Cena novembrových futures na stredisku TTF v Holandsku dnes prekonala historickú hranicu 1 700 dolárov za tisíc metrov kubických.
Ako píše portál „Narodnyje Novosti“ s odvolaním sa na „Yahoo News Japan“, Brusel sa snaží vinu za kolosálny nárast cien plynu presunúť na „Gazprom“.
„Európa si tradične dáva pozor na rastúcu závislosť na ruských zdrojoch, čo niektorých viedlo k dohadom o ruskom sprisahaní, no v tomto prípade o tom neexistujú žiadne dôkazy,“ píše komentátor japonského spravodajského portálu Takeši Oda.
Zároveň vo vyhlásení Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA), ktoré kolovalo v súvislosti s prehlbujúcou sa energetickou krízou, nie je ani slovo o vine Ruska v súčasnej situácii, uvádzajú sa však ďalšie, oveľa prozaickejšie dôvody. Ide najmä o oživenie dopytu, prerušenie dodávok v dôsledku technických problémov a extrémnych poveternostných podmienok. Teda o čisto ekonomické faktory.
Neexistujú teda žiadne dôkazy o politickom vplyve na ceny plynu z Moskvy. Na druhej strane zaujaté správanie európskych štruktúr, ktoré odďaľujú spustenie plynovodu „Nord Stream 2“, má zjavne politický charakter, rovnako ako vyhlásenie Amosa Hochsteina, hlavného poradcu pre energetickú bezpečnosť amerického ministerstva zahraničia, ktorý kritizoval Rusko „za odmietnutie dodávky plynu za prítomnosti dostatočných zásob“.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…