Novela trestného zákona, festival Pohoda na Ukrajine, aj „brýzganie“ slovenských europoslancov. To boli témy Sobotných dialógov na RTVS. Stretli sa v nich Tomáš Valášek s Petrom Pellegrinim.
Moderovala Anna Vargová. Bola to ostrá diskusia, prišlo na novelu trestného zákona, aj na rezolúciu proti Slovensku v Európskom parlamente. Tú iniciovali liberálni slovenskí europoslanci.
Prvou témou bola novela trestného zákona, ktorú do parlamentu predložil kabinet R. Fica. Opozícia, napriek tomu, že ide o skrátené legislatívne konanie, viedla celé dni v parlamente diskusiu. Tej je však už, z rozhodnutia predsedu parlamentu, Petra Pellegriniho, koniec. Pellegrini hovorí o naťahovaní času a obštrukciách.
Tomáš Valášek poprel, že by opozícia robila obštrukcie. To aj napriek tomu, že P. Pellegrini predložil jasný dôkaz. Michal Truban sa totiž úplne otvorene vyjadril v relácii TV Markíza, Na telo, že sa opozícia dlhými rozpravami iba snaží získať čas.
Pellegrini povedal aj to, že opozícia sa nevie zmieriť s tým, že nevyhrala voľby. Podľa neho práve preto organizuje protesty a obštrukcie v parlamente. Upozornil aj na to, že hlasovať proti zákonu o zmene trestného poriadku prišlo z opozície iba 38 poslancov. „Boli ste tam tridsiati ôsmi, polovica z celej opozície,“ vytkol Valáškovi.
Anna Vargová bránila pozície T. Valáška, P. Pellegrini upozornil moderátorku, nech neobhajuje pána Valáška. „Je tu osobne, nech sa bráni sám,“ dodal.
Podľa poslanca za PS, nový trestný zákon nemôže prejsť, pretože „zákon ktorý predložili je neopraviteľný“. Je presvedčený, že Ústavný súd SR proti novele zasiahne. Podľa neho súčasná vláda riskuje „konflikt a kolíziu v EÚ“.
Pellegrini sa sankcií zo strany EÚ či Európskej komisie nebojí, podľa neho nemôžu proces komentovať, kým sa novela neprijme. Liberálni europoslanci podľa neho „nakydali na svoju vlastnú krajinu“ a snažia sa uškodiť. Napriek tomu, že rezolúciu proti Slovensku podporilo aj množstvo zahraničných europoslancov, nevidí v tom problém. Podľa neho zahraniční europoslanci, ktorí to podporili, text ani nečítali a taká podpora je bežným javom bez poznania reálií.
Podľa T. Valáška sa Európsky parlament a Európska komisia môže vyjadrovať aj o veciach, ktoré v jednotlivých krajinách ešte nie sú schválené. Tvrdí, že pokiaľ hrozí ohrozenie právneho štátu, je to na mieste. Toto je podľa Valáška práve tento prípad.
Pellegrini upozornil, že v rezolúcii sa píše napríklad aj o rozdeľovaní RTVS. Sú to podľa neho banálne a vysoko špecifické – slovenské témy, „nabáchali tam všetko, čo ich vnútorne trápi,“ dodal. „Nedovolím aby niekto takto chodil okydávať svoju krajinu,“ povedal na záver Pellegrini.
Prišlo aj na tému dekana právnickej fakulty, Burdu a študentov, ktorí s ním chcú diskutovať. Pellegrini pripomenul, ako nás všetkých rodičia učili, že máme počúvať starších. Máme počúvať dekana, alebo prváka ktorý nemá ešte ani skúšku?“ opýtal sa. „Budem si vážiť názor dekana!“ dodal.
Tomáš Valášek to vidí úplne inak, povedal: „premiér nabrýzgal študentovi“.
Ďalšou témou bol konflikt na Ukrajine. Anna Vargová pripomenula, že minulý týždeň povedal premiér Fico, že Ukrajina nie je suverénny štát a je ovládaný Spojenými štátmi. „Ukrajina je suverénny štát, ja nie som hovorca R. Fica,“ odpovedal Pellegrini. Podľa neho sa premiéri dvoch krajín stretli tam, kde sa stretnúť mali.
Následne upozornil na festival Pohoda, ktorý organizuje Michal Kaščák v týchto dňoch v Kyjeve. „Pohoda – diskotéka v týchto časoch?“ pýta sa Pellegrini. „Nerobme z toho búrku v koši,“ dodal.
Podľa Valáška situáciu na Ukrajine premiér aj Pellegrini bagatelizujú. Na otázku, ako sa tam môže konať festival Pohoda, ak sa teda bojuje, neodpovedal. „Hanba mu za to“, dodal ešte na adresu R. Fica. Zopakoval, že Ukrajina bráni aj našu bezpečnosť a je v našom záujme jej pomáhať.
ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…