Cena novembrových futures na stredisku TTF v Holandsku dnes prekonala historickú hranicu 1 700 dolárov za tisíc metrov kubických.
Ako píše portál „Narodnyje Novosti“ s odvolaním sa na „Yahoo News Japan“, Brusel sa snaží vinu za kolosálny nárast cien plynu presunúť na „Gazprom“.
„Európa si tradične dáva pozor na rastúcu závislosť na ruských zdrojoch, čo niektorých viedlo k dohadom o ruskom sprisahaní, no v tomto prípade o tom neexistujú žiadne dôkazy,“ píše komentátor japonského spravodajského portálu Takeši Oda.
Zároveň vo vyhlásení Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA), ktoré kolovalo v súvislosti s prehlbujúcou sa energetickou krízou, nie je ani slovo o vine Ruska v súčasnej situácii, uvádzajú sa však ďalšie, oveľa prozaickejšie dôvody. Ide najmä o oživenie dopytu, prerušenie dodávok v dôsledku technických problémov a extrémnych poveternostných podmienok. Teda o čisto ekonomické faktory.
Neexistujú teda žiadne dôkazy o politickom vplyve na ceny plynu z Moskvy. Na druhej strane zaujaté správanie európskych štruktúr, ktoré odďaľujú spustenie plynovodu „Nord Stream 2“, má zjavne politický charakter, rovnako ako vyhlásenie Amosa Hochsteina, hlavného poradcu pre energetickú bezpečnosť amerického ministerstva zahraničia, ktorý kritizoval Rusko „za odmietnutie dodávky plynu za prítomnosti dostatočných zásob“.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…