Debata o zmene volebného či politického systému by mala ísť zatiaľ bokom. Vyhlásil to prezident Peter Pellegrini v diskusnej relácii STVR O 5 minút 12, informuje portál ta3
Myslí si, že SR v súčasnosti čelí iným výzvam a problémom. Odmieta zámer premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o zvyšovaní kvóra na vstup politickej strany do parlamentu. Súhlasil by však s debatou o zámere na zmenu volebných obvodov, no nevie, či v súčasnosti.
„Premiér povedal, že by si vedel predstaviť až sedempercentnú hranicu na vstup do parlamentu, tak to by sme potom museli povedať, že Slovensko by patrilo k extrému. To nemá žiadna demokratická krajina navôkol nás a aj v európskom spoločenstve by to bola jedna z najvyšších hraníc. Ja to vnímam, že je to skôr zabránenie prístupu ľuďom k demokracii, pretože by to bola potom doména len veľkých strán,“ povedal.
Hlava štátu zároveň apelovala na dialóg medzi vládou a občanmi. „Bol som veľakrát svedkom dobre mienených vecí, ktoré však štát alebo minister dopredu nevysvetlil občanom,“ podotkol. Často je podľa neho skôr ako obsah problémom forma, akou sa obsah dosahuje. Myslí si napríklad, že občanom sa mali podrobnejšie vysvetliť dôvody rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry.
Prezident Peter Pellegrini v relácii STVR opätovne skritizoval vládu, že nezorganizovala žiadne oslavy k 35. výročiu Nežnej revolúcie. Dodal, že to plánuje s predstaviteľmi vlády prediskutovať, keďže ide o jeden z najvýznamnejších míľnikov novodobých dejín.
„Nenašli sme ani vo vláde ani v opozícii zhodu, aby sme si to dôstojne, ako sa na náš slovenský národ patrí, dokázali pripomenúť,“ dodal. Vyzdvihol však odkaz revolúcie. Vyzval na zmier a rešpekt.
Apeloval na opozíciu, aby jej nedeľňajšia akcia neskĺzla do inej podoby ako v novembri 1989. „Chcem požiadať, aby to neskĺzlo do podoby, ktorá nemá nič spoločné s dôstojným pripomenutím si týchto udalostí,“ povedal Pellegrini v súvislosti s nedeľným protestom.
Diskutovalo sa aj o incidente spojenom s obvinením košického policajta zo zabitia zaistenej osoby. Podľa prezidenta to zatiaľ vyzerá tak, že išlo o zlyhanie jednotlivca, nie systémový problém.
Plánuje o tom diskutovať aj so šéfom rezortu vnútra Matúšom Šutajom Eštok (Hlas-SD). Z informácií, ktoré má, si nemyslí, že by za to niesol zodpovednosť.
Hlava štátu Peter apeluje na voľbu predsedu parlamentu. Neobsadené miesto šéfa Národnej rady SR nepovažuje za dobrý signál. Je znepokojený vyhláseniami premiéra, že to nie je priorita štátu.
„Ja si myslím, že je prioritné mať troch riadne zvolených ústavných činiteľov s plnými kompetenciami. Ja by som bol veľmi rád, keby konečne parlament voľbu vykonal, aby sme nejakého predsedu parlamentu mali,“ poznamenal prezident. Myslí si, že je to zlým signálom pre občanov SR aj pre zahraničie.
Pellegrini hovoril aj o situácii v parlamente po odchode poslancov okolo Rudolfa Huliaka z koaličného poslaneckého klubu SNS. Myslí si, že stabilita či väčšina koalície je krehkejšia. „Môžem to komentovať, ale v rámci mojich ústavných kompetencií môžem zasiahnuť až keď bude treba,“ deklaroval.
/ skspravy.sk /
Monitorovacie zdroje Ukrajiny už skôr informovali o odpálení hypersonických “Kinžalov”. Letecký poplach v Kyjeve sa…
Najnovšia viacúčelová jadrová ponorka Archangeľsk projektu 885M Jaseň-M úspešne prešla všetkými potrebnými testami a je…
Za zorganizováním operace prý stojí důstojník SBU s přezdívkou Morbius. Stopy Operace Spravedlivá odplata vedou…
Deficit USA v obchode s tovarmi a službami s EÚ v roku 2022 predstavoval 131,3…
Tento sviatok bol pre našich predkov veľmi dôležitý, pretože označoval koniec temného obdobia a začiatok…
Zvyšky ukrajinských jednotiek boli v Kurachove porazené. Ruské jednotky nielenže preniesli celú obytnú zástavbu mesta…