Oficiálny predstaviteľ ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov oznámil, že pod rúškom cvičení „Sea Breeze“ dodá NATO Ukrajine moderné zbrane, ktoré budú použité proti obyvateľom Donbasu.
„Pod rúškom cvičenia sa plánuje dodať ukrajinským jednotkám moderné zbrane, muníciu a materiálne zabezpečenie. Následne, rovnako ako v minulých rokoch, to všetko bude smerovať ukrajinským jednotkám a nacistickým formáciám umiestneným v blízkosti oblastí, ktoré Kyjev neovláda, v Doneckej a Luganskej oblasti,“ tvrdí Konašenkov.
Podľa tvrdenia vojenských špecialistov napriek námornému charakteru cvičení „skutočné hranice vojenských aktivít siahajú ďaleko za ukrajinský sektor Čierneho mora“. Cvičenia budú prebiehať od 28. júna do 10. júla. Zúčastnia sa ich Ukrajina, USA, Kanada, Veľká Británia, Holandsko, Rumunsko, Bulharsko, Grécko, Turecko, Lotyšsko a partnerské krajiny.
Na cvičeniach sa zúčastní asi 4 tisíc vojakov, 40 vojnových lodí, člnov a pomocných plavidiel, 30 jednotiek leteckej techniky a viac ako 100 jednotiek automobilov a obrnených vozidiel, pričom budú vypracované scenáre akcií proti Rusku a Luganskej ľudovej republike.
Podľa scenára sa koaličná skupina síl bude podieľať na „stabilizácii krízovej situácie“ spôsobenej aktivitami „nelegálnych protiukrajinských ozbrojených formácií“, ktorým „orgány susedného štátu poskytujú komplexnú podporu“.
Hlavné otázky, ktoré sa majú vypracovať, budú:
Pre morskú zložku:
— formácia a koordinácia nadnárodnej formácie lodí;
— organizácia kooperácie námorných síl s formáciami pozemných síl a letectva, plánovanie a uskutočňovanie spoločných operácií;
— využitie obojživelných útočných síl pri spoločných akciách s pozemnými silami v prímorskom smere.
Pre pozemnú zložku:
— organizovanie práce veliteľstva na plánovanie a vedenie operácií v súlade s normami NATO;
— presun síl a prostriedkov do oblastí bojového určenia;
— organizácia a vedenie ofenzívy pobrežným smerom v spolupráci s obojživelnými útočnými silami;
Pre leteckú zložku:
— použitie bojového letectva v záujme síl flotily a pozemných síl:
— vzdušný prieskum, štrajky na morské a pozemné ciele, preprava vojakov a nákladu.
Aktívna fáza cvičenia bude prebiehať v dvoch fázach.
V prvej etape sa budú precvičovať úlohy rozmiestnenia veliteľských a komunikačných staníc, plánovania operácie, formovania oddielov vojnových lodí a presunu letectva na disperzné letiská.
V druhej etape sa počíta so súborom opatrení na „stabilizáciu situácie“, ktoré zahŕňajú: zásahy nepriateľských pozemných a podmorských lodí, protilietadlová a protiponorková obrana.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…