domovina

Pčolinský mal pochybné kontakty už pred nástupom do funkcie šéfa SIS. Ako je to možné?

Kauza Vladimíra Pčolinského ukázala nielen na podozrenia z úplatkov v tajných službách, ale aj na pochybné kontakty odvolaného šéfa SIS s Ľudovítom Makóom, informuje denník SME.

V posledných dňoch sa ukazuje, že exšéf tajných Pčolinský bol s Makóom, podozrivým z rozsiahlej korupčnej činnosti, v kontakte ešte predtým, ako sa stal šéfom tajnej služby. Za súčasnej vlády.

Problémy s Makóovým úradom

Makó ako kajúcnik polícii povedal, že Pčolinský ho vyhľadal, lebo jeho rodina mala v Ružomberku herňu. A problémy s kriminálnym úradom finančnej správy, ktorý Makó viedol. Pčolinský „poprosil o riešenie situácie s nejakými spoločnosťami, ktoré preverovala finančná správa a KÚFS,“ povedal Makó.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Či mu za službu Pčolinský zaplatil a či Makó nejako v jeho prospech zasiahol, zo zverejnených uznesení k prípadu nie je jasné. Pčolinský kontakt zľahčuje. Hovorí, že len riešil „problém týkajúci sa kvízomatov“ a nečinnosti kriminálky finančnej správy.

Keď sudca špecializovaného súdu Ján Buvala nedávno rozhodoval o väzbe pre Pčolinského, jeho vysvetlenie ho nepresvedčilo. „Obvinený Pčolinský pri výsluchu presvedčivým spôsobom nevysvetlil dôvod svojho záujmu z minulosti. Ktorý sa týkal herne v Ružomberku,“ podotkol sudca.

Makó v SIS

Pri Makóovi prekvapuje aj to, že pre štát zrejme pracoval aj potom, ako po voľbách odišiel z finančnej správy. Dokonca bol zrejme Pčolinského podriadený. Z funkcie riaditeľa ho odvolali začiatkom júna, no prinajmenšom počas nasledujúceho leta bol v tajnej službe. Vyplýva to z návrhu prokuratúry na väzobné stíhanie Pčolinsk

Nie je však jasné, či bol Makó v SIS ešte v čase, keď šéfoval daňovej kriminálke, alebo sa tam presunul potom. Ako dlho v službe pôsobil alebo aj v akej forme spolupracoval, je tajné.

SIS nesmie podávať informácie

„SIS štandardne ako všetky spravodajské služby nesmie potvrdiť ani vyvrátiť žiadne informácie, ktoré by sa týkali prípadnej spolupráce spravodajskej služby s konkrétnou osobou,“ povedala hovorkyňa služby Zuzana Morávková.

Ak by bol Makó súčasne v tajnej službe aj šéfom vo finančnej správe, bolo by to nielen neštandardné. Ale mohlo by to narážať aj na zákon, myslí si poslanec OĽaNO a bývalý štátny tajomník ministerstva vnútra Lukáš Kyselica a dodáva: „Nemožno mať naraz dva služobné pomery, to sa vylučuje.“

Stíhaný Makóktorý trávi čas v Dubaji a na Slovensko chodí iba vypovedať, prekvapil vo viacerých prípadoch. V Pčolinského kauze hovorí zhodne s bývalým námestníkom SIS Borisom Beňom o tom, ako vedeniu tajnej služby sprostredkoval úplatok 40-tisíc eur od konkurzného právnika Zoroslava Kollára. Bola to údajne cena za to, že služba prestane Kollára odpočúvať.

Sudcovi musel Pčolinský vysvetľovať aj to, ako sa dozvedel, že polícia sa ho chystá zadržať a prečo mu SIS z problémov pomáhala. Dozorujúci prokurátor Peter Kysel to nazval „masívnymi opatreniami obvineného pred zadržaním“. Narážal zrejme aj na to, že policajta z NAKA, ktorý šéfa SIS sledoval, špehovalo 23 príslušníkov tajnej služby.

Pčolinský tvrdí, že išlo o náhodu. Povedal, že z anonymného listu, ktorý vraj našiel v spoločnej garáži pod bytom, sa dozvedel, že by mohol byť diskreditovaný – tak sa podľa toho zariadil a dával si pozor.

„Prokurátor označil za zarážajúce, že obvinený (Pčolinský) anonymný list nepriložil k podaniu, respektíve ho nepredložil polícii po svojom zadržaní,“ píše sa v uznesení.

Vysvetlenie Pčolinský nedal, len povedal, že list má odložený v byte. Svoju vinu odmietol a sudcovi povedal, že Beňa proti nemu vypovedá len preto, aby sa dostal z väzenia.

zdroj: hlavný denník

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Video: Holandská ministerka zdravotníctva uviedla, že COVID je vojenská operácia NATO

Šéfka holandského ministerstva zdravotníctva Fleur Agema označila pandémiu koronavírusu za vojenskú operáciu NATO s tým, že ju…

12 minút ago

Neúspešné “Vylodenie Spojencov” kde Ukrajina stratila tisíce diverzantov naplánovala Británia

Briti presvedčili Zalužného, aby uskutočnil operáciu v Krynkách tým, že na ňu pripravil niekoľko brigád…

14 minút ago

Severokórejské 170 mm samohybné delá Koksan pozorované počas transportu pri Krasnojarsku

Najvýkonnejšie severokórejské delá na tankovom podvozku môžu smerovať na cvičenie severokórejských vojsk v západných oblastiach…

15 minút ago

Putin “vylepšil” jadrovú doktrínu Ruska. Ciele špeciálnej vojenskej operácie budú dosiahnuté

Dnes sa Vladimír Putin “cíti vo veľmi, veľmi silnej pozícii”. Pre denník Neue Zürcher Zeitung…

26 minút ago

Straty Ozbrojených síl Ukrajiny od začiatku špeciálnej vojenskej operácie presiahli 900 000

Straty Ozbrojených síl Ukrajiny od začiatku špeciálnej vojenskej operácie presiahli 900 000 padlých a zranených.…

31 minút ago