Už niekoľko týždňov sa vedú debaty o tom, či by v boji s koronavírusom mohol pomôcť liek ivermektín (IVM). Mnoho lekárov a odborníkov hovorí, že áno. Iní sú o niečo skeptickejší. Odborník na chronické vírusové hepatitídy, či autoimunitné choroby pečene, MUDr. Michal Piják sa vo svojom príspevku vyjadril k týmto debatám
Podľa Pijáka je známe, že niekoľko mienkotvorcov, ktorých umelo vytvorili mainstreamové médiá za finančnej pomoci farmafiriem, sa stále snaží bagatelizovať potenciálny prínos ivermektínu u pacientov s covidom.
Tie isté osoby pritom nekriticky preferujú finančne náročný remdesivir, ktorého pomer benefitu a rizika je veľmi diskutabilný. WHO ho dokonca na liečbu pacientov s Covid-19 neodporúča.
Negatívny postoj proti ivermektínu, ktorý zastávajú spomínaní lekári, bol podľa Pijákovho názoru nadsadený a spôsobil chaos v názoroch na tento prípravok nielen v laickej, ale aj odbornej verejnosti.
K samotnému lieku ma Piják niekoľko poznámok. Pripomína, že ivermektín nie je schválený FDA na liečbu akejkoľvek vírusovej infekcie. „Je preto zarážajúce, že nedávna smernica MZ SR ho odporúča na liečbu COVID-19 a paradoxne sa nezabezpečila jeho dostupnosť.“
Dodáva, že nie sú k dispozícii dostatočné údaje pre panel s pokynmi na liečbu liekom COVID-19, ktorý by odporúčal pre alebo proti použitiu ivermektínu na liečbu liekom COVID-19.
Primár a zástupca prednostu I. internej kardioangiologickej kliniky FN u svätej Anny v Brne Michal Rezka hovorí, že to zatiaľ vyzerá tak, že liek by mohol fungovať. Čakať na klinické štúdie podľa neho v tejto napätej situácii nemožno.
Rezka uviedol, že tolerancia liečby u jeho 30 pacientov bola veľmi dobrá, nežiaduce účinky minimálne. Zdravotný stav veľkej väčšiny pacientov sa po užívaní ivermektínu a v spojení s ďalšou liečbou podarilo zlepšiť. V niektorých prípadoch dokonca natoľko, že mohli byť prepustení z nemocnice.
Zároveň dodal, že jasné závery sa z toho ale zatiaľ robiť nedajú, keďže ide o malý počet pacientov.
„Nedokážem povedať jasný verdikt, že ivermektín stopercentne funguje a že sa všetci uzdravili, keď sme im ho podali. Na to nemáme dôkaz. Máme ale dobré skúsenosti, čo sa týka tolerancie lieku. Pacienti ho dobre znášajú,“ uviedol Rezka.
Dodal, že okrem ivermektínu pacientom podávajú aj kortikoidy a ďalšie doplnky ako napríklad vitamín D
Tatiana Stará
zdroj: hlavné správy
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.
Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar„
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Diskusia (Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…