Západ a Ukrajina nedávno rokovali o novom mierovom pláne. V jeho zmysle by Ukrajina odovzdala územia obsadené Ruskom, ktoré by však len de facto patrili Moskve, zatiaľ čo západní spojenci by výmenou ponúkli Kyjevu členstvo v NATO.
Západní diplomati a čoraz viac ukrajinských predstaviteľov súhlasí s tým, že kompromisom na ukončenie rusko-ukrajinskej vojny môže byť to, že podmienkou vstupu Ukrajiny do NATO nebude jej úplná kontrola nad celým územím – píše podľa portálu Origo, Financial Times.
Tento prístup by umožnil Moskve udržať kontrolu nad aktuálne obsadenými územiami, zatiaľ čo Kyjev by získal členstvo v NATO a bezpečnostné záruky od aliancie.
Ako zdôrazňuje publikácia, neznamená to, že ukrajinské úrady a ich západní spojenci by uznali suverenitu Ruska nad územiami obsadenými od roku 2014 – píše Meduza. Dohodlo sa, že tieto územia sa v budúcnosti vrátia diplomatickou cestou, avšak pochopiteľne ide o citlivú otázku pre Ukrajincov, najmä ak by bol tento kompromis s Moskvou prezentovaný ako základ riešenia.
Dohodlo sa, že tieto územia by sa v budúcnosti mali vrátiť diplomatickou cestou, no pochopiteľne, pre Ukrajincov zostane táto otázka citlivá, najmä ak bude prezentovaná ako základ kompromisu s Moskvou,“ píše Financial Times.
Pokiaľ ide o členstvo Ukrajiny v NATO, mohlo by sa realizovať podľa takzvaného „západonemeckého“ modelu, čo znamená, že bezpečnostné záruky by platili iba na územia kontrolované Kyjevom. Rovnako to bolo počas studenej vojny – Spolková republika Nemecko bola členom NATO, ale Nemecká demokratická republika nie.
Na konci septembra predstavil Zelenskyj vo Washingtone plán „víťazstva Ukrajiny“, ktorý však na Biely dom nezapôsobil. Podľa Financial Times je jedným z bodov tohto plánu členstvo Ukrajiny v NATO.
Publikácia sa domnieva, že Joe Biden môže tento návrh presadzovať pred ukončením svojho mandátu v januári 2025.
„Je to nezmysel. Niečo také vôbec neexistuje. Nikto na Západe oficiálne ani výslovne neponúkol Ukrajine bezpečnostné záruky, ktoré by jednoznačne zabránili rozšíreniu alebo opakovaniu vojny. Po druhé, neobchodujeme so zvrchovanosťou ani územiami,“ povedal nemenovaný zdroj pre novinárov.
Jedným zo základných bodov Zelenského plánu na víťazstvo boli bezpečnostné záruky od západných krajín, ktoré by platili až do vstupu Ukrajiny do NATO.
Zelenského návšteva sa však nestala terčom posmechu len kvôli zlyhaniu jeho plánu na víťazstvo. Ukrajinský prezident navštívil aj kľúčovú muničnú fabriku na bojisku, len niekoľko mesiacov pred americkými prezidentskými voľbami. Americkí republikáni to hodnotili ako zasahovanie do americkej prezidentskej kampane.
Na ruskej Bezpečnostnej rade sa začala presadzovať zmena aktuálnej jadrovej doktríny, ktorá by umožnila Moskve reagovať jadrovými zbraňami aj na útoky dronov.
/ hlavnydennik.sk /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…