Tomáš Valášek sa do parlamentu dostal na kandidátke Za ľudí. Pred tým pôsobil ako riaditeľ európskeho think-tanku Carnegie Europe so sídlom v Bruseli.
Generálny prokurátor by mal pri uplatňovaní svojich oprávnení v oblasti medzinárodnej spolupráce koordinovať svoj postup s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. Navrhuje to nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Tomáš Valášek. Dosiahnuť to chce novelou zákona o prokuratúre, ktorej návrh podal do parlamentu. Predísť by sa malo podľa neho situáciám protirečiacim našim zahraničnopolitickým pozíciám.
„Cieľom navrhovanej právnej úpravy je posilniť koordináciu medzi kľúčovými zložkami štátnej správy vo výkone zahraničnej politiky SR a predísť situáciám, keď absencia koordinácie zo strany prokuratúry vyústi v kroky protirečiace zahraničnopolitickým pozíciám SR, za ktoré má Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR primárnu zodpovednosť,“ skonštatoval v návrhu Valášek.
Poslanec zdôraznil, že jeho návrh neupiera generálnemu prokurátorovi právo autonómne spolupracovať s partnermi v zahraničí na záležitostiach bez presahu do zahraničnej politiky SR. „Potreba konzultácie a koordinácie s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sa vzťahuje na záležitosti, ktoré materiálne ovplyvňujú vnímanie slovenských zahraničnopolitických pozícií partnermi za hranicami v agendách iných ako agenda prokuratúry,“priblížil.
Súčasný generálny prokurátor Maroša Žilinka čelil kritike za svoju januárovú cestu do Ruskej federácie na oslavy 300. výročia ruskej prokuratúry. Rokoval aj s tamojším generálnym prokurátorom Igorom Krasnovom, ktorý je na sankčnom zozname EÚ. V Moskve podpísal Žilinka program vzájomnej spolupráce generálnych prokuratúr Slovenskej republiky a Ruskej federácie. Zahŕňa okrúhle stoly, workshopy či odborné stretnutie. Uskutočniť sa má napríklad workshop o boji proti počítačovej kriminalite či proti nadnárodnému organizovanému zločinu.
Tomáš Valášek, ktorý je poslancom parlamentu a pred pár mesiacmi vstúpil do hnutia Progresívne Slovensko, je podľa vlastností dokumentu autorom Čaputovej prejavu k napätej situácii na Ukrajine. Prezidentský palác sa bráni a tvrdí, že ide o nedorozumenie.
Prejav vraj písala poradkyňa prezidentky Jana Kobzová, ktorá je manželkou Tomáša Valáška. Počítač vraj využívajú obaja manželia. Valášek pre Refresher odmietol že by prejav písal, priznal však, že ho čítal.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa vo svojom prejave vyslovila za posilnenie prítomnosti vojsk NATO na Slovensku. Rusko zároveň obvinila zo snáh pripraviť o slobodu nielen Ukrajinu, ale aj nás.
Valášek sa do parlamentu dostal na kandidátke Za ľudí. Pred tým pôsobil ako riaditeľ európskeho think-tanku Carnegie Europe so sídlom v Bruseli. „Program Carnegie Europe poskytuje Washingtonu informácie a analýzy o politickom a bezpečnostnom vývoji v Európe, transatlantických vzťahoch a globálnej úlohe Európy. V koordinácii s Carnegie Europe v Bruseli program spája tvorcov politiky a odborníkov z USA a Európy v oblasti strategických otázok, ktorým Európa čelí,“ píše sa na stránkach materského think-tanku Carnegie Endowment for International Peace so sídlom vo Washington D.C.
Zdroj: topky.sk / InfoVojna
Téma PLAN DÉMIA pokračuje a je stále aktuálna aj dnes. Nenechajte sa pomýliť priatelia, všetko…
Trump vymenúva Ilona Muska a Viveka Ramaswamyho do čela Oddelenia pre efektívnosť verejnej správy (DOGE).…
Slovenské Hnutie Obrody (SHO) dlhodobo pomáha slovenským sociálne slabým rodinám a to vďaka projektu Staráme sa. Adresne, už od…
Ruským vzdušným silám sa podarilo zasiahnuť sklad s protilietadlovými raketami a vybavením pre systém protivzdušnej…
Tretí výbor Valného zhromaždenia OSN prijal ruskú rezolúciu o boji proti glorifikácii nacizmu. Za dokument…
Macron: “Jediný spôsob, ako rokovať, je poskytnúť plnú podporu ukrajinským ozbrojeným silám tak dlho, ako…