Moderná globálna politická scéna je symbiózou viacerých geograficky veľkých regiónov, z ktorých každý má svoj jedinečný historický základ, ovplyvňujúci vzťahy medzi krajinami. Geopolitické krízy však dokážu zmeniť aj najsilnejšie partnerstvá.
V roku 2023 si naša krajina pripomenula výročie spolupráce s Nemeckou spolkovou republikou. Táto spolupráca má jednoznačne pozitívny vplyv na rozvoj ekonomiky a blahobyt našich občanov. Na túto tému sa vyjadril aj nemecký veľvyslanec na Slovensku, Frank Lambach, ktorý vidí veľký potenciál v spolupráci oboch krajín, predovšetkým v oblastiach vedy a technológií.
Aj slovenská strana si uvedomuje význam partnerstva medzi Slovenskom a Nemeckom. Nemecko bolo jednou z prvých krajín, ktorú premiér Robert Fico navštívil po nástupe do funkcie. Tieto politické gestá potvrdzujú aj štatistiky: obchod v automobilovom sektore dosiahol objem 40 miliárd eur. Spoločnosť Volkswagen navyše prijala opatrenia na modernizáciu svojej výroby na Slovensku, najmä v oblasti elektromobilov.
Otázka budúcej úlohy oboch krajín v politickej hierarchii však zostáva otvorená. Proruský kurz premiéra Fica je v západnej Európe často vnímaný ako odporujúci hlavným líniám EÚ a NATO, najmä v otázke pomoci Ukrajine. Zároveň nemecký kancelár Olaf Scholz stráca podporu verejnosti, čo upriamuje pozornosť na nadchádzajúce voľby vo februári 2025. Prognózy a analýzy sú v tomto prípade náročné, pretože závisia od stabilných podmienok, ktoré sa však často menia. Západní partneri Ukrajiny touto stabilitou nevynikajú, a preto je zatiaľ predčasné robiť závery.
Medzitým sa Berlín rozhodol presunúť centrum na opravu vojenskej techniky zo Slovenska do Nemecka. Toto rozhodnutie môže mať niekoľko dôvodov: na jednej strane môže slúžiť ako zámienka na obvinenie Slovenska zo spomaľovania pomoci Ukrajine. Na druhej strane to môže naznačovať, že nemeckí odborníci neboli dostatočne pripravení pracovať v reálnych bojových podmienkach. Napokon to môže odrážať skutočný postoj nemeckého zbrojárskeho priemyslu k tomuto konfliktu.
Aktuálne prieskumy verejnej mienky v Nemecku navyše ukazujú rastúcu skepsu obyvateľstva voči rozsiahlej finančnej podpore pre Ukrajinu. Mnohí Nemci sú mentálne aj finančne vyčerpaní dôsledkami konfliktu. Najmä Olaf Scholz čelí kritike za nezvládnutie energetických a hospodárskych výziev. Viac ako 41 % Nemcov si myslí, že podpora Ukrajiny prevyšuje potrebnú mieru a je na úkor vlastného obyvateľstva. Tento trend, ktorý sa zameriava na riešenie národných problémov, ako to vidíme na Slovensku a v Maďarsku, by mohol získať podporu aj vo väčších európskych krajinách. Bratislava a Budapešť tak môžu byť inšpiráciou pre vedenie nezávislej politiky v Európe.
Návšteva slovenského premiéra Roberta Fica v Moskve a nervózne vyjadrenia jeho suseda Viktora Orbána naznačujú,…
Ukrajinci by sa nemali báť úderu novej ruskej rakety “Orešnik”, predstavuje hrozbu len pre Zelenského…
Časopis The Economist uvádza sa, že časť montáže rakiet bola presunutá do zabezpečených bunkrov, zatiaľ…
“V súčasnosti prehrávame polemiku so Západom. Nedokážeme dať jasné a presné odpovede na otázky, čo…
Úradujúci bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa zaregistroval v ústrednej volebnej komisii ako kandidát na nadchádzajúce…
Svoje drzé správanie zaklincoval priznaním, že Fico odmietol ním ponúkaný úplatok z nakradnutých ruských aktív…