„Jeden hektár lesa z borovici limby počas dňa produkuje asi 30 kg organických prchavých látok fytoncidov s baktericídnymi vlastnosťami. Štúdie vedcov ukazujú, že tento objem fytoncidov môže zničiť veľké množstvo baktericídnych mikróbov vo veľkom meste,“ takto opísala impozantné baktericídne vlastnosti borovice limby L. Tichonová už v roku 1955.
Modernejšie štúdie nielen plne potvrdzujú to, čo už bolo povedané. Vedci dnes pokročili ešte ďalej v štúdii baktericídnych a antivírusových vlastností ihličia borovici limby: ich schopnosť chrániť ľudí pred chrípkou bola experimentálne dokázaná.
Ako je známe, vírus chrípky je každý rok odlišný, pretože zmutuje a rýchlo sa prispôsobuje všetkým metódam kontroly vyvinutými ľuďmi. Prostriedky ochrany pred vírusom chrípky, vytvorené samotnou prírodou, však zostávajú stále účinné. Napríklad cesnak. Cesnak však nemá pre mnohých veľmi príjemnú arómu.
Našťastie však existuje ďalší účinný prostriedok proti vírusu chrípky, a to je borovicové ihličie. Má veľmi príjemnú vôňu a deti si dokážu užívať hranie s borovicovými konárikmi, radi žuvajú borovicové ihličie a tenké borovicové konáriky. A je to skvelý spôsob, ako sa chrániť pred chrípkou.
Laboratórium v Rusku špecializujúce sa na problémy boja proti vírusu chrípky uskutočnilo nasledujúci experiment: laboratórne vzorky vírusu chrípky sa odoberali počas 10 rokov. Tieto vzorky – v kvapkách vody, sa umiestnili na ihličie borovice limby sibírskej. Po 3 minútach sa zistilo, že 90 % mikroorganizmov, ktoré spôsobujú chrípku, uhynulo vo všetkých 10 vzorkách. 10 minút po začiatku experimentu uhynuli všetky chrípkové patogény.
To znamená, že každoročné mutácie vírusu chrípky sú bezmocné, keď na stráži ľudského zdravia stojí skutočný zázrak prírody – borovica limba. Ochranou od vírusu môže slúžiť aj čaj z ihličia borovice limby. Je určite prínosom pre zdravie, vysádzať v zastavaných územiach, na súkromných aj verejných pozemkoch, okolo škôl, nemocníc, na sídliskách atď. rôzne druhy borovíc, vrátane borovice limby.
Ihličie borovice limby obsahuje veľké množstvo biologicky aktívnych látok s liečivými, stimulačnými, vlastnosťami, vysokým obsahom vitamínu C a karoténu. Okrem liečivých vlastností má ihličie borovice limby aj posilňujúce aromatické účinky.
Pri interakcii s fytoncídom sú molekuly ozónu elektrónovo excitované, ich energia sa zvyšuje 3,2-krát v porovnaní s molekulou kyslíka. Tiež vďaka fytoncídom je vzduch nasýtený ľahkými zápornými iónmi.
Borovicový les nasycuje živinami nielen vzduch, ale aj rastliny a plody, ktoré v ňom rastú. Fytoncídy vylučované borovicovými stromami majú priaznivý vplyv na tvorbu biologicky aktívnych látok a vitamínov v rastlinách a plodoch.
zdroj a preklad: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…