Veľkou témou je oblasť energetiky. Predseda parlamentu Peter Pellegrini je dnes na pracovnej návšteve v Českej republike. Zatiaľ mal rokovanie s predsedom Senátu Parlamentu Českej republiky Milošom Vystrčilom. Spolu s ním sa zhodli na potrebe väčšej spolupráce medzi našimi krajinami.
Česká republika a Slovensko by mohli spolupracovať v oblasti energetiky v rámci projektu zdieľania rezervných kapacít. Na pôde parlamentov by sa mohla od budúceho roka začať diskusia o špeciálnej legislatíve v tejto oblasti.
Pellegrini ocenil, že Vystrčil intenzívne hovorí o spolupráci v oblasti energetiky.
„Prichádza aj s konceptom snahy ušetriť zdroje v rámci distribúcie a hovorí o projekte možnej budúcej forme zdieľania si rezervných kapacít, ktoré sú značné drahé na vyrovnávanie jednotlivých sietí na Slovensku a v Čechách,“ skonštatoval.
S tým, že by sa vďaka tomuto kroku mohli znížiť poplatky. Ale i docieliť nižšie a stabilnejšie ceny energií.
Predseda nášho parlamentu hovoril s Vystrčilom aj o potrebe predĺženia výnimky pre ropné produkty, ktoré ešte Slovnaft vyrába sčasti z ruskej ropy.
„V prípade že by táto výnimka nebola udelená, mohlo by dôjsť k destabilizácii dodávok ropných produktov a pohonných hmôt nielen v Čechách, ale aj v celom regióne,“ priblížil Pellegrini.
Poznamenal, že Slovnaft už investoval do zmeny technológie na spracovanie iného typu ropy, ale na celkový prechod potrebuje ešte čas. „Preto je pre nás predĺženie výnimky kľúčové,“ povedal.
Obaja politici hovorili aj o ďalšej podpore Ukrajiny. Predseda NR SR potvrdil, že SR už vyčerpala možnosti darovania zbraňových systémov Ukrajine.
Vystrčil podľa svojich slov prijal „s potešením správu, že Slovensko je pripravené podporovať Ukrajinu všetkými ostatnými spôsobmi.“
Pre Česko je podľa neho zásadná obrana Ukrajiny v zmysle zachovania územnej celistvosti a nezávislosti, pretože ide aj o otázku českej bezpečnosti.
Šéf českého Senátu ocenil, že Pellegrini prišiel na prvú zahraničnú návštevu práve do Prahy. Potvrdil, že vo väčšine tém majú obe republiky rovnaké záujmy. „Sme pripravení navzájom ako parlamenty spolupracovať,“ dodal.
Témou stretnutia bola aj Vyšehradská štvorka a jej fungovanie. Pellegrini zdôraznil, že na parlamentnej úrovni majú naše krajiny spolupracovať v mnohých oblastiach a nemôže ísť len o spoluprácu vlád a exekutívnych orgánov.
Predseda NR SR pozval vedenie Senátu na stretnutie vedení parlamentov do Bratislavy na jar budúceho roka.
ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…