Úrad verejného zdravotníctva vydal deň pred hlasovaním o novele zákona, ktorá sa týka predĺženia núdzového stavu, novú vyhlášku z ktorej vyplýva, že osoby v osobitnom režime môžu pokračovať v práci aj v prípade, že im bolo diagnostikované ochorenie COVID-19, no nemajú príznaky, prípadne, ak boli v kontakte s infikovanou osobou . Na sociálnej sieti na to upozornili niekoľkí opoziční poslanci
Osoby v osobitnom režime sú napríklad zdravotníci, zamestnanci v energetickom priemysle, tepelnej energetiky. Ale aj prezident SR, člen vlády, poslanec parlamentu, generálny prokurátor, predseda Najvyššieho kontrolného úradu, verejný ochranca práv, predseda Ústavného súdu.
Výnimku tak majú aj poslanci, ktorí môžu pracovať ak budú mať respirátor FFP2 bez výdychového ventilu alebo prekrytý chirurgickým rúškom. Budú používať dezinfekčné prostriedky s plným virucídnym účinkom a nosiť rukavice. Pohyb po pracovisku musia obmedziť na najmenšiu možnú mieru.
Na novú vyhlášku upozornili okrem iného opoziční nezaradení poslanci Filip Kuffa a Ján Podmanický.
„Pekne to ohýbajú: aj pozitívni poslanci zajtra budú môcť prísť a hlasovať za ústavný zákon, ktorý umožní opätovné predlžovanie núdzového stavu. Pred časom nechceli do parlamentu pustiť poslancov bez modrého papierika z plošného testovania, dnes im nevadia ani preukázateľne chorí poslanci. Len aby mohli predĺžiť núdzový stav… Takto ostentatívne porušujú vlastné pravidlá a potom sa čudujú, že ich ľudia nerešpektujú a už neveria nijakým vládnym opatreniam… Normálny rozvrat štátu v priamom prenose,“ reagoval Podmanický.
Poslanec Filip Kuffa pripomenul, že pozitívne testovaní boli v poslednej dobe viacerí členovia koalície.
„Nikoho by ale ani len vo sne nepadlo, že hlavný hygienik SR túto dilemu – nedostatok koaličných hlasov, vyrieši šmahom ruky,“ reagoval na znenie novej vyhlášky.
„Toto fakt nemá obdobu. Či pozitívni, či negatívni – všetci v kope,“ dodal.
Poslanci Národnej rady (NR) SR by mali v pondelok (28. 12.) prerokovať presunuté novely zákonov, ktoré sa týkajú predĺženia núdzového stavu, a tiež zákona o Ústavnom súde.
Poslanci majú v programe hlasovanie o novele zákona o bezpečnosti štátu, ktorá má umožniť opätovné predlžovanie núdzového stavu o 40 dní, taktiež novelu zákona o Ústavnom súde SR, ktorej cieľom je doplniť možnosť prieskumu rozhodnutia o predĺžení núdzového stavu Ústavným súdom SR.
Procedurálny návrh na preloženie hlasovania na „najbližšiu schôdzu“ predložil na poslednom rokovaní parlamentu (17. 12.) podpredseda NR SR Milan Laurenčík (SaS) na návrh štyroch koaličných poslaneckých klubov.
Hlasovanie o novelách sa presunulo dvakrát, v prvom prípade koalícia nemala v pléne dostatok poslancov aj z dôvodov karantény. Na schválenie novely ústavného zákona totiž treba 90 hlasov poslancov.
zdroj: hlavné správy
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Na kauzu upozornil Erik Kaliňák. Ministerstvo školstva pod velením Branislava Gröhlinga podpísalo zvláštnu zmluvu. Na…
Igor Matovič u Braňa Závodského v relácii tvrdil, že nenesie žiadnu vinu za 20 000…
J. Hrabko zhodnotil súčasnú politickú situáciu na Slovensku. Podľa neho, problémom vládnej koalície nie je…
Sťažnosť na ÚPN vo veci selektívnej prezentácie dejín na „Festivale slobody 2024“ Združenie slovenskej inteligencie…
Bývalý policajný prezident pred súdom. Petra Kovaříka posadila prokuratúra na lavicu obžalovaných za epizódu v…
Prípad, o ktorom médiá mlčia Tento týždeň vydal Ústavný súd dôležité rozhodnutie, ktoré akoby prešlo…