Epsteinov chlípny príbeh a jeho podtext s hnutím #MeToo nepochybne spôsobujú pretrvávajúcu fascináciu západných médií Epsteinom a Maxwellovou. V hre je však aj ďalší faktor – túžba odhaliť a brať na zodpovednosť jednotlivých členov globálnych elít, ktorí sa s Epsteinom stýkali a užívali si jeho pohostinnosti a štedrosť.
Americký súd tento týždeň zverejnil viac ako 900 dokumentov týkajúcich sa nechutnej a zdanlivo nekonečnej kauzy Jeffreyho Epsteina.
Epstein bol veľmi dobre situovaný miliardársky finančný poradca – so záľubou v „masírovaní“ dospievajúcich dievčat z miamských prívesov – ktorý v roku 2019 spáchal samovraždu (tak sa hovorí) vo väzenskej cele na Manhattane, keď čakal na súdny proces v súvislosti s obvineniami ohľadne obchodovania so sexom a sexuálneho zneužívania.
Epsteinovi – v tandeme s jeho milenkou a partnerkou v trestnej činnosti Ghislaine Maxwellovou – udelili západné médiá samozrejme status celebrity už dávno pred jeho kontroverznou smrťou, ktorá niekomu prišla vhod. Maxwellová, ktorej škandály nie sú cudzie, je dcérou neslávne známeho britského miliardára a vydavateľa Roberta Maxwella (narodený v Československu) – ktorý v roku 1991 spáchal samovraždu po tom, ako sa prevalilo, že použil stovky miliónov libier z dôchodkových fondov svojich spoločností na podporu akcií Mirror Group, aby zachránil svoje spoločnosti pred bankrotom.
Epstein bol jedným z finančných poradcov Roberta Maxwella, a keď sa Ghislaine po otcovej smrti presťahovala do New Yorku, začali spolu randiť. Potrebovala a cenila si jeho finančné rady a jemu imponoval jej široký záber spoločenských kontaktov v elitných kruhoch po celom svete – ktoré siahali dokonca až do britskej kráľovskej rodiny.
Samotná Maxwellová teraz sedí v americkom väzení – v roku 2021 bola odsúdená za obchodovanie so sexom a získavanie mladých dievčat pre Epsteina a dostala dvadsaťročný trest.
Iróniou osudu je, že Epsteina a Maxwellovú dostala na slobodu jedna z mladých dievčat, ktoré sexuálne zneužívali – Austrálčanka Virginia Giuffreová, ktorá ich oboch hnala pred americké súdy. Giuffreová začala aj súdne konanie proti britskému princovi Andrewovi – blízkemu priateľovi Epsteina a Maxwellovej, s ktorým ju podľa jej slov viackrát nútili k sexu -, ktoré pred dvoma rokmi vyústilo do mimosúdneho vyrovnania v hodnote niekoľkých miliónov dolárov a princ sa musel vzdať oficiálnych povinností a vrátil aj vojenské tituly.
Epsteinov chlípny príbeh a jeho podtext s hnutím #MeToo nepochybne spôsobujú pretrvávajúcu fascináciu západných médií Epsteinom a Maxwellovou. V hre je však aj ďalší faktor – túžba odhaliť a brať na zodpovednosť jednotlivých členov globálnych elít, ktorí sa s Epsteinom stýkali a užívali si jeho pohostinnosti a štedrosť.
Je v tom však aj prvok politickej naivity – veď či západné elity vždy sexuálne nevyužívali mladé dievčatá z nižších vrstiev? Dôležitejšie je, že rozsiahle podvodné finančné aktivity týchto vplyvných osôb a korporácií, ktoré riadia, si určite zaslúžia odhalenie viac?
Nemalo by nás prekvapiť, že taký šikovný a ambiciózny špiceľ ako Epstein (ktorý nepochádza z privilegovaného prostredia a predtým, ako sa stal finančným poradcom globálnych elít, bol učiteľom) pravidelne zásobuje svojich klientov mladými ženami z robotníckej triedy vo svojich súkromných rezidenciách.
Médiá sa preto v súvislosti s tohtotýždňovým zverejnením dokumentov – a ďalšie zverejnenia ešte len prídu – zamerali na identitu tých prominentných osôb, ktoré sú uvedené v procesných dokumentoch, výpovediach a dôkazoch, ktoré boli teraz zverejnené.
Nie je prekvapujúce, že v nich významne figuruje bývalý americký prezident Bill Clinton, ktorý pravidelne lietal Epsteinovým súkromným lietadlom a býval na jeho súkromnom ostrove v Karibiku. V jednom z dokumentov sa cituje Epsteinov výrok, že „Clinton má rád mladé“. Ten však samozrejme poprel akékoľvek nevhodné správanie a akúkoľvek vedomosť o Epsteinovom obchodovaní s mladými dievčatami. Kto by neveril popieraniu Billa Clintona v takýchto veciach? Boli také presvedčivé, že ani Hilary necítila potrebu vystúpiť a verejne ho podporiť.
Prominentný židovský právnik Alan Dershowitz je v dokumentoch viackrát spomenutý – vrátane jedného obvinenia, že počas pobytu u Epsteina mal sex s neplnoletým dievčaťom. Dershowitz, ktorý zastupoval Epsteina a dosiahol pre neho výhodnú dohodu v súvislosti s obvineniami zo sexu, ktorým čelil v roku 2008, toto obvinenie dôrazne poprel. Pripúšťa však, že často navštevoval Epsteinove rezidencie a že pri jednej príležitosti mal masáž – popiera však akúkoľvek nevhodnosť alebo vedomosť o Epsteinovom ohavnom správaní. Dershowitzove popieranie posilňuje skutočnosť, že pred niekoľkými rokmi zažaloval Giuffreovú za obvinenia, ktoré o ňom vyslovila, a ona žalobu urovnala po tom, ako priznala, že si Dershowitza mohla pomýliť s niekým iným.
Princ Andrew, čo opäť neprekvapuje, figuruje v zverejnených dokumentoch veľmi výrazne – ale jeho veľmi úzke spojenie s Epsteinom a Maxwellovou je stará správa, rovnako ako jeho styk s Giuffreovou a jeho následné popieranie. Michael Jackson sa v dokumentoch spomína raz – hoci je veľmi nepravdepodobné, že by sa počas využívania Epsteinovej pohostinnosti dopustil nejakej sexuálnej nekalosti. Z dokumentov je úplne jasné, že v Epsteinových rezidenciách boli v ponuke len mladé ženy. Donald Trump je tiež spomenutý len okrajovo – ale je verejne známe, že Trumpov vzťah s Epsteinom sa skončil pred desiatkami rokov.
Zaujímavejší sú menej známi členovia globálnych elít, ktorí sa v dokumentoch spomínajú. Medzi tieto osoby patrí Tom Pritzker, miliardár, šéf Pritzker Organization a výkonný predseda spoločnosti Hyatt Hotels; Glenn Dubin, miliardár, investor a spoluzakladateľ Highbridge Capital; Marvin Minsky, priekopník umelej inteligencie a profesor MIT; a Bill Richardson, bývalý guvernér Nového Mexika, kde mal Epstein jeden zo svojich domovov.
Giuffreová v dokumentoch tvrdí, že mala sex s Pritzkerom, Dubinom a Minskym, ktorý zomrel v roku 2016. Pritzker obvinenia Giuffreovej poprel.
Nepochybne bude zverejnenie Epsteinových dokumentov tento týždeň – a následné zverejnenia – na prvých stranách západných médií. Podrobnosti o sexuálnych zločinoch, ktorých sa údajne dopustil Epstein a jeho priatelia, budú chlípne preberať čitatelia, ktorých takéto škandály vzrušujú, a povesť niekoľkých jednotlivých účastníkov bude natoľko poškodená, že ich na budúci rok do Davosu nepozvú.
Ale skorumpovaný finančný systém, ktorý Epsteina vytvoril a umožnil mu prosperovať – nazhromaždil majetok vo výške 700 miliónov dolárov – bude naďalej fungovať úplne nekontrolovane a mimo účinnej kontroly. A dokonca aj na úrovni odhalenia osôb, ktoré zneužívali mladé dievčatá, ktoré im Epstein dodával – väčšina z nich jednoducho unikne bez ujmy.
Časti mnohých dokumentov, ktoré boli zverejnené tento týždeň, sú upravené a len Epstein a Maxwellová poznajú mená všetkých elitných osôb, ktoré boli skutočne zapojené do ich aktivít. Epstein je už mŕtvy a Maxwellová o tejto záležitosti počas celého procesu a väzenia mlčala – čo je vzhľadom na Epsteinov osud možno múdry krok. Mediálne pokrytie Epsteinovej kauzy na Západe sa tvári ako investigatívna žurnalistika – jej nedostatky však odhaľujú skutočný škandál, a to, že skutočná investigatívna žurnalistika už na Západe neexistuje.
Autor: Graham Hryce – austrálsky novinár a bývalý mediálny právnik, ktorého práce boli publikované v The Australian, Sydney Morning Herald, Age, Sunday Mail, Spectator a Quadrant.
Zdroj: rt.com / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…