Liberálna snaha zrušiť V4. Bývalý ľavicový politik a diplomat Peter Weiss si myslí, že spolupráca v rámci Vyšehradskej štvorky (V4) nie je žiadnym prežitkom a mala by pokračovať. V4 dáva svojim členom, teda Slovensku, Maďarsku, Česku a Poľsku, možnosť výraznejšieho vplyvu v inštitúciách EÚ a vytvárania protiváhy voči európskym mocnostiam Nemecku a Francúzsku.
Prozápadní politici, napríklad český prezident Petr Pavel, však formát V4 aktívne spochybňujú. Pozitívne sa o V4 nevyjadrujú ani súčasní politici dočasnej slovenskej vlády.
„Pre Slovensko s 5,5 milióna obyvateľmi je extrémne výhodné byť spolu s Poľskom, Českom a Maďarskom súčasťou 65-miliónového spoločenstva, ktoré má väčší objem hospodárskej výmeny s Nemeckom, ako má Francúzsko. Keď dokážeme svoje záujmy pri presadzovaní niektorých politík EÚ pretaviť do spoločného rozhodnutia V4, máme šancu uspieť. V prípade, že by bola SR osamotená, musela by spojencov získavať ad hoc,“ vyzdvihuje Weiss výhody V4 pre denník Pravda.
Liberálni a prozápadní politici v Česku a na Slovensku proti V4 argumentujú osobou maďarského premiéra Viktora Orbána, s ktorého politikou nesúhlasia. Weiss však upozorňuje, že V4 sa od začiatku 90. rokov až doteraz vždy vedela vysporiadať s tým, že rôzni politickí lídri mali rôzne názory, avšak spoločný cieľ – väčší spoločný vplyv.
„Prednosťou štátov V4 vždy bolo, že predstavitelia ich vlád vedeli spolu racionálne komunikovať aj napriek odlišným politickým farbám, ktoré reprezentovali. Rešpektovali demokratické politické cykly. Možno nesúhlasiť s Orbánovou či Kaczyńského politikou, ale nemožno ignorovať demokratickú vôľu ich voličov. Ani naši partneri nemuseli byť vždy vo vytržení z Matovičovej či Hegerovej politiky,“ upozornil Weiss.
V súčasnosti sa okrem možnosti zrušenia V4 diskutuje aj o možnosti rozšírenia V4. To by však mohlo znamenať zníženie akcieschopnosti celého formátu. Weiss preto zdôrazňuje, že V4 sa nemá brániť spolupráci s inými krajinami, no rozširovanie, hlavne to nadmerné, by pomôcť nemuselo.
„Petrom Pavlom navrhovanú spoluprácu s baltskými štátmi možno rozvíjať vo formáte stretnutí V4 s týmto regionálnym zoskupením. České predsedníctvo vo V4 bude mať príležitosť zorganizovať takéto rokovanie. Pripomeňme, že už sa konali takéto stretnutia s Beneluxom na úrovni predsedov parlamentov i predsedov vlád. Konali sa tiež stretnutia V4 plus nejaký štát z EÚ alebo aj pomimo EÚ,“ uzavrel Weiss.
AUTOR: Peter Weiss
ZDROJ: E-Report
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…