Návrh novely Trestného zákona rozvíril na Slovensku vášne, ktoré jej predkladatelia zrejme ani nepredpokladali.
Opozícia doslova kvíli, že Slovensko sa stane vďaka tomu rajom pre podvodníkov, zlodejov a rozličné iné kriminálne živly, ba na jej stranu sa postavila dokonca aj prezidentka Čaputová. Aj pod tlakom „ulice“ sa teda o novele ešte bude diskutovať a je možné, že k istým úpravám v nej ešte dôjsť môže.
Predseda parlamentu a líder Hlasu-SD Peter Pellegrini pripúšťa určité zmeny v návrhu novely Trestného zákona. Chce sa pozrieť na navrhované skrátenie premlčacích lehôt či na úpravu hranice výšky škôd. Zmeny, respektíve úpravu návrhu chce predstaviť aj KDH, uviedol to jeho šéf a poslanec Národnej rady (NR) SR Milan Majerský. Vyplýva to z ich vyjadrení v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. „Budem trvať na tom, aby sme upravili veci, ktoré vzbudzujú u ľudí pochybnosť alebo sú dezinterpretované tak, aby bolo jasné, že nejde nikto ohroziť bezpečnosť a pokojný život ľudí na Slovensku,“ skonštatoval Pellegrini, ktorý je za navrhované rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry.
Keď ľud bol v obave a strachu, čo sa s ním ide diať, tak neprišla do parlamentu.Peter Pellegrini, predseda Národnej rady SR a predseda strany Hlas-SD
„Nemá žiaden zásadný vplyv na chod spravodlivosti tejto krajiny,“ uviedol Pellegrini. Naopak, Majerský s rušením nesúhlasí. „Keď už ho chcete rušiť, tak to urobte postupnými krokmi, neurobte to naraz, teraz takýmto kobercovým náletom. Nechajte priestor,“ poznamenal šéf KDH. V súvislosti s vystúpením prezidentky Zuzany Čaputovej v pléne NR SR líder Hlasu poznamenal, že ho mrzí, že neprišla aj počas iných zásadných situácií. „Keď ľud bol v obave a strachu, čo sa s ním ide diať, tak neprišla do parlamentu,“ povedal. Majerský si tiež myslí, že hlava štátu mala zhodnotiť aj pôsobenie predchádzajúcich vlád. „Mala prísť do parlamentu a povedať výhrady,“ doplnil.
Obaja politici diskutovali aj o tohtoročných prezidentských voľbách. Pellegrini zopakoval, že o svojej kandidatúre uvažoval dlho. Na Slovensko chce priniesť pokoj. Koaličná zmluva sa podľa jeho slov po voľbách nezmení. „Sily sú podelené spravodlivo,“ podotkol. V prípade víťazstva navrhne do funkcie predsedu parlamentu buď Denisu Sakovú, alebo Richarda Rašiho. Majerský zopakoval, že kresťanskí demokrati vlastného prezidentského kandidáta nepostavia. O možnej podpore niektorého z kandidátov sa podľa jeho slov rozhodne na rade hnutia 17. februára. O prípadnej kandidatúre rokoval s historikom Patrikom Dubovským z Ústavu pamäti národa.
V diskusii sa politici rozprávali aj o dopravnej nehode šéfa SNS Andreja Danka. Predseda parlamentu Peter Pellegrini skonštatoval, že ak sa preukáže, že Danko porušil zákon, tak je na mieste, aby vyvodil osobnú politickú zodpovednosť. „Čakáme, ako dopadne vyšetrovanie a aký k tomu Danko zaujme postoj,“ dodal dnes už aj oficiálny kandidát na funkciu hlavy štátu. Líder kresťanských demokratov opäť skritizoval, že Danko po nehode nepočkal na mieste a dychovej skúške sa podrobil až po 15 hodinách.
ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…