domovina

Piják reaguje na primára Hložníka: Jeho výroky na mňa pôsobia, ako keby chcel odpútať pozornosť od hlavného problému, ktorým je zlá liečba pacientov nielen počas pobytu na oddeleniach, ale už v počiatočných štádiách choroby

Primár Jakub Hložník sa posťažoval, že nevie pochopiť, prečo Ján Baránek či Juraj Mesík znevažujú prácu lekárov a že sa ho vraj osobne dotýka, keď ľudia na sociálnych sieťach bez bližších znalostí vyčítajú lekárom, že pacientov nechávajú umierať. Podľa MUDr. Michala Pijáka mu zrejme vadí oprávnené rozhorčenie ľudí, že pacienti nedostávajú adekvátnu liečbu, medzi ktorú patrí aj ivermektín

Ilustračná snímka

Podľa Pijáka ľudia už nechcú počúvať o tom, ako sú lekári preťažení. Zaujíma ich v prvom rade, prečo má Slovenská republika svetové prvenstvo nielen v počte hospitalizovaných a celkovej úmrtnosti na COVID-19, ale aj v celkovej úmrtnosti pacientov liečených na oddeleniach intenzívnej starostlivosti.

Hložníkove výroky mu prídu, ako keby chcel odpútať pozornosť od hlavného problému, ktorým je zlá liečba pacientov nielen počas pobytu na uvedených oddeleniach, ale už v počiatočných štádiách choroby, v porovnaní s inými krajinami.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

„Považuje snáď za normálne, aby z 10 pacientov prijatých na ARO v Dunajskej strede prežilo len 1,5 pacienta, keď vo svete v priemere prežíva 6,5 pacienta z 10, čo je cca 4-krát viac? Môj dojem z toho videa je taký, že jeho autor chcel vo verejnosti vyvolať dojem, ako ťažko musí ten personál pracovať.“

Piják priznáva, že niekoľhodinová práca v skafandri určite nie je príjemná. Zároveň ale dodáva, že to, že nie je dostatok personálu, nie je spôsobené len vyššou práceneschopnosťou zdravotníckych pracovníkov, ale aj zlou koordináciou práce medzi nemocnicami.

Ivermektín

Niektorí lekári majú stále výhrady k lieku Ivermektín. Podľa Pijáka nikto netvrdí, že je to atómová bomba a každý, koho zaujíma táto problematika by mal vedieť, že manažment pacientov s COVID-19 stojí na troch pilieroch: ošetrovateľská starostlivosť, oxygenoterapia a farmakoterapia, pri ktorej u pacientov s ťažkým priebehom hrajú kľúčové postavenie kortikosteroidy. 

Ľudí ale oprávnene zaujíma, prečo na niektorých oddeleniach Ivermektín stále nie je zaradený do štandardnej liečby pacientov s COVD-19.

„Na základe klinických skúseností, ktoré nie sú podporené veľkými vedeckými štúdiami, ale na pracoviskách sú v tiesni úspešne využívané, je možné podať: U pacienta s potvrdením COVID-19 s potrebou inhalácie kyslíka, NIV (HACOR <5), ale aj pri indikácii UVP: vitamín C v infúzii až do 1 g/kg, druhý deň polovičnú dávku, do 4. – 5. dňa 0,25 g/kg. IVERMECTIN tbl 0,2 mg/kg 2-5 dní do odznenia príznakov. Zinok a selén, vysoké dávky D vitamínu, thiamín, antipyretíká, melatonín. Pri zvýšenom PCT a CRP empiricky Azitromycín (3 – 6 dní) alebo ATB podľa citlivosti,“ vysvetľuje Piják.

O Ivermektíne sa pritom pozitívne vyjadrilo aj veľa známych lekárov, ako napr. exminister zdravotníctva prof. Tibor Šagát:

„Existuje myšlienka, že tá liečba sa musí presunúť do ambulantnej starostlivosti. …. Táto myšlienka je podporená štúdiami, ktoré vlastne už vyprofilovali určitý súbor liekov, ktoré by sa mohli využiť v ambulancii, teda u lekára prvého kontaktu, buď ako profylaxia, aby si vôbec neochorel, alebo keď ochorieš a máš mierne príznaky, aby si čo najrýchlejšie dostal liečbu, lebo sa ukázalo, že čím najrýchlejšie sa dostane tá liečba, tým je ten priebeh lepší, miernejší. ….To portfólio tých liekov je lacných, dostupných, a dokázalo sa už teraz, že to je účinné.“

Primár Hložník nie je jediný, kto takéto názory spochybňuje. Piják tvrdí, že po jeho kritike liečby pacientov s Covid-19 na Slovensku mu zavolala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava a povedala mu, že sa ozvalo 50 lekárov, ktorí vraj boli pohoršení jeho vyjadreniami.

Nedostatok pracovníkov

Hložník  hovoril aj o tom, že má nedostatok pracovníkov, lebo mnohí sú na PN. Podľa Pijáka by sa mal v tomto prípade zamyslieť nad tým, aké opatrenia urobili tí, ktorí sú zodpovední za riadenie zdravotníctva, aby sa zabránilo šíreniu infekcie v zdravotníckych zariadeniach.

„Od začiatku epidémie upozorňujem, že celoplošné testovania by sa mali robiť u rizikových skupín, kde okrem DSS a rómskych osád patria v prvom rade zdravotnícky pracovníci. Maximálna ochrana zdravotnícky pracovníkov je dôležitá aj z toho dôvodu, že môžu infikovať polymorbidných pacientov, hlavne tých, ktorí „pendlujú“ medzi DSS a zdravotníckymi zariadeniami.“

Piják tvrdí, že preto, aby sa účinne znížil počet infikovaných zdravotníckych pracovníkov mali sa u nich robiť antigénové testy 2-3 krát v týždni.

Ak by chcel niekto argumentovať tým, že nie je na to dosť personálu, tak to nie je tak úplne  pravda. Lekárov je dosť, pretože do nemocníc prichádza menej pacientov s bežnými ochoreniami, čo je výrazne na ambulanciách špecialistov.

„Laboratórnym pracovníkom, ktorí robia testy, by mohlo pomôcť, keby sa prestali robiť nezmyselné celoplošné testovania celej krajiny. Dôležité je tiež, aby sa prevádzka, v zdravotníckych zariadeniach zabezpečila tak, aby sa personál z covidových oddelení čo najmenej miešal s tými, čo pracujú na „bielych“ oddeleniach. Na ilustráciu, ja som na lekárskej izbe s ďalšími 4 lekármi, z ktorých už traja prekonali covid. Podobne to je aj s prítomnosťou medikov na oddeleniach, ktorých často nie je kde umiestniť, aby sa mohol udržiavať bezpečný odstup,“ uzatvára.

zdroj: hlavné správy

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí. 

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar

ďakujeme

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia (Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Dánsky korunný princ Frederik a korunná princezná Ingrid podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo, píše sa v novej knihe dánskeho novinára.

Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…

8 hodín ago

Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu

Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi  rokmi. Tento fenomén má potenciál…

13 hodín ago

Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.

„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…

13 hodín ago

Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“

Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…

14 hodín ago

Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska

Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…

14 hodín ago