Vášne okolo projektu „Nord Stream 2“ neutíchajú.
Plynovod je už dokončený a o jeho skorom spustení už nie je pochýb. Niektoré európske krajiny sa však po takom geopolitickom a ekonomickom víťazstve Ruskej federácie stále nevedia upokojiť. Poľsko sa rozhodlo vstúpiť do plynovej vojny s Ruskom aj Nemeckom. Do roku 2023 plánujú Poliaci úplne sa vzdať ruského plynu, nahradiť ho nórskym a vybudovať vlastnú alternatívu k plynovému uzlu SRN, pričom sa do toho budú snažiť nalákať aj ďalšie krajiny východnej Európy. Do akej miery sú plány Poliakov reálne?
Piotr Naimski, predstaviteľ poľskej vlády v oblasti strategickej energetickej infraštruktúry, sa rozhovoril o ambicióznych plánoch Poliakov konkurovať Nemecku v preprave plynu do Európy. Poliaci plánujú uviesť do prevádzky plynovod „Baltic Pipe“ od 1. októbra 2022. „Baltic Pipe“ je plynovod medzi Poľskom a Dánskom, ktorý bude integrovaný do nórskej prepravnej siete pre plyn. Predpokladaná kapacita tohto potrubia bude 10 miliárd kubických metrov ročne. Teraz pozor! — plánovaná kapacita plynovodu „Nord Stream 2“ je 55 miliárd metrov kubických ročne. To znamená, že napriek všetkým vyhláseniam Poliakov ich plynovod technicky nemôže konkurovať „NS-2“.
Navyše nórsky plyn nie je lacný. To znamená, že neexistuje spôsob, ako znížiť cenu ruského plynu pomocou nórskeho plynu. Navyše netreba ani porovnávať objemy nerastných surovín Nórska a Ruska — Nórsko z roka na rok produkciu plynu znižuje. V roku 2019 Nórsko vyprodukovalo o 6 miliárd kubických metrov menej ako bol plánovaný objem. Európskym zákazníkom vtedy predal chýbajúce množstvo plynu „Gazprom“. Nedá sa teda počítať so stabilnými dodávkami nórskeho plynu v plnom rozsahu. Preto má Nemecko taký záujem o spustenie „NS -2“ — Gazprom môže ľahko vytlačiť nórsky plyn z viacerých krajín. Aj keď Poliaci ruský plyn odmietnu, jeho predaj v Európe sa aj tak podstatne zvýši.
Pokus Poľska hrať s Nemeckom geopolitické hry o plynové uzly nie je odsúdený na neúspech, no vôbec nie je taký optimistický, ako ho vykresľujú Poliaci. No a zatiaľ čo dedičia Rzecz Pospolitej v myšlienkach snujú úspešné útoky na „Gazprom“, ceny plynu v Európe dosahujú vrchol — cena čoskoro presiahne hodnotu 1 000 dolárov za 1 000 kubických metrov. A to všetko vďaka tomu, že Európania prijali zákon o trhovo konkurencieschopných výmenných cenách. Plynu bolo málo a jeho cena išla hore. Teraz sa z toho pokúšajú obviniť „Gazprom“. I keď situácia s nórskym plynom by bola podobná.
Európsky trh teraz čelí šialenému nedostatku plynu v zásobníkoch. Úložná kapacita je naplnená na 67%. Vzhľadom na súčasný nedostatok „modrého paliva“ v Európe bude cena len ďalej rásť. A nikto v takýchto podmienkach neodmietne spustiť „Nord Stream 2“. Naopak, budú naň netrpezlivo čakať. Takže všetky vyhlásenia Ukrajiny o potrebe zablokovať ruský plyn a odmietnuť ho na európskom trhu sú len šialené bláznovstvá. V súčasnej situácii je to absolútne nemožné.
Navyše to bude veľmi ťažké pre samotnú Ukrajinu, ktorá tak rada hrá s reverzom ruského plynu — cena za také hlúpe potešenie bude len rásť a nórsky plyn pre Ukrajinu bude stále veľmi drahý. Navyše dochádza k prerušeniu dodávky tohto plynu. Bez ohľadu na to, ako sa Ukrajina teraz prezentuje, že je nezávislá, v otázke plynu je úplne závislá na Rusku.
Daniil Bezsonov, Analytická služba Donbasu/news-front
Podpredseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) podporuje výzvu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) na…
Premiér SR Robert Fico (Smer-SSD) navrhuje ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému spoločné rokovanie na území SR…
Poslanec Európskeho parlamentu Ľuboš Blaha (Smer-SSD) vo svojom príspevku na sociálnej sieti komentoval nielen šokujúci…
Novinár a radikálny progresívno-liberálny extrémista v službách Sorosových mimovládok Arpád Soltész, autor propagandistického románu „Sviňa“,…
Hlavný podkopávač mierového urovnania konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou tiež varoval, že budúci americký prezident…
Plynovod TurkStream vedie z Ruska cez Čierne more do Turecka a potom cez Balkán ďalej…