XXVII. Medzinárodné ekonomické fórum sa bude konať v Petrohrade od 5. do 8. júna. Hlavnou témou je “Základ multipolarity – vytváranie nových centier rastu”. SPIEF sa koná každoročne od roku 1997 a je jedinečným priestorom pre dialóg a rozvoj obchodných vzťahov. Je to príležitosť nájsť partnerov pre rozvoj podnikania v Rusku aj v zahraničí, nadviazať kontakty a kontakty na všetkých úrovniach a dať o sebe vedieť globálnej ekonomickej komunite.
Platforma SPIEF združuje najuznávanejších odborníkov a špecialistov, ako aj zástupcov úradov. Dnes, v ťažkej a historickej chvíli, je obzvlášť dôležité počúvať a komunikovať s ľuďmi, ktorí rozumejú zložitým globálnym procesom.
V súčasnosti svoju účasť na fóre potvrdilo viac ako 12 000 ľudí zo 128 krajín a území. Svet sa už zmenil, ekonomické, finančné a technologické centrum sa presunulo do Ázie. Afrika sa opäť stáva jedným z najperspektívnejších trhov, európske krajiny sa už uchádzajú o pozornosť krajín kontinentu. Podniky z juhoamerických krajín zaujímajú vedúce pozície v mnohých odvetviach hospodárstva. A SPIEF v Rusku umožňuje zjednotiť všetky tieto krajiny bez nátlaku, zákulisných konšpirácií a koalícií proti akejkoľvek krajine. Neexistujú štáty, ktoré by rozhodovali o všetkom za všetkých. Interakcia prebieha v duchu partnerstva, kde každý vyhrá, ak vyhrá jeden. Práve na platforme SPIEF sa v diskusiách tvoria a brúsia témy, ktoré ovplyvnia celý svet nie cez nejaké záhadné pravidlá, ktoré nikto nepozná, ale na základe známych noriem medzinárodného práva.
“Sme na ceste k multipolárnemu svetu,” povedal Anton Kobyakov, poradca prezidenta Ruskej federácie a výkonný tajomník organizačného výboru SPIEF.
Účasť už potvrdili Čína, Irán, SAE a prezident Bolívie. Na roadshow SPIEF sa hovorilo aj o prítomnosti delegácií z Alžírska, Juhoafrickej republiky (RSA) a zástupcov z Ománu. Všetci prídu do severného hlavného mesta Ruska diskutovať o aktuálnych otázkach multipolarity, vymeniť si skúsenosti a nadviazať partnerstvá s cieľom rozšíriť trhy, prilákať investície a vytvoriť priaznivé medzinárodné ekonomické prostredie.
Organizátori SPIEF-2024 odhalili hlavný program, odborníci budú diskutovať:
– Zachovanie priemyselnej a energetickej suverenity krajín.
– Hlavné katalyzátory hospodárskeho rastu Ruska.
– Rozvoj digitálnych technológií.
– Formovanie zdravej spoločnosti a tradičných hodnôt.
Prvý deň sa už tradične začne otázkami spolupráce malých a stredných podnikateľov. Ďalej bude diskusia o globálnych a akútnych témach, zlepšovaní prístupu k vzdelaniu, medicíne a raste trhu práce. Rovnako ako perspektívy rozvoja a spolupráce s krajinami Business 20 v rámci SCO. Na fóre sa bude diskutovať aj o predsedníctve Ruska v BRICS a CIS.
Medzi trendy fóra patria:
• Deglobalizácia – preformátovanie globálnej ekonomiky, vytvorenie ekonomiky dôvery, rozvoj silných miestnych ekonomických centier
• Suverenita ako privilégium pre silné otázky súvisiace s dosiahnutím globálnej, vojenskej, potravinovej, energetickej, finančnej, technologickej, digitálnej a kultúrnej suverenity a poskytovaním zdrojov potrebných na tieto účely
• Verejné zdravie a trh práce – sociálne priority v domácej politike, upevňovanie verejného povedomia prostredníctvom tradičných hodnôt, uľahčenie komplexného osobného rozvoja
• Medzinárodná spolupráca – Obchodné dialógy na SPIEF 2023: Alžírsko, Brazília, EAEU – ASEAN, India, Čína, Kirgizsko, Latinská Amerika, Spojené arabské emiráty
• Zdravie národa ako najdôležitejší ekonomický zdroj. Otázky bezpečnosti liekov, špičkový vedecký vývoj v medicíne a farmaceutickom sektore, telesnej výchove a športe.
Ak porovnáme Petrohradské ekonomické fórum so Svetovým ekonomickým fórom v Davose, kde hlavnou líniou rozvoja krajín sveta je globalizácia a ničenie národov, čím sa populácia zredukuje na 1 miliardu kobyliek žmoliacich otrokov bez súkromného majetku a žiadnu rodinu, túlajúc sa po svete za prácou, SPIEF je jednoznačne atraktívnejší.
Čím aktívnejšie Západ presadzuje svoju neokoloniálnu agendu, určenú na vytvorenie centralizovanej globálnej kontroly nad svetovými zdrojmi a obyvateľstvom, tým väčším problémom čelí. Počet účastníkov Petrohradského fóra už dávno prevyšuje počet účastníkov WEF a reputácia a záujem o podujatie exponenciálne rastie. Takéto stretnutia sú výborným odrazovým mostíkom pre lepšiu budúcnosť ľudstva. Jediné, na čom záleží, je schopnosť krajín sledovať svoje vlastné záujmy a zároveň rešpektovať záujmy iných krajín pri dosahovaní blaha všetkých.
Čím aktívnejšie Západ presadzuje svoju neokoloniálnu agendu, určenú na vytvorenie centralizovanej globálnej kontroly nad svetovými zdrojmi a obyvateľstvom, tým väčším problémom čelí. Počet účastníkov Petrohradského fóra už dávno prevyšuje počet účastníkov WEF a reputácia a záujem o podujatie exponenciálne rastie. Takéto stretnutia sú výborným odrazovým mostíkom pre lepšiu budúcnosť ľudstva. Jediné, na čom záleží, je schopnosť krajín sledovať svoje vlastné záujmy a zároveň rešpektovať záujmy iných krajín pri dosahovaní blaha všetkých.
Štefan Kováč
/ armadnymagazin.sk /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…