zaujímavosti

Pestovanie konôp v minulosti, ich spracovanie a používané nástroje

Konope, v súčasnosti mnohými odsudzovaná a zatracovaná rastlina, sa v minulosti pestovali ako poľnohospodárska plodina na vlákno a zo semien sa lisoval olej.

Konopné nite sa vyznačovali svojou pevnosťou a používali sa na výrobu domáceho plátna.
Konope sa pestovali na poli, na úrodnej pôde. Siali sa v máji po mrazoch, ručne z plachty. Po zasiatí sa pôda s konopami neobrábala až do ich zberu. Narástli do výšky až 2 metrov. Konope boli dvojaké a trhali sa v dvoch termínoch. Žlté s kvetom sa trhali skôr, niekedy koncom júla a zelené o niečo neskoršie, keď dozreli na semienko, až niekedy v septembri. Z týchto sa získavalo semeno, z ktorého sa vyrábal olej. Semienka sa vyberali často aj mlátením cepmi, ako pri mlátení obilia. Z prvého zberu boli vlákna mäkké a jemné ako ľan – povesná. Tie sa používali na tkanie plátna. Z druhého zberu boli vlákna tvrdšie, hrubšie a pevnejšie. Používali sa na tkanie domácich kobercov, motúzov, povrazov a vriec.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Keď sa konope vytrhali, viazali sa do malých snopov, ktoré sa v poli postavili do panákov, aby sa presušili. Po pár dňoch sa uložili močiť do vody, často v miestnom potoku, prikryli sa doskami a skalami a nechali sa močiť asi 7 až 10 dní, najviac dva týždne. Stalo sa, že veľká voda slabo zaťažené konope aj odniesla. Často si takto znečistenú vodu odniesli ryby, ktoré v potoku uhynuli.

Keď konope obeleli, z vody ich vybrali a usušili na slnku. Vymočené konope po uschnutí zostali ako slama. Suché konope najprv rozdrvili na stupe, aby sa zbavili hrubého pazderia, potom ich vyčistili trepaním na trlici a česaním na železnom hrebeni – na česadle (doska s množstvom klincov hrotmi hore). Takto vznikali kúdele. Ďalšie práce nasledovali v zime – spracovanie na nite na priadkach a tkanie plátna na krosnách.

Kúdeľ uviazali na praslicu – hrubšia tyč v spodnej časti osadenú na tenkú dosku, na ktorej mala priadka nohu, a tak ju pridržiavala. Pri pradení sa prstami z kúdele vyťahovala niť a nakrúcala sa na vretienko alebo na kolovrat. Upradené nite navíjali na drevenom motovidle a určovali už ich dĺžku. 60 nití tvorilo pasmo a 20 pasmov pradeno – bolo základnou jednotkou pri výrobe – tkaní plátna.

Aby boli pradená pekné, vyvárali sa v zvárke, do ktorej sa vlievala voda s lúhom z popola. Vyluhovali sa dva dni a potom sa opäť oprali v potoku. Vysušené pradená sa snovali na otáčavých snovadlách, na ktorých určovali šírku plátna – osnovu i jeho dĺžku – stenu.

Z nasnovaných nití sa urobil vrkoč, ktorý sa navíjal na návoj krosien. Ďalšie nite motali na koze – zvíjačke na klbká a z nich súkali na cievky , ktoré vkladali do člnku.

Tkanie sa uskutočňovalo na krosnách, nite išli cez nitelnice a brdo ubíjalo niť odvíjanú z člnka. Navíjanie nití do nitelníc bola zložitejšia práca. Samotné tkanie bolo jednoduché a zábavné hlavne pre deti.
V dedine boli dvoje – troje krosná, ktoré sa vzájomne požičiavali. Krosná sa postavili obyčajne v izbe a pri tkaní sa ženy striedali. Občas tkali aj muži.

Utkané plátno sa na jar piestom pralo na potoku, znova bielilo a až potom sa spracovávalo. Domáce plátno malo široké upotrebenie. Kvalitnejšie sa používalo na posteľné plachty, uteráky, spodnú bielizeň, strožliaky do postelí (strožliak – matrac naplnený slamou) . Menej kvalitné išlo na vrecia a plachty používané na nosenie trávy.

Už malé dieťa bolo uložené v kolíske z konopného plátna zavesenej na drevenej hrade nad posteľou. Žiaci nosili do školy kapsičky z konopného plátna, v ktorých mali knižky a školské potreby. Neskôr sa konopné plátno zjemňovalo ľanom, prípadne bavlnou pamukom. Na krosnách sa vyrábali aj domáce koberce.

Všetko náradie, ktoré sa používalo pri spracovaní konôp a potom aj pri pradení a tkaní, bolo domácej výroby. Ľudia si všetko vedeli spraviť sami, či trlicu, praslicu, motovidlo až po krosná. Len kolovrátky vyrábali odborníci, tie sa kupovali na jarmokoch, lebo pri ich výrobe už bolo potrebné špeciálne náradie a zručnosť.
Pracovné náradie na spracovanie konôp nájdeme na hornom Požitaví v Národopisnom múzeu v Topoľčiankach, v Požitavskom dvore v Machulinciach, ale aj v niektorých súkromných domoch majú odložený kolovrátok, praslicu a iné dnes už ako ozdoby z minulosti.

Ľudové piesne o konopách :

Močila, konope močila, žaba jej do čižmy skočila.
Ej ty žaba, žabulienka, vyskoč von,
lebo ťa dám vyšikovať žandárom.
Močila konope močila, žaba jej do čižmy skočila.

Konope, konope, zelené konope,
ktože mi na oblok, dnes večer zaklope.
Ani nezaklope, ani nezavolá,
ani sa nespýta, či je milá doma.

zdroj

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

5 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

7 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

7 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

7 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

7 hodín ago