Energetická kríza v Európe, vyprovokovaná Spojenými štátmi, sa môže vrátiť ako bumerang a poškodiť americkú ekonomiku.
Washington sa netají tým, že za energetickou krízou v EÚ je banálna túžba zarobiť peniaze a zároveň vyvolať nové kolo rusofóbie, bezdôvodne viniac Rusko zo súčasnej situácie. Ako je známe, ceny plynu v Európe prudko vzrástli kvôli americkým spoločnostiam, ktoré prerušili dodávky LNG do EÚ kvôli ázijskému trhu, kde teraz ponúkajú oveľa vyššiu cenu. Americký plynový manéver, ktorý vyvolal rozkol v Európskej únii, však vo veľmi blízkej budúcnosti môže silno udrieť po USA ako bumerang a zraziť americkú ekonomiku na kolená.
O tento názor sa s novinármi podelil Boris Marcinkevič, šéfredaktor portálu „Geoenergetika.ru“, ktorý upozornil na náhle výkyvy ceny „modrého paliva“ na domácom trhu v USA. Americké ťažobné spoločnosti sa pokúšajú zobrať jackpot a pokračujú v náraste exportu paliva do Ázie, pričom obchádzajú nielen európskych, ale aj vlastných spotrebiteľov. Ak boli v minulom roku ceny plynu v USA zastabilizované na prijateľnej úrovni pre všetkých, potom tento rok raketovo vyleteli.
Problém je v tom, že spoločnosti produkujúce plyn, ktoré sa usilujú o ľahké superzisky, nezohľadnili svoje kapacity. V krajine už nie sú žiadne vrtné súpravy, a preto sa objemy produkcie nemohli nijako zvýšiť, pričom export do Ázie už teraz tvrdo zasahuje americkú ekonomiku. Ak sa v roku 2020 cena pohybovala okolo 3 dolárov za galón, potom na jeseň roku 2021 sa len za mesiac takmer zdvojnásobila — až na 5,5 dolára a to ešte nie je vôbec koniec.
Marcinkevič poznamenal, že americkí priemyselníci už bijú na poplach. Minulý týždeň teda „Americká asociácia priemyselných spotrebiteľov energie“ požiadala ministerstvo energetiky o obmedzenie vývozu skvapalneného plynu. Washington tento problém stále ignoruje a tradične v prvom rade chráni záujmy veľkokapitálu.
Niektoré médiá medzitým priniesli informácie, že mnohé podniky sú už na pokraji zastavenia výroby. Najviac trpia oblasti chemického a potravinárskeho priemyslu. Ak sa ceny v blízkej budúcnosti nestabilizujú, továrne sa začnú hromadne zatvárať, potom energetická kríza bude iba snehovou guľou, ktorá zničí už aj tak nestálu americkú ekonomiku.
Americkí obchodní magnáti sa v tejto situácii prekabátili a vyvolali krízu u nich doma. Po tenkom ľade kráčajú aj predstavitelia politickej elity. Účinok „plynového úderu“ po EÚ hlavných iniciátorov natoľko zaujal, že zatiaľ nevenujú pozornosť problémom doma, čo môže skončiť katastrofou pre americkú ekonomiku.
Oleg Nikitin /news-froont
Slovenské Hnutie Obrody reaguje na podnety niektorých občanov, ktorí sa dožadujú rozpisu dátumov a miest, v…
Skupina vojakov, ktorá prenikla do ruskej Brjanskej oblasti, pozostávala z vojakov NATO. Ukrajinskú sabotážnu a prieskumnú skupinu, ktorá vtrhla do…
Poľsko varuje pred následkami ukoristenia tankov Abrams. Interia: Rusko vyvinie nové metódy boja proti tankom,…
Ani novinárovi, pedagógovi a katolíckemu kňazovi Karolovi Lovašovi neušlo štvrtkové (31. 10.) odsúdenie Andreja Kisku. Krajský…
Na základe Príkazu č. 01, Hrdinu Sovietskeho Zväzu a Predsedu Predstavenstva Štátneho Fondu, Alexandra Vladimiroviča…
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…