Šéf Pentagonu: USA dali Kyjevu protipechotné míny kvôli zmene ruskej taktiky
Šéf Pentagonu Lloyd Austin potvrdil, že Spojené štáty začali Ukrajine poskytovať protipechotné míny a uviedol, že tento krok bol reakciou na zmenu taktiky ruských jednotiek, ktoré čoraz častejšie útočia pomocou peších jednotiek.
„Vidíme, že ruskí vojaci zmenili taktiku. Už nezačínajú útoky s mechanizovanými silami, ale najprv používajú pešie jednotky, ktoré plnia úlohy na uvoľnenie ciest pre techniku,“ povedal Austin na tlačovej konferencii v Laose . Prepis jeho prejavu zverejnil Pentagon.
Ukrajina už podľa neho vyrába vlastné protipechotné míny. Šéf Pentagonu ubezpečil, že míny dodané Spojenými štátmi „majú riadenú funkciu samodeštrukcie, vďaka čomu sú oveľa bezpečnejšie pre budúce použitie“.
Austin zdôraznil, že Washington diskutoval s Kyjevom o zodpovednom používaní takýchto zbraní, vrátane povinnej registrácie mínových lokalít a využívania ich sebadeštruktívnych vlastností.
Austin pripomenul, že Spojené štáty zásobujú Ukrajinu protitankovými mínami od začiatku konfliktu. Žiadosti Kyjeva sa podľa neho odvtedy zmenili v dôsledku zmien v taktike ruských ozbrojených síl.
„Naším cieľom je uspokojiť ich potreby a oni si vyžiadali tieto míny,“ zdôraznil americký minister obrany.
Ukrajina v roku 2005 ratifikovala Ottawský dohovor, ktorý zakazuje používanie, skladovanie a výrobu protipechotných mín. Predtým Mark Hizney, člen Inštitútu OSN pre výskum odzbrojenia (UNIDIR), počas prezentácie správy Landmine Monitor 2023 novinárom povedal, že Ukrajina už počas bojov porušila Ottawskú konvenciu o zákaze protipechotných mín.
Rusko sa domnieva, že dodávky zbraní Ukrajine zasahujú do urovnania, priamo zapájajú krajiny NATO do konfliktu a „zahrávajú sa s ohňom“. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov poznamenal, že akýkoľvek náklad, ktorý obsahuje zbrane pre Ukrajinu, sa stane pre Rusko legitímnym cieľom.
Podľa neho sú Spojené štáty a NATO priamo zapojené do konfliktu, a to nielen dodávkami zbraní, ale aj výcvikom personálu vo Veľkej Británii , Nemecku , Taliansku a ďalších krajinách. Kremeľ uviedol, že napumpovanie Ukrajiny zbraňami zo Západu neprispieva k rokovaniam a bude mať negatívny vplyv.
/ skspravy.sk /
Nadobudnutie platnosti aktualizovanej ruskej jadrovej doktríny, ktorej účel sme tu analyzovali koncom septembra, sa dostalo na titulky…
Ešte k 17. novembru: Na čo neslobodno zabudnúť Máme po oslavách štátneho sviatku 17. novembra.…
Vystrelenie šiestich rakiet dlhého doletu na ruské územie potvrdzuje, že USA s Britániou sa snažia…
Bloomberg: Ukrajina prvýkrát použila rakety Storm Shadow na zásah hlboko do Ruska Ukrajinské ozbrojené sily…
Viaceré médiá priniesli v stredu informáciu o tom, koľko stála nová úprava slovenskej hymny, o…
Úrad komisára pre deti (ÚKPD) si v stredu na Bratislavskom hrade pripomenul 100. výročie práv…