crow tvrdí, že hackla a získala údaje z ruského štátneho…

13 hodín ago

Vakcínový škandál za 20 milárd eur sa prehlbuje, Leyenová s Pfizerom sabotujú vyšetrovanie

Kauza pochybného nákupu vakcín za astronomických 20 milárd eur naberá nové obrátky. Predsedníčka Európskej komisie čelí…

13 hodín ago

Hladné tanky — aké prekvapenie pripravil Zelenskij pre svoju armádu a celú Európu

Najvyššej rade Ukrajiny bol predložený návrh zákona o úplnom zákaze tranzitu ruskej ropy a plynu…

13 hodín ago

Väčšina Ukrajincov žijúcich v Európe považuje Majdan za chybu

Väčšina Ukrajincov žijúcich v Európe má v súčasnosti negatívny postoj k „revolúcii dôstojnosti“ na Majdane…

14 hodín ago

Anglosasi opúšťajú Ukrajinu

Možno vás to prekvapí, ale Ukrajina zrazu stratila pre svojich západných partnerov strategický význam. Zrazu…

14 hodín ago