Poslanci mestského zastupiteľstva (MsZ) v Sliači zobrali na vedomie výsledky sobotňajšieho (29.10.) referenda o americkej základni. Primátorka Ľubica Balgová bude teraz zisťovať, čo zo zmluvy SR s USA pre mesto vyplýva. Výsledky ale predloží už novému zastupiteľstvu.
Poslanci Sliača sa výsledkami referenda mali podľa zákona zaoberať do troch dní od jeho konania. Na mimoriadnom zastupiteľstve v pondelok schválilo predložený návrh uznesenia šesť poslancov, dvaja boli proti a jeden sa zdržal hlasovania.
Podľa právnika mesta Branislava Petrocha sa referendum uskutočnilo v súlade so zákonom. Referendum so záväzným odporúčaním pre MsZ pritom znamená, že poslanci dali možnosť občanom rozhodnúť, aj keď sa ich v referende nezúčastní nadpolovičná väčšina.
Niektorí poslanci počas rozpravy uvádzali, že referendum s takouto otázkou nemalo ani byť, bolo údajne zmätočné a preto budú proti schváleniu tohto bodu MsZ. „Keď sme prijímali VZN k referendu, nepoznali sme otázku tohto referenda,“ uviedla poslankyňa Alexandra Butašová Bidloňová. Obsah a zmysel referendovej otázky vtedy nebrali vôbec do úvahy.
Primátorka ale skonštatovala, že referendum s takto položenou otázkou splnilo zo zákona všetky podmienky a mesto ho vyhlásiť muselo.
Referenda o zriadení americkej vojenskej základne na území mesta sa zúčastnilo 1513 voličov, čo bolo 37 percent všetkých voličov Sliača. Otázku „Súhlasím s tým, aby mestské zastupiteľstvo mesta Sliač podniklo všetky zákonné opatrenia k tomu, aby zabránilo umiestneniu vojenskej základne Spojených štátov amerických v akejkoľvek forme na území letiska Sliač a v jeho okolí?“ podporilo takmer 75 percent z nich.
Mesto referendum vyhlásilo na základe petície, ktorú podpísalo v čase ratifikácie zmluvy medzi SR a USA 1343 (31 percent) obyvateľov Sliača.
Ako po oznámení výsledkov referenda uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO), výsledok referenda v Sliači neznamená nič pre Slovensko, vládu, rezort obrany ani mesto Sliač. Deklaroval, že americká základňa na miestnom letisku vraj nebola, nie je a ani nebude…
Občania kúpeľného mesta Sliač sa postavili proti prítomnosti amerických síl, dislkovaných na miestnom letisku. Spojené štáty majú po svete vyše 750 vojenských základní rôzneho typu. ZMluva DCA medzi vládou USA a Slovenskej republiky obsahuje o.i. aj investovanie USA do „modernizácie“ vojenských letísk v Kuchyni a Sliači. Na SLovensku rastú obavy z možnej eskalácie vojenského konfliktu na Ukrajine, kde sa USA angažujú dodávkami zbraní, vojenskej techniky, logistikou, špinážou, ale aj vojenským pesronálom a cvičením ukrajinských vojakov. To všetko mohlo zohrať úlohu pri vyhlásení referenda a hlasovaní obyvateľov Sliača v ňom.
skspravy
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…