NATO neúnavne pracuje na čo najrýchlejšom umiestnení jadrových zbraní v blízkosti Ruska. Švédsko sa medzitým už rozhodlo, že sa bude držať bokom od celého tohto cirkusu, informuje portál TFI Global
Podľa mediálnej správy agentúry Reuters Švédsko odmietlo umiestnenie jadrových zbraní NATO na svojom území. Švédsko údajne plánuje vyhlásiť, že jadrové zbrane nemôžu byť umiestnené na jeho území ani po vstupe krajiny do vojenskej aliancie NATO.
Švédsko sa týmto pripojilo k ďalším severským krajinám, ktoré vyjadrili nespokojnosť s provokáciou voči Rusku. Ak si niekto spomenie, Dánsko a Nórsko pred niekoľkými dňami tiež odmietli umiestnenie jadrových zbraní na svojom území proti Rusku.
Švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billstrom zdôraznil: “Švédsko sa pripojí k Dánsku a Nórsku a jednostranne vyhlási, že nedovolí, aby sa vo Švédsku nachádzali jadrové zbrane.”
Ďalej dodal: “Je to stále dlhodobý postoj umiernenej strany, Nikdy sme nemali v úmysle meniť podmienky žiadosti, ktorú predložila predchádzajúca vláda.”
To, čo sa stalo potom, bolo dosť prekvapujúce. Hneď po oznámení Švédska došlo za neželaných okolností k sabotáži najväčšieho švédskeho jadrového reaktora.
Najprv bol najväčší švédsky jadrový reaktor odpojený od národnej siete po poruche jednej z jeho turbín. Neskôr sa o švédske jadrové ambície začalo zaujímať aj Nemecko.
Podľa správy Euractivu nemecký energetický gigant Uniper, ktorý bude plne vlastnený nemeckou vládou, odmietol plány svojej švédskej dcérskej spoločnosti Barsebäck Kraft na výstavbu novej elektrárne a oznámil, že vo Švédsku nebude stavať žiadne nové jadrové elektrárne.
Nemecký energetický gigant teda nebude vo Švédsku stavať žiadne nové jadrové elektrárne, čo je nepochybne priamy útok na ambície švédskej vládnucej vlády.
Ambície zomierajú v tme
Ulf Kristersson pri nástupe svojej novej vlády v Štokholme zvrátil predchádzajúcu politiku Magdeleny Anderssonovej, ktorá spočívala v úplnom prechode na obnoviteľné zdroje energie. Vláda zároveň oznámila výstavbu ďalších jadrových reaktorov.
Nová vláda dokonca nariadila štátnej energetickej spoločnosti Vattenfall, aby sa pripravila na výstavbu ďalších reaktorov a preskúmala možnosť opätovného spustenia starých jadrových reaktorov, ako sú bloky 1 a 2 v Ringhals.
Teraz to však vyzerá, že Švédsko je bez pádla v zátoke.
Generál Micael Byden, vrchný veliteľ švédskych ozbrojených síl, vyzval vládu, aby v záverečných rokovaniach s NATO nezavádzala žiadne červené línie, ako napríklad zákaz trvalého umiestnenia aliančných zariadení alebo jadrových zbraní na švédskom území.
Zdá sa však, že Ulf podnikol presne opačné kroky, čím vystupňoval napätie s NATO.
Nová umiernene konzervatívna vláda sa bezpochyby snaží nájsť rovnováhu. Fínsko a Švédsko zatiaľ nevstúpili do NATO, vzhľadom na blokádu zo strany Maďarska a Turecka je členstvo v NATO stále v nedohľadne.
Zdá sa však, že nová švédska administratíva už začala strácať záujem o alianciu NATO ako celok. Ak nie, prečo by spochybňovali prítomnosť NATO vo Švédsku?
hlavnespravy.sk
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…