Poslanci či hlasovacie automaty? Podľa podpredsedu parlamentu Juraja Blanára (Smer-SD) čaká Slovensko ďalšie zdražovanie potravín! Platí to vraj hlavne v tom prípade, ak bude vláda aj naďalej pokračovať v zlej efektivite a adresnosti opatrení. Sociálni demokrati už minulý týždeň upozornili na to, že sa reťazce snažia so zdražovaním vysporiadať nenápadným znižovaním gramáže potravín.
„Slováci čelia stále rastúcim cenám potravín a najmä tí chudobnejší to majú ťažšie. Môžeme očakávať zvýšenie cien pečiva až o desať percent! Podľa Slovenskej aliancie moderného obchodu sú politické rozhodnutia hlavným dôvodom pre zvyšovanie cien potravín na Slovensku. Potravinárom či pekárom rastú náklady a tie sa prenášajú do vyšších cien, ktoré zaplatia zákazníci. Táto situácia je pre občanov neudržateľná. Už teraz mnohí zápasia s finančnými problémami a ďalšie zvyšovanie cien potravín môže byť pre niektorých kritické,“ uviedol Blanár na sociálnej sieti.
Na Slovensku by sa po zvýšení cien potravín a energií mali prejavovať fenomény, ktoré vo svojom štáte v zásade nechce vidieť žiadna vláda.
Niektoré makroekonomické ukazovatele, ktoré sa týkajú každodenného života občanom, vláda nemá úplne pod kontrolou. Jedná sa napríklad o infláciu, alebo o nominálny rast verejného dlhu.
„Môže to mať za následok zhoršenie zdravia, prepad do chudoby a prehĺbenie nerovnosti na Slovensku. Dočasne poverená vláda už mala od začiatku zvyšovania cien a nákladov systematicky prijímať opatrenia na zmiernenie týchto problémov. Je potrebné, aby predovšetkým základné potraviny boli cenovo dostupné pre všetkých. Prečo toto nie je ako hlavná a prioritná téma v politických diskusiách?,“ pýta sa Blanár.
A diskusie naozaj o sociálnych témach nie sú. Víkendové relácie sa do značnej miery točili okolo vzťahov politikov medzi sebou a politikov s novinármi. Na Markíze bola napríklad značná časť relácie venovaná podivnému minulotýždňovému diváckemu hlasovaniu.
Asi sa však zhodneme, že to nie je zrovna to, čo trápi priemerného Slováka. Podobne alibisticky sa podľa Blanára správajú aj koaliční poslanci.
„Koaliční poslanci sú len hlasovacími automatmi tejto vlády, a nie dôslednými kontrolórmi, keď zlyháva. Neriešia reálne problémy občanov, ale zaoberajú sa len sami sebou, kde do ktorej strany rýchlo prestúpiť, akú novú stranu vytvoriť, a tak obalamutiť voličov, že im na nich vraj záleží. A naše Slovensko bude trpieť do septembra, prípadne októbra 2023, kým nevznikne nová vláda,“ uzavrel Blanár.
Zdroj: FB J.Blanár/ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…