Pandémia koronavírusu priniesla aj na Slovensko veľa problémov s opatreniami. Nie vždy sú podľa právnej expertky Marice Pirošíkovej v súlade so zákonom.
Podľa právnej Marice Pirošíkovej, ktorá takmer 20 rokov zastupovala Slovensko pred Európskym súdom pre ľudské práva, sú protipandemické opatrenia vlády určite sporné, píše portál parlamentnelisty.sk.
Od pondelka vstupuje na Slovensku do platnosti COVID Automat, s ktorým sú spojené isté opatrenia. Medzi aj mohutné testovanie. „Pri prijímaných opatreniach je sporný už ich právny základ. V mnohých oblastiach ich nepovažujem za primerané, ak berieme do úvahy sledovaný cieľ ochrany verejného zdravia. Niekedy sú dokonca diskriminačné,“ vysvetľuje Pirošíková.
Mnohí sa pýtajú, či je právne v poriadku antigénové testovanie a certifikáty alebo potvrdenia o ňom. Dvadsať dní staré potvrdenia o testovaní ako priepustka do práce, verejnej dopravy a inde je nelogické, nič nehovoriace a s nulovou výpovednou hodnotou.
„Táto povinnosť je veľmi sporná. Mal by to ale skonštatovať súd. Dovtedy je to len nezáväzný právny názor. A v tomto ohľade platí: bez žalobcu niet sudcu. Navyše, pokiaľ ide o celoplošné testovanie súvisiace s certifikátom, vyvstáva tu ďalší problém, a to ignorovanie hlasov odborníkov, ktorí upozorňovali, že pri plošnom testovaní sa združujú ľudia pri čakaní na odber, a to je rizikové pre šírenie vírusu, pretože tu už cirkuluje oveľa infekčnejší britský variant,“ dodáva Pirošíková.
Ak sa niekto nakazí počas plošného testovania len preto, lebo štát od neho požaduje pod hrozbou sankcií certifikát, mohol by úspešne sťažovať na porušenie záväzkov štátu chrániť jeho zdravie.
Niektorí majitelia fitness centier, ktorí museli rozhodnutím štátu zatvoriť prevádzky, sa obrátili so sťažnosťou na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) s nádejou, že budú úspešní a štát im vykompenzuje ich straty.
„Sťažnosti sa týkajú namietanej nezákonnosti série opatrení prijatých ÚVZ v súvislosti s prevenciou šírenia vírusu Covid-19. V dôsledku uvedených opatrení boli fitness centrá zatvorené od marca do júna 2020. Pred ESĽP tvrdia, že v dôsledku uvedeného utrpeli majetkovú škodu a ušlý zisk a prišli o klientelu. Viem si predstaviť, že budú úspešní a štát to bude stáť veľa peňazí,“ konštatuje právna expertka. Na Slovensku však od jesene platí núdzový stav, ktorý vláda predlžuje.
„Aby bol núdzový stav legitímny, musí brať do úvahy povahu, závažnosť a trvanie mimoriadnej situácie a to by malo určovať druh, rozsah a trvanie núdzových opatrení, ku ktorým sa krajina môže zákonne uchýliť. Všetky núdzové opatrenia, a obmedzenia základných ľudských práv a slobôd podliehajú trom všeobecným podmienkam, a to nevyhnutnosti, proporcionalite a dočasnosti. V prípade sťažností podaných na ESĽP bude musieť vláda predložiť náležité zdôvodnenie obmedzení ľudských práv v zmysle uvedených kritérií,“ vysvetlila Marica Pirošíková.
zdroj: hlavný denník
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.
Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar„
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Hosťami relácie spravodajskej televízie TA3 „V politike“ boli dňa 24. novembra 2024 podpredseda NR SR…
Operácia ruskej armády na zničenie jednotiek ukrajinských ozbrojených síl na území ruskej Kurskej oblasti pokračuje.…
Najväčie slovenské siete kníhkupectiev Panta Rhei a Martinus, ktoré majú s 95-percentným podielom na trhu…
Calin Georgescu prekvapivo zvíťazil v 1. kole prezidentských volieb v Rumunsku. V prvom kole prezidentských…
Nákladné lietadlo spoločnosti DHL sa v pondelok nadránom zrútilo na obytný dom neďaleko medzinárodného letiska…
Spojené štáty americké zmapovali 200 cieľov v Rusku pre útok rakiet ATACMS. WSJ: Ďalší útok…