Americké ministerstvo obrany zvažuje možnosť výcviku ukrajinských vojakov na obsluhu systémov protivzdušnej obrany „Patriot“ na americkej vojenskej základni.
Informoval o tom vo štvrtok, 22. decembra, denník „Politico“ s odvolaním sa na svoje zdroje.
V článku sa píše, že od začiatku ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine Pentagon cvičil ukrajinskú armádu na použitie amerických zbraní v boji len v Európe. Ministerstvo obrany zvažuje, či uskutočniť celý výcvik posádok systému „Patriot“ alebo ich časť v USA alebo v tretej krajine, napríklad na americkej základni v Európe.
Zdôrazňuje sa, že je logické vykonávať výcvik na základni americkej armády Fort Sill (Oklahoma), kde slúži väčšina inštruktorov a kde sa nachádzajú integrované výcvikové simulátory. Podľa zdroja je štúdium v Európe možné, ale zahŕňa veľké logistické ťažkosti. Konečné rozhodnutie o tejto otázke vraj ešte nepadlo a tlačová služba Pentagonu odmietla tieto informácie komentovať.
Očakáva sa, že výcvik ukrajinského vojenského personálu na obsluhu systémov „Patriot“ potrvá niekoľko mesiacov. Obsluha jednej batérie, ktorú Spojené štáty presúvajú na Ukrajinu, si zvyčajne vyžaduje 90 vojakov. V článku sa navyše uvádza, že americké komplexy sa na Ukrajine tak skoro neobjavia. Ministerstvo obrany ich dodá Kyjevu až vtedy, keď budú ukrajinskí vojaci plne vyškolení pri ich používaní. Batéria bude s najväčšou pravdepodobnosťou odoslaná na Ukrajinu zo skladov Pentagonu v Spojených štátoch namiesto toho, aby bola premiestnená z Blízkeho východu alebo Európy.
Ako poznamenávajú noviny, dodávka ďalších batérií systému „Patriot“ Kyjevu nie je vylúčená, ale washingtonská administratíva odmieta poskytnúť Ukrajine útočné zbrane s dlhým doletom, „zo strachu z vyprovokovania Ruska“.
Mobilné systémy protivzdušnej obrany „Patriot“ začali slúžiť v Spojených štátoch v 80. rokoch minulého storočia. Vyrába ich spoločnosť „Raytheon Corporation“ a sú schopné zasiahnuť lietadlá, drony, riadené rakety a balistické rakety stredného a kratšieho doletu. Jedna batéria obsahuje päť až osem mobilných jednotiek. Platforma pojme odpaľovacie kontajnery pre 4 alebo 16 rakiet, v závislosti od modifikácie.
Podľa expertov „Centra pre strategické a medzinárodné štúdie“ so sídlom vo Washingtone sa „Patriot“ v súčasnosti stane „najdrahším zbraňovým systémom, ktorý Spojené štáty dodajú Ukrajine“. Tento systém protivzdušnej obrany stojí približne 1,1 miliardy dolárov. Jedna raketa najnovšej modifikácie stojí 4,1 milióna dolárov.
news-front
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…