USA predložili v OSN novú rezolúciu o okamžitom prímerí. Vzhľadom na zúfalú humanitárnu situáciu v tejto palestínskej enkláve i na civilné obete, Washington v posledných týždňoch používa voči izraelskému vedeniu čoraz tvrdšiu rétoriku. USA sa však zároveň naďalej považujú za akéhosi ochrancu záujmov Izraela.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu vyhlásil, že prípravy na ofenzívu v meste Rafah v palestínskom Pásme Gazy budú „trochu trvať“. TASR prevzala informácie z tlačovej agentúry DPA.
Predseda izraelskej vlády v stredu vo videu povedal, že prezidenta USA Joea Bidena v poslednom telefonáte upozornil, že „úplné víťazstvo bez vstupu izraelských ozbrojených síl do Rafahu, kde zlikvidujú zvyšky oddielov Hamasu“, nie je možné.
Netanjahu zopakoval, že už schválil operačný plán izraelských ozbrojených síl pre Rafah, „a čoskoro schválime aj plán na evakuáciu civilného obyvateľstva z bojových zón“.
Premiér o vzťahu s Bidenom povedal: „Na začiatku sme sa zhodli, že Hamas treba eliminovať. Ale v priebehu vojny, to nie je tajomstvo, vznikli medzi nami nezhody, ako najlepšie sa tento cieľ dá dosiahnuť.“
Informoval tiež, že odsúhlasil Bidenovu žiadosť, aby Izrael poslal v najbližších dňoch delegáciu do Washingtonu. Podľa správ v médiách chcú USA predstaviť alternatívy k pozemnej ofenzíve.
Prezident USA požiadal o možnosť „predstaviť nám svoje návrhy v humanitárnej oblasti a aj v ďalších záležitostiach“, dodal Netanjahu.
Niekedy sa Izrael zhodne so svojimi spojencami a niekedy nie, vysvetľoval Netanjahu. „Nakoniec vždy urobíme to, čo je životne dôležité pre našu bezpečnosť, a urobíme to aj tentoraz,“ vyhlásil.
Americký minister obrany Lloyd Austin vyzval Izrael, aby zvážil alternatívy k plánovanej pozemnej ofenzíve v meste Rafah na juhu palestínskeho Pásma Gazy.
Podľa agentúry DPA sa tak stalo v Austinovom telefonickom rozhovore s izraelským ministrom obrany Joavom Galantom, ktorý sa uskutočnil v noci na štvrtok.
Vo vyhlásení amerického rezortu obrany sa uvádza, že Austin okrem toho naliehal na Galanta, aby Izrael urobil viac pre ochranu palestínskeho civilného obyvateľstva, zaistil bezpečnosť amerického armádneho personálu zriaďujúceho dočasný prístav na pobreží Gazy a rozšíril pozemnú prepravu humanitárnej pomoci do Pásma Gazy.
Pokiaľ ide o ofenzívu do Rafahu, izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu vyhlásil, že prípravy na ňu budú ešte nejaký čas trvať. Vo svojich plánoch zaútočiť na toto mesto však Netanjahu zostáva neoblomný, konštatovala DPA. Pripomenula, že do Rafahu sa pritom uchýlil viac ako milión utečencov z iných oblastí Pásma Gazy.
Vzhľadom na zúfalú humanitárnu situáciu v tejto palestínskej enkláve i na civilné obete, Washington v posledných týždňoch používa voči izraelskému vedeniu čoraz tvrdšiu rétoriku. USA sa však zároveň naďalej považujú za akéhosi ochrancu záujmov Izraela.
Spojené štáty každý rok podporujú Izrael miliardami dolárov, pričom značná časť tejto sumy smeruje na protiraketovú obranu a inú vojenskú techniku, doplnila DPA.
Spojené štáty predložili Bezpečnostnej rade Organizácie Spojených národov (BR OSN) návrh rezolúcie, v ktorom vyzývajú na „okamžité prímerie spojené s prepustením rukojemníkov“ v Pásme Gazy. Uviedol to v stredu večer americký minister zahraničných vecí Antony Blinken, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.
Washington dúfa, že rezolúciu podporia ostatné krajiny, povedal šéf americkej diplomacie v rozhovore pre saudskoarabské médiá. „Myslím, že by to vyslalo silné posolstvo, silný signál,“ dodal.
Spojené štáty sú hlavný spojenec Izraela a od vypuknutia vojny v Pásme Gazy vlani v októbri viackrát vetovali rezolúciu BR OSN vyzývajúcu na okamžité prímerie v palestínskej enkláve, pripomína AFP.
„Samozrejme, že stojíme za Izraelom a jeho právom na sebaobranu… ale zároveň je nevyhnutné, aby sme sa zamerali na civilistov, ktorí sú v ohrození a strašne trpia, aby sme im dali prioritu, poskytli im humanitárnu pomoc,“ uviedol Blinken.
Americký minister zahraničných vecí začal v stredu cestu po Blízkom východe rozhovormi v Saudskej Arábii v nádeji, že sa mu podarí zabezpečiť prímerie vo vojne v Pásme Gazy. Ide o jeho šiestu návštevu na Blízkom východe od útoku hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra, po ktorom izraelská armáda spustila vojenskú operáciu v Gaze.
Reakcia Izraela na najnovší návrh palestínskeho Hnutia islamského odporu (Hamas) na šesťtýždňové prímerie v Pásme Gazy je „vo všeobecnosti negatívna,“ uviedol v stredu vysokopostavený predstaviteľ Hamasu so sídlom v Bejrúte Usáma Hamdán. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.
Izraelský postoj podľa neho „predstavuje krok späť a pravdepodobne bude brániť rokovaniam a môže viesť do slepej uličky“.
Hamas minulý týždeň navrhol šesťtýždňové prímerie a prepustenie približne 42 rukojemníkov výmenou za 20 až 50 palestínskych väzňov za každého rukojemníka. Najnovšie kolo mierových rokovaní sa začalo v pondelok v Katare.
Hamdán v pondelok uviedol, že pred výmenou väzňov by Hamas akceptoval aj čiastočné stiahnutie izraelských vojakov z Pásma Gazy. Zmiernil tak svoje predchádzajúce požiadavky na úplné stiahnutie izraelskej armády.
Vysoký predstaviteľ hnutia Hamas Ismáíl Haníja v utorok obvinil Izrael zo sabotovania prebiehajúcich rokovaní o prímerí v Pásme Gazy, pričom poukázal na izraelskú vojenskú akciu v nemocnici Šifá. Izraelská armáda tvrdí, že pri zásahu v nemocnici zabila viac ako 50 militantov a zadržala približne 180 podozrivých.
Izraelská armáda spustila ofenzívu v Pásme Gazy po útoku Hamasu na viaceré lokality v Izraeli 7. októbra 2023. Hnutie Hamas a ďalší palestínski militanti vtedy zabili asi 1200 ľudí a ďalších asi 250 uniesli ako rukojemníkov do Pásma Gazy. V reakcii na útok zo 7. októbra izraelský premiér Benjamin Netanjahu prisľúbil zničiť Hamas.
Zdroj hnonline.sk / pravda.sk / info.sk / pluska.sk / InfoVojna
My, podpísaní občania Slovenskej republiky sa týmto obraciame na Vládu Slovenskej republiky, aby prostredníctvom svojich…
Ruský prezident Vladimir Putin koncom októbra vyhlásil, že verí, že Západ si vypočul jeho varovanie…
Ruský prezident Vladimir Putin koncom októbra vyhlásil, že verí, že Západ si vypočul jeho varovanie…
Politický analytik, publicista a historik Eduard Chmelár predpokladám, že skutočným zámerom Bidenovej administratívy je skomplikovať…
Čínsky prezident Si Ťin-pching povedal, že otázka Taiwanu, demokracia a ľudské práva, cesta a systém…
"Pozrite si toto video." Apeluje právnik Peter Weis. A po ňom si položte napríklad túto otázku: Kto profitoval…