Generálna prokuratúra sa už po niekoľkýkrát stala terčom verbálnych atakov bývalej vládnej koalície, zvlášť Juraja Šeligu z Demokratov. Po tom, ako bol Robert Kaliňák (Smer-SSD) oslobodený spod obvinenia z korupcie, sa nevyberaným spôsobom ozval Juraj Šeliga (Demokrati), na ktorého zareagoval aj generálny prokurátor.
Pred voľbami Šeliga zintenzívnil svoju kritiku generálneho prokurátora, o ktorom sa vyjadril na politika veľmi nevyberaným spôsobom. Nezabudol pripomenúť, že Slovensko potrebuje vládu bez Smeru a Hlasu. Podľa generálneho prokurátora sú Šeligove vyjadrenia nie len škodlivé, ale aj nekompetentné. Jeho konanie totiž ovplyvňujú konkrétne zákony a právne nariadenia. Nesúhlasí ani so Šeligovým obvinením, že podal trestné oznámenie – aj to podľa generálneho prokurátora potrebuje určitú kultúru a inteligenciu.
Najnovšie generálneho prokurátora prirovnal k „Ficovmu, Kaliňákovmu a Gašparovmu atómovému kufríku“, čo potvrdil v pondelok (7.augusta) Kaliňákov prípad.
„Ochrana našich ľudí začína pred voľbami. A toto je len ukážka toho, čo nás môže čakať po voľbách. Preto musí vzniknúť silná demokratická vláda bez SMERu a HLASu, ktorá bude schopná reformovať prokuratúru a nerozháda sa po prvej koaličnej rade,“ hovorí Šeliga s tým, že treba zrušiť nie len paragraf 363, ale aj sovietsky model prokuratúry. Chce tiež otvoriť prokuratúru verejnej kontrole, pričom celé to uzatvára, že „stačilo Žilinkovania“.
„Považujem to nielen za zavádzajúce a účelové, ale aj svedčiace o odbornej nekompetentnosti a neznalosti vývoja ústavnej a zákonnej úpravy postavenia slovenskej prokuratúry,“ ohradil sa Maroš Žilinka na sociálnej sieti voči pondelkovým Šeligovým útokom.
„Návrhy zákona o prokuratúre (zákon č. 153/2001 Z. z.) a zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry (zákon č. 154/2001 Z. z.) prešli pred ich schválením v Národnej rade SR v rámci Rady Európy a neskôr negociačného procesu ODBORNÝM POSÚDENÍM. Odborný posudok vypracoval z poverenia Rady Európy generálny prokurátor Neuchatelu (Švajčiarska konfederácia) Pierre Cornu, a to z hľadiska ich súladu s európskymi pravidlami vo veci ochrany ľudských práv, zásad právneho štátu a demokratického usporiadania spoločnosti s prihliadnutím na Odporúčanie Rady Európy Rec(2000)19,“ konštatuje ďalej Maroš Žilinka.
„Z podaného odborného posudku okrem iného vyplýva, že: „Oba návrhy sú dobre štruktúrované, veľmi starostlivo vypracované a upravujú otázky, ktoré sú v danej oblasti podstatné. Možno povedať, že v porovnaní s tým, čo platí v iných štátoch západnej, strednej či východnej Európy, sú tieto návrhy naozaj úplné… Vo všeobecnosti sú návrhy v súlade s tým, čo možno očakávať od legislatívy demokratického štátu. Nenachádza sa v nich nič, čo by odporovalo ľudským právam a možno povedať, že práva a povinnosti prokurátorov sú stanovené so zvláštnym rešpektom voči právam jednotlivcov, spolu s ustanoveniami zabezpečujúcimi riadne fungovanie prokuratúry,“ citujegenerálny prokurátor na Facebooku.
Podľa Maroša Žilinku aj podsúvanie názoru, že tu máme „prokuratúru sovietskeho typu“ je nielen nezodpovedné, ale aj zavádza.
„Tvrdenie je súčasťou spochybňovania prokuratúry Slovenskej republiky, ako orgánu ochrany práva. Zvlášť, ak zaznieva z úst ústavných činiteľov,“pripomína generálny prokurátor.
Šeliga generálneho prokurátora obvinil aj v súvislosti s tým, že bol predvolaný na políciu vo veci trestného činu ohovárania. Šeliga si myslí, že takéto trestné oznámenia patria do koša.
„Na poslanca Národnej rady SR a ani na iného občana som nikdy nepodal trestné oznámenie pre vyslovenie názoru či kritiky mojej osoby. Ako generálny prokurátor nemám žiadnu možnosť ovplyvniť prípadné podanie trestného oznámenia zo strany občanov (ako sa stalo v prezentovanom prípade) a to v akejkoľvek veci,“ objasňuje GP s tým, že poslancovi Šeligovi odkázal, že procesný postup upravuje Trestný poriadok a úkon „majú ísť rovno do koša“ do Trestného poriadku nepatrí.
„Spôsob a obsah komunikácie, uhladená arogancia, absencia elementárneho rešpektu, urážanie, nekvalifikované útoky, prezentovanie domnienok za fakty, snaha za každú cenu upútať pozornosť a hľadať témy bez ohľadu na korektnosť a vecnosť, sú v prvom rade vizitkou komunikujúceho. A tak, ako nie sú fér voči verejnosti, nie sú hodné ani mojej reakcie podávaním trestného oznámenia,“uzatvára generálny prokurátor.
hlavnydennik.sk
Kyjev sa sťažuje, že pri nočnom útoku na Dnepropetrovsk bola použitá medzikontinentálna balistická raketa RS-26…
Článok pochádza zo „The Altworld“ – čosi ako alternatívny svet a - volá sa „Odhalenie“.…
Technológie od nepamäti zohrávajú kľúčovú úlohu v ozbrojených konfliktoch. Víťazstvo často patrilo tej strane, ktorá…
Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého…
Ruský veľvyslanec v Londýne Andrej Kelin medzitým vyhlásil, že Veľká Británia je priamo zapojená do…
Ukrajinské letectvo predtým informovalo o tom, že Rusko pri nočnom útoku použilo medzikontinentálnu balistickú raketu.…