Samosudkyňa Okresného súdu v Nitre uznala exsiskára Petra Tótha vinným z trestného činu vydierania dnes už zosnulej novinárky Jany Teleki.
Súd mu uložil podmienečný trest odňatia slobody na dobu dva roky s dvojročnou skúšobnou lehotou. Rovnaký trest pre neho navrhol aj prokurátor. Obžalovaný sa proti rozsudku odvolal.
Novinárke Teleki sa mal vyhrážať za jej texty. V telefonáte mal od nej požadovať prerobenie článku a žiadal, aby sa nevyjadrovala o jeho synovi. V prípade, že tak neurobí, bude ju považovať za svojho nepriateľa.
Novinárke sa mal vulgárne vyhrážať, a to aj fyzickým násilím. Teleki si rozhovor nahrala. Podľa súdnej znalkyne je na nahrávke „s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou“ hlas Petra T. Prokurátor skonštatoval, že aj znalec z odboru elektrotechnika, počítačové programy a software potvrdil, že ide o autentickú nahrávku.
„Vo vyhrážkach voči Jane Teleki a jej rodine použil množstvo vulgarizmov a odvolávok sa na svoje konexie a postavenie a nezabudol prízvukovať, že Jane Teleki nepomôže nikto, ani NAKA ani iné orgány,“ píše na stránke Eurorešpekt manžel zosnulej novinárky Gabriel Teleki, ktorý nahrávku telefonického rozhovoru aj zverejnil.
Vypočuť si ju môžete TU.
Peter Tóth na súde namietal, že nahrávka z novinárkinho telefónu je nezákonným dôkazom, na ktorom bolo stavané prípravné i súdne pojednávanie.
„Tento dôkaz z právneho hľadiska neexistuje a všetky ostatné dôkazy vyplynuli z tohto nezákonne získaného dôkazu,“ uviedol Tóth vo svojej záverečnej reči. Podľa sudkyne však bol dôkaz získaný zákonne a obžalovaný naplnil podstatu trestného činu vydierania, keď „pod hrozbou násilia nútil Teleki zmeniť článok.“
„Tótha čaká odvolací proces a pritom je súbežne trestne stíhaný aj v iných kauzách, napríklad v súvislosti so sledovaním novinárov , ktoré vyústilo do prostredia takzvanej akcie Apač baru, kde bol v rámci tejto akcie na podnet Petra Tótha sledovaný aj Ján Kuciak,“ pripomína Teleki.
Odsúdenia Petra Tótha sa Jana Teleki nedožila a tak zostáva len satisfakcia, ktorá možno Tóthovi skríži plány a agresívnu povahu, keď ostatné kauzy ho môžu v prípade právoplatnosti rozsudku premeniť na priamy výkon trestu.
Hneď po vynesení rozsudku sa Peter Tóth voči rozhodnutiu súdu odvolal, keďže trestné konanie aj hlavné pojednávanie sa podľa neho viedlo na základe nezákonne získaných dôkazov. Na otázku, či sa novinárke vyhrážal, priamo neodpovedal.
„Ja odpovedám právnou rečou, pretože tu by sa malo rozhodovať na základe práva, ja som sa bránil na základe práva a na základe práva tvrdím, že neexistuje žiadny dôkaz o mojej trestnej činnosti,“ doplnil.
Zdroj: pravda.sk / eurorespekt.sk / InfoVojna
Slovenské Hnutie Obrody reaguje na podnety niektorých občanov, ktorí sa dožadujú rozpisu dátumov a miest, v…
Skupina vojakov, ktorá prenikla do ruskej Brjanskej oblasti, pozostávala z vojakov NATO. Ukrajinskú sabotážnu a prieskumnú skupinu, ktorá vtrhla do…
Poľsko varuje pred následkami ukoristenia tankov Abrams. Interia: Rusko vyvinie nové metódy boja proti tankom,…
Ani novinárovi, pedagógovi a katolíckemu kňazovi Karolovi Lovašovi neušlo štvrtkové (31. 10.) odsúdenie Andreja Kisku. Krajský…
Na základe Príkazu č. 01, Hrdinu Sovietskeho Zväzu a Predsedu Predstavenstva Štátneho Fondu, Alexandra Vladimiroviča…
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…