Je to vážne. Ale Európske a taktiež slovenské médiá to nijako nezaujíma. Ruského vojenského cvičenia na ruskom území boli plné. Ale keď USA vyzbrojujú Ukrajinu, nedajú ani ťuk.
„Protilodné strely, systémy PVO a ešte viac systémov Javelin – Američania uskutočňujú nový plán dodávok smrtiacich zbraní na Ukrajinu. Ako zdôrazňujú západné médiá, je to nevyhnutné v prípade priameho vojenského stretu medzi Kyjevom a Moskvou. A hoci ruské ministerstvo obrany oznámilo stiahnutie vojsk po ukončení cvičenia, Pentagon sa nevzdáva príležitosti na ďalšiu militarizáciu regiónu.“ Píše web vpk.name.
NATO síce dalo jasne najavo, že nejde bojovať s Ruskom kvôli Ukrajine a nebude posielať vojakov na Donbass. Západ a USA sa však nevzdá materiálno-technickej podpory Kyjeva.
Aliančné špionážne lietadlá a drony visia každý deň nad Čiernym morom a prenášajú informácie na ukrajinský generálny štáb. Spravodajstvo DPR a LPR (Doneck a Luhansk – poznámka HD) si neustále všíma zahraničných vojenských špecialistov v zákopoch ozbrojených síl Ukrajiny. V Kyjeve pravidelne pristávajú vojenské dopravné lietadlá NATO so záhadným nákladom.
N konci apríla schválil Výbor pre zahraničné vzťahy Senátu USA dvojstranný návrh zákona o bezpečnostnom partnerstve s Ukrajinou. Ten zvýši vojenskú pomoc Kyjevu na 300 miliónov dolárov. Ako informovala na sociálnych sieťach ukrajinská veľvyslankyňa vo Washingtone Oksana Markarova, za tieto peniaze sa budú nakupovať smrtiace zbrane.
Wall Street Journal potvrdil, že Pentagon sa chystá poskytnúť Ukrajine systémy protivzdušnej obrany, protilodné a protitankové strely, operačno-taktické úderné systémy.
Je zrejmé, že najsofistikovanejšie zbrane budú nasadené a vyladené západnými špecialistami – ukrajinský vojenský personál na to ešte nie je vycvičený. To znamená, že malý kontingent vojsk aliancie sa napriek tomu zúčastní potenciálneho ozbrojeného konfliktu na strane ozbrojených síl Ukrajiny.
Kyjevské úrady požadujú stále viac. Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba v rozhovore pre agentúru Reuters pripustil, že požiadal amerického ministra zahraničia Anthonyho Blinkena o pomoc pri poskytovaní technológií modernej elektronickej vojny. Ozbrojené sily Ukrajiny to podľa neho potrebujú, aby „odolávali schopnosti Ruska blokovať ukrajinskú komunikáciu“.
Mnoho odborníkov si je navyše istých, že západné systémy elektronického boja sú už nasadené na Donbase. Najmä vojenský expert Aleksej Leonkov sa domnieva, že sú urýchlene presúvané spoza oceánu do Kyjeva. Nepriamo to potvrdzujú nedávne správy Ľudových milícií neuznaných republík, že drony misie OBSE často nemôžu vzlietnuť – kontrolné signály sa rušia z ukrajinskej strany.
zdroj: hlavný denník
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok sa na sociálnej sieti vyjadril k otázke ochrany detí na slovenských školách.…
Používanie mobilných telefónov žiakmi v školách nebude regulované na úrovni EÚ, ale štáty si môžu…
Oskar Rózsa, renomovaný skladateľ, sa ocitol v strede kontroverzie okolo novej úpravy slovenskej hymny. Jeho…
Základom pre rokovania o akejkoľvek podobe účasti troch poslancov okolo Rudolfa Huliaka (nezaradený) na vládnej…
Warren Buffett sa obáva, že tri deti zomrú skôr, ako sa minie jeho majetok Jeden…
Šéf výboru NATO Bauer: blok diskutuje o preventívnych presných úderoch na Ruskú federáciu NATO diskutuje…