slovanský svet

Petr Žantovský: Tlieskam Slovákom!

V Česku podobne ako pred rokmi v Grécku alebo aktuálne na Slovensku by tiež neuškodilo zrušiť existujúcu verejnoprávnu televíziu a namiesto nej založiť novú. A to z obdobných dôvodov, jednak ekonomických, ale aj preto, že funguje politicky jednostranne. „To, čo dnes prevádzkujú verejnoprávne médiá, je rýdzi daňový parazitizmus. Navyše táto informácia je úplne bezprecedentným oznámením o tom, že Český rozhlas a Česká televízia sú dohodnuté s existujúcou vládou, že si napchajú svoje rozpočty, a potom o to aktívnejšie budú robiť propagandu našej slávnej liberálnej demokracii,“ hovorí český novinár, publicista, komentátor a vysokoškolský pedagóg Petr Žantovský k tomu, ako sa verejnoprávne médiá vďaka „veľkej mediálnej novele“ napakujú.

Mediálnym prekvapením týždňa začína pravidelný prehľad zaujímavostí. „Tým je nesporne správa, že slovenská ministerka kultúry Šimkovičová predložila do Národnej rady návrh zákona o transformácii verejnoprávneho mediálneho prostredia na Slovensku. Návrh obsahuje zrušenie doteraz fungujúceho Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) a nahradenie novým subjektom s názvom Slovenská televízia a rozhlas. Jeho úlohou bude – citujem – ‚rozvíjať národné povedomie a kultúrnu identitu slovenského národa a obyvateľov Slovenskej republiky bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vek, vieru a náboženstvo, aby programy odrážali rozmanitosť názorov politických, náboženských, filozofických a umeleckých smerov ‚. Tá požiadavka dobiela rozpálila slovenskú opozíciu, Progresívne Slovensko, KDH a ďalšie strany,“ uvádza pre ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Pozastavuje sa nad tým aj preto, že podobné znenie obsahuje zákon o Českej televízii číslo 483 z roku 1991 vo svojom paragrafe 2, kde stanovuje pre ČT a jej mediálne služby viac-menej tie isté úlohy. Len tam nie je pochopiteľne spomenutá Slovenská republika a je tam pridané, že sa má viac podporovať vnútrospoločenská diskusia, pluralita a tiež posilňovať právne vedomie. To sú úplne logické požiadavky v situácii, keď si prevádzku tej televízie platia občania zo svojich koncesionárskych poplatkov.

„Navyše, pokiaľ je mi známe, na Slovensku je už niekoľko rokov dominantný zdroj financií pre doterajšie RTVS štátny rozpočet. To znamená, že tá televízia je štátna v podstate už dnes, len je otázkou, kto si myslí, že je štát, kto si myslí, že by mal byť štát a podobne. Keď bola predchádzajúca vláda na čele s pánom Matovičom či Hegerom nastavená veľmi progresivisticky a globalisticky, tak jej, samozrejme, vysielanie RTVS vyhovovalo,“ chápe mediálny analytik.

Petr Žantovský, Foto: Hans Štembera

Zrušiť existujúcu verejnoprávnu televíziu a založiť novú

Poukazuje na to, že RTVS, ktorá bola obsadená nominantmi z týchto vtedy vládnucich strán, si veľmi starostlivo strážila, čo odvysielať, čo neodvysielať, koho na obrazovku pustiť, alebo nepustiť.

„Bolo to úplne identické ako v Českej televízii. V nej, ako vieme, prebehla na prelome rokov 2000 a 2001 tzv. televízny štrajk. Počas nej – dnes už nežijúci – Karel Schwarzenberg vyhlásil, že Česká televízia patrí tým, ktorí v nej pracujú. To bol veľmi originálny postoj, ktorý sa, bohužiaľ, do značnej miery naplnil. A tak je Česká televízia formulovaná, formovaná a deformovaná najmä ľuďmi, ktorí v nej pracujú a majú vplyv na programovú a obsahovú náplň. Koniec koncov minulý týždeň sme sa tu kritickým okom pozreli na dokument ‚Obchod so strachom‘, ktorý ukázal, že Česká televízia funguje ako čisto propagandistický nástroj, ktorý nemá najmenší záujem na podporovaní či dokonca podnecovaní spoločenskej diskusie a vecnej polemiky,“ upozorňuje Petr Žantovský.

Naopak Česká televízia je hlásnou trúbou dnešnej vládnej koalície a nemá v tejto chvíli medzi svojimi ľuďmi, čo rozhodujú o dôležitých veciach, žiadny potenciál na zmenu. „Tak by možno aj v českých pomeroch bol podobný krok k úžitku. Podobne ako svojho času v Grécku. Urobili to, čo teraz na Slovensku, zrušili existujúcu verejnoprávnu televíziu a namiesto nej založili novú. A to z obdobných dôvodov, pretože jednak tá televízia fungovala politicky jednostranne a jednak aj z ekonomických dôvodov. Grécka verejnoprávna televízia bola počtom zamestnancov strašne predimenzovaná, mala vysoké náklady a žiadnu efektivitu. Dnes tam vysiela iná verejnoprávna televízia a je na tom podstatne lepšie. Na Slovensku môže dôjsť k podobnému efektu, že štát ušetrí na racionalizovanej programovej schéme novej Slovenskej televízie a rozhlasu,“ myslí si mediálny odborník.

Česká vláda chce vytvoriť médium, čo k nej bude servilné

Pred pár mesiacmi, krátko po voľbách na Slovensku, začul úvahy o tom, že sa oddelí televízna a rozhlasová časť tak, ako to bolo predtým, teda Slovenská televízia a Slovenský rozhlas zvlášť.

„Zjavne to zostáva pod jednou strechou. Aj to ma vedie k domnienke, že dôvody sú okrem iného aj ekonomické, pretože spojenie týchto dvoch inštitúcií môže byť veľmi úsporným opatrením pre výsledný obsahový profil. Takže ja za seba Slovákom už druhýkrát počas dvoch týždňov veľmi tlieskam. Prvýkrát to bolo po prejave pána premiéra Fica, ktorý veľmi diplomaticky a veľmi štátnicky reagoval na úplne urážlivé rozhodnutie českej vlády o zrušení tradičných spoločných zasadnutí oboch vlád. To bola taká rana na diplomatický solar, že som sa obdivoval pánovi Ficovi, že to vybral s takým nadhľadom a na takej štátnickej úrovni. Dnes sa mi javí, že Slovensko pokračuje v správnom smere tým krokom so Slovenskou televíziou a rozhlasom,“ hodnotí Petr Žantovský.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

9 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

11 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

11 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

11 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

11 hodín ago