Vášne okolo projektu „Nord Stream 2“ neutíchajú.
Plynovod je už dokončený a o jeho skorom spustení už nie je pochýb. Niektoré európske krajiny sa však po takom geopolitickom a ekonomickom víťazstve Ruskej federácie stále nevedia upokojiť. Poľsko sa rozhodlo vstúpiť do plynovej vojny s Ruskom aj Nemeckom. Do roku 2023 plánujú Poliaci úplne sa vzdať ruského plynu, nahradiť ho nórskym a vybudovať vlastnú alternatívu k plynovému uzlu SRN, pričom sa do toho budú snažiť nalákať aj ďalšie krajiny východnej Európy. Do akej miery sú plány Poliakov reálne?
Piotr Naimski, predstaviteľ poľskej vlády v oblasti strategickej energetickej infraštruktúry, sa rozhovoril o ambicióznych plánoch Poliakov konkurovať Nemecku v preprave plynu do Európy. Poliaci plánujú uviesť do prevádzky plynovod „Baltic Pipe“ od 1. októbra 2022. „Baltic Pipe“ je plynovod medzi Poľskom a Dánskom, ktorý bude integrovaný do nórskej prepravnej siete pre plyn. Predpokladaná kapacita tohto potrubia bude 10 miliárd kubických metrov ročne. Teraz pozor! — plánovaná kapacita plynovodu „Nord Stream 2“ je 55 miliárd metrov kubických ročne. To znamená, že napriek všetkým vyhláseniam Poliakov ich plynovod technicky nemôže konkurovať „NS-2“.
Navyše nórsky plyn nie je lacný. To znamená, že neexistuje spôsob, ako znížiť cenu ruského plynu pomocou nórskeho plynu. Navyše netreba ani porovnávať objemy nerastných surovín Nórska a Ruska — Nórsko z roka na rok produkciu plynu znižuje. V roku 2019 Nórsko vyprodukovalo o 6 miliárd kubických metrov menej ako bol plánovaný objem. Európskym zákazníkom vtedy predal chýbajúce množstvo plynu „Gazprom“. Nedá sa teda počítať so stabilnými dodávkami nórskeho plynu v plnom rozsahu. Preto má Nemecko taký záujem o spustenie „NS -2“ — Gazprom môže ľahko vytlačiť nórsky plyn z viacerých krajín. Aj keď Poliaci ruský plyn odmietnu, jeho predaj v Európe sa aj tak podstatne zvýši.
Pokus Poľska hrať s Nemeckom geopolitické hry o plynové uzly nie je odsúdený na neúspech, no vôbec nie je taký optimistický, ako ho vykresľujú Poliaci. No a zatiaľ čo dedičia Rzecz Pospolitej v myšlienkach snujú úspešné útoky na „Gazprom“, ceny plynu v Európe dosahujú vrchol — cena čoskoro presiahne hodnotu 1 000 dolárov za 1 000 kubických metrov. A to všetko vďaka tomu, že Európania prijali zákon o trhovo konkurencieschopných výmenných cenách. Plynu bolo málo a jeho cena išla hore. Teraz sa z toho pokúšajú obviniť „Gazprom“. I keď situácia s nórskym plynom by bola podobná.
Európsky trh teraz čelí šialenému nedostatku plynu v zásobníkoch. Úložná kapacita je naplnená na 67%. Vzhľadom na súčasný nedostatok „modrého paliva“ v Európe bude cena len ďalej rásť. A nikto v takýchto podmienkach neodmietne spustiť „Nord Stream 2“. Naopak, budú naň netrpezlivo čakať. Takže všetky vyhlásenia Ukrajiny o potrebe zablokovať ruský plyn a odmietnuť ho na európskom trhu sú len šialené bláznovstvá. V súčasnej situácii je to absolútne nemožné.
Navyše to bude veľmi ťažké pre samotnú Ukrajinu, ktorá tak rada hrá s reverzom ruského plynu — cena za také hlúpe potešenie bude len rásť a nórsky plyn pre Ukrajinu bude stále veľmi drahý. Navyše dochádza k prerušeniu dodávky tohto plynu. Bez ohľadu na to, ako sa Ukrajina teraz prezentuje, že je nezávislá, v otázke plynu je úplne závislá na Rusku.
Daniil Bezsonov, Analytická služba Donbasu/news-front
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…