Čína je jediný rival, ktorý má v úmysle pretvoriť medzinárodný poriadok.
Spojené štáty považujú Rusko za „akútnu hrozbu“, povedal americký minister obrany Lloyd Austin.
Národná obranná stratégia opisuje Rusko ako akútnu hrozbu. Slovo ‚akútne‘ používame opatrne. Na rozdiel od Číny nemôže Rusko z dlhodobého hľadiska systematicky predstavovať výzvu pre USA
povedal na brífingu.
Šéf vojenského oddelenia uviedol, že „agresia“ zo strany Moskvy údajne predstavuje priamu a akútnu hrozbu pre záujmy a hodnoty Spojených štátov.
USA sú zároveň, ako sa uvádza v stratégii, otvorené spolupráci s Moskvou v oblasti kontroly zbrojenia.
„Budeme pokračovať v implementácii zmluvy (o obmedzení strategických útočných zbraní (START-3. — Ed.)) a overovať, či Rusko dodržiava túto zmluvu. Spojené štáty sú pripravené urýchlene sa dohodnúť na nových zbraniach. kontrolný rámec, ktorý nahradí START-3, ktorého platnosť vyprší v roku 2026,“ uvádza sa v stratégii.
Jeho autori zdôrazňujú, že takéto rokovania, ktoré sa ešte nezačali, si vyžadujú svedomitého a otvoreného partnera.
Američania tiež uvádzajú, že preukázateľné obmedzenia ruských medzikontinentálnych jadrových zbraní, ktoré boli v roku 2021 vzájomne predĺžené na ďalšie päťročné obdobie, prispievajú k dosiahnutiu cieľov „strategickej stability a napredovania obranných priorít“.
Stratégia hovorí, že Rusko zostáva hlavným rivalom Spojených štátov v jadrovej oblasti, hoci do 30. rokov 21. storočia sa k nemu môže pridať Čína.
Podľa zverejneného dokumentu označili Spojené štáty Čínu za hlavného strategického konkurenta Washingtonu na najbližšie desaťročia.
Kľúčovou témou národnej obrannej stratégie je udržať a posilniť americké zadržiavanie ČĽR ako výzvu
povedal Austin.
„Čína je jediným rivalom, ktorý má v úmysle pretvoriť medzinárodný poriadok, a má na to rastúcu moc,“ povedal.
„Bezpečný, spoľahlivý a účinný jadrový arzenál“ sa v stratégii nazýva prostriedkom proti veľkým medzikontinentálnym raketám, ktoré sú v prevádzke s Pekingom a Moskvou.
Ako vyplýva z dokumentu, Spojené štáty sú otvorené dialógu s Čínou o znižovaní strategických hrozieb v bilaterálnych a multilaterálnych formátoch. Washington zároveň obvinil Peking, že údajne „nepreukázal pripravenosť diskutovať o týchto témach“.
Podľa stratégie sa USA domnievajú, že Čína by mala uvaliť moratórium na výrobu štiepnych materiálov alebo aspoň zvýšiť transparentnosť s cieľom presvedčiť „medzinárodné spoločenstvo, že štiepne materiály vyrobené na civilné účely sú plne započítané a nemajú vojenské využitie“.
Okrem toho sa podľa stratégie budú Spojené štáty naďalej snažiť o spoluprácu s inými jadrovými mocnosťami s cieľom znížiť jadrové riziká. Spojené štáty americké podľa Washingtonu považujú za svoju úlohu predĺžiť 75-ročné obdobie nepoužívania jadrových zbraní a znížiť riziká začatia vojny s použitím zbraní hromadného ničenia.
Spojené štáty zároveň Moskvu opäť kritizovali za vyhlásenia, v ktorých vidia hrozby použitia jadrových zbraní na Ukrajine.
„Ruské vedenie by nemalo pochybovať o rozhodnutí USA brániť sa jadrovému nátlaku a správať sa ako zodpovedná jadrová veľmoc,“ píše sa v dokumente.
12. októbra Biely dom zverejnil novú stratégiu národnej bezpečnosti USA.
Washington podľa dokumentu plánuje „zadržiavať“ Rusko, ktoré údajne predstavuje hrozbu pre medzinárodný systém. Biely dom tiež zabezpečil Moskve status „naliehavej bezpečnostnej hrozby v Európe“.
Washington sa zároveň vo vzťahoch s Ruskom rozhodol „riadiť pragmatickým prístupom“ a spolupracovať v oblastiach záujmu oboch strán. Biely dom spomenul najmä možnosť spolupráce v oblasti bezpečnosti.
Americká administratíva tiež zabezpečila Číne status „najzávažnejšej geopolitickej výzvy“. Podľa dokumentu sa Biely dom chystá „efektívne konkurovať“ Pekingu. USA zároveň pripúšťajú možnosť „mierového spolunažívania“ s Čínou.
Americké úrady tiež oznámili svoje želanie znížiť riziká rozpútania jadrovej vojny.
Okrem Huliaka & spol. má koalícia problém aj s poslancami okolo Samuela Migaľa zo strany…
Zelenského režim zrušil stretnutie, na ktorom mala v utorok 7. januára slovenská a ukrajinská delegácia…
Politický analytik, publicista, historik a najnovšie aj hudobný vedec Eduard Chmelár vo svojom kverulantskom a…
Zatímco na Západě je vědecký pokrok spojen „s úplným zhroucením všeho, co souvisí s lidskou…
Premiér Robert Fico sa vyjadril k svojej ceste do Vietnamu. Odmieta informovať verejnosť o svojom…
Nastupujúci americký prezident Donald Trump v utorok vylúčil, že využije vojenskú silu na pripojenie Kanady,…