Viaceré členské štáty NATO momentálne rokujú s Kyjevom o nejakej forme sledovacieho systému alebo podrobných inventárnych zoznamoch zbraní dodaných na Ukrajinu
Členské štáty NATO a EÚ sa domáhajú lepšieho sledovania zbraní dodávaných na Ukrajinu. Panujú totiž obavy, že končia v rukách zločineckých skupín, ktoré ich potom pašujú na európsky čierny trh, píše denník The Financial Times.
Odkedy Rusko vpadlo na Ukrajinu, západné štáty jej prisľúbili viac ako desať miliárd dolárov na vojenskú podporu – od prenosných protilietadlových raketových kompletov a obrnených vozidiel až po pušky a obrovské množstvo munície.
Viaceré členské štáty NATO momentálne rokujú s Kyjevom o nejakej forme sledovacieho systému alebo podrobných inventárnych zoznamoch zbraní dodaných na Ukrajinu, uviedli pre Financial Times dvaja nemenovaní západní predstavitelia.
„Všetky tieto zbrane prídu na juh Poľska, dopravia sa k hraniciam a potom sa naložia na vozidlá, ktoré s nimi prejdú hranice: na nákladné autá, do dodávok, niekedy aj osobných aut… A od tohto momentu nevieme nič o ich polohe a nemáme tušenie, kam idú, kde sa používajú alebo dokonca, či zostávajú v krajine,“ priznal jeden z predstaviteľov.
Možnosť, že by sa americké zbrane poslané na Ukrajinu dostali do nesprávnych rúk, patrí „medzi viacero úvah“ vzhľadom na „náročnú situáciu“ v tejto krajine, uviedla námestníčka amerického ministra zahraničných vecí pre kontrolu zbrojenia a medzinárodnú bezpečnosť Bonnie Jenkinsová.
„USA berú veľmi vážne svoju zodpovednosť za ochranu amerických obranných technológií a za prevenciu ich zneužívania alebo nezákonného šírenia,“ povedala Jenkinsová s tým, že sú v tejto záležitosti „v neustálom kontakte“ s Kyjevom.
„Sme presvedčení o záväzku ukrajinskej vlády primerane chrániť a niesť zodpovednosť za americké zbrane,“ dodala.
Jurij Sak, poradca ukrajinského ministra obrany, tvrdí, že akýkoľvek pohyb zbraní na Ukrajinu alebo z nej – v prípade potreby presunu na opravu – je veľmi pozorne monitorovaný a kontrolovaný Ukrajinou, ako aj jej medzinárodnými partnermi.
„Informácie o tom, že Ukrajina sa stáva hlavným centrom pašovania zbraní, nezodpovedajú realite,“ povedal Sak a naznačil, že tí, ktorí to tvrdia, „by mohli byť súčasťou ruskej informačnej vojny s cieľom odradiť medzinárodných partnerov od poskytovania zbraní Ukrajine, ktoré sú potrebné pre naše víťazstvo“.
Zdroj: trend.sk,infovojna
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…