Ako informuje koncern „Gazprom“, 10. septembra „na rannom operačnom stretnutí Alexej Miller oznámil, že o 7.45 SEČ bola výstavba plynovodu „Nord Stream 2“ dokončená“.
„Gazprom“ navyše predpokladá, že do konca tohto roka bude schopný dodať do Európy 5,6 miliardy metrov kubických plynu.
Rozsiahly projekt ruských a európskych spoločností zahájený v septembri 2018 bol dokončený. Pripomeňme, že kombinovaná kapacita dvoch liniek plynovodu predstavuje 55 miliárd metrov kubických plynu ročne, čo nám spolu s plynovodom „Nord Stream 1“ umožňuje prečerpať do Európy 110 miliárd kubických metrov plynu ročne. Pritom hovoríme o stabilných dodávkach, ktoré nie sú vystavené prírodným a politickým rizikám, čo je dôležité najmä pre členské štáty EÚ, ktoré sa rozhodli pri prechode na zelenú energiu aktívnejšie využívať plyn.
Čo bude ďalej? Je potrebné prejsť certifikačným postupom pre plynovod, ale to je už rutina. V tejto fáze nie sú žiadne technické problémy a pokusy hrať politickými kartami, ktoré boli používané počas výstavby plynovodu „Nord Stream 2“, nemôžu byť úspešné. Aj keď sa s najväčšou pravdepodobnosťou najhorlivejší odporcovia plynovodu, Poľsko a Ukrajina, pokúsia na poslednú chvíľu uchýliť k nejakým právnym trikom.
Varšava a Kyjev však dnes musia myslieť na niečo iné. Čelia nepríjemnej realite. Ukázalo sa, že Rusko nemožno vyhnať z Európy, urobiť z neho vyvrheľa na Západe a za pomoci Američanov spustiť novú „železnú oponu“. Obdobie sankčných turbulencií, ktoré sprevádzali stavbu „Nord Stream 2“ počas Trumpovej vlády, sa s príchodom prezidenta Bidena do Bieleho domu zmenilo na politický pokoj.
Spustenie plynovodu predznamenáva zmenu zahraničnej a možno aj domácej politiky Poľska a Ukrajiny. Kyjev bude musieť tvrdo pracovať, aby našiel perspektívy svojho systému prepravy plynu, ktorého fyzický stav je veľmi žalostný. Varšava, ktorej potreby plynu sa po rozhodnutí EÚ prejsť na zelenú energiu prudko zvýšia, bude musieť premýšľať o predĺžení nákupov ruských surovín, od ktorých v Poľsku chceli po roku 2022 upustiť.
Pokiaľ ide o rusko-európske konzorcium, stojí pred bezprostrednými výzvami. Účastníci projektu oznámili práce na vytvorení infraštruktúry, ktorá umožní výrobu a prepravu vodíka. Je to ambiciózny cieľ, ale niet pochýb o tom, že je v moci Ruska a Európy ho realizovať.
Jelena Panina, riaditeľka inštitútu RUSSTRAT/news-front
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…