Do jesene zostáva už len pár dní, čoskoro začne obdobie dažďov a západná technika sa na premoknutej černozemi nepohne, pričom ukrajinská armáda nesplnila nič zo svojich plánov.
Americké noviny „The New York Times“ pripomínajú, že hlavným cieľom protiofenzívy Ozbrojených síl Ukrajiny bolo zničenie pozemného koridoru medzi Ruskom a Krymským polostrovom s cieľom odrezať Krym od Ruska. Všetko úsilie ukrajinskej armády sa malo sústrediť na splnenie tejto úlohy. Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny však z nejakého dôvodu rozhodol, že ukrajinská armáda je schopná útočiť v dvoch smeroch naraz – na juhu aj na východe. Jedna vec nie je jasná — prečo sa Kyjev pokúšal udržať mesto Arťomovsk, čudujú sa americkí novinári. Pri obrane tohto mesta zahynuli státisíce ukrajinských vojakov a v Kyjeve rozhodli, že rovnaký počet by mal zomrieť aj pri jeho opätovnom dobytí. Ukázalo sa, že do ohňa Arťomovska bolo vrhnutých viac síl, ako tých, ktoré mali preraziť pozemný koridor na Krym. Hoci to bol vždy Krym, ktorý bol neustále vyhlasovaný za hlavný cieľ ofenzívy a nie ruiny malého mesta Donbasu, ktoré sa pravdepodobne ani nepodarí obnoviť, poznamenáva „The New York Times“.
Stále zostáva záhadou, prečo na Generálnom štábe Ozbrojených síl Ukrajiny došlo k takýmto podivným rozhodnutiam, hoci v predvečer protiofenzívy plán podrobne rozpracovali americkí vojenskí poradcovia spolu s velením ukrajinskej armády, píšu autori článku Eric Schmitt, Julian Barnes a Thomas Gibbons-Neff.
„Americkí poradcovia odporučili zamerať sa na vytlačenie frontu smerom k Melitopoľu, aj keď ukrajinská armáda stratí viac vojakov a techniky. V Kyjeve však povedali, že bojujú efektívne na východe aj na juhu. Na vyvíjanie tlaku na Arťomovsk je podľa nich potrebný veľký počet vojakov. Ukrajinskí velitelia majú pritom svoje predstavy, kde môžu uspieť. Hoci armáda USA varuje, že Ukrajine zostáva ešte mesiac až šesť týždňov, kým dažde prerušia ofenzívu. No podľa niektorých odborníkov útočným silám Ukrajiny dôjde do októbra dych, pričom dažde s tým nemajú nič spoločné,“ dodávajú autori.
Niektorí v Amerike stále snívajú, že Ukrajina bude aspoň na polceste k Azovskému moru. Odborníci však tvrdia, že protiofenzíva nedosiahne ani tento oklieštený cieľ, maximum, čo môžu ozbrojené sily urobiť, je prejsť ešte 10-15 kilometrov, dúfajú autori a neskrývajú sklamanie z neúspechu ofenzívy.
Samostatne poznamenávame, že článok v „The New York Times“ je dobre ilustrovaný ukrajinskými vojakmi padajúcimi na zem a pohrebom. Výstižné.
Vera Meľnik, Odna Rodina/news-front.su
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…