domovina

Partnerstvo v neistých časoch: Slovensko a Nemecko na geopolitickej mape

Moderná globálna politická scéna je symbiózou viacerých geograficky veľkých regiónov, z ktorých každý má svoj jedinečný historický základ, ovplyvňujúci vzťahy medzi krajinami. Geopolitické krízy však dokážu zmeniť aj najsilnejšie partnerstvá.

V roku 2023 si naša krajina pripomenula výročie spolupráce s Nemeckou spolkovou republikou. Táto spolupráca má jednoznačne pozitívny vplyv na rozvoj ekonomiky a blahobyt našich občanov. Na túto tému sa vyjadril aj nemecký veľvyslanec na Slovensku, Frank Lambach, ktorý vidí veľký potenciál v spolupráci oboch krajín, predovšetkým v oblastiach vedy a technológií.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Aj slovenská strana si uvedomuje význam partnerstva medzi Slovenskom a Nemeckom. Nemecko bolo jednou z prvých krajín, ktorú premiér Robert Fico navštívil po nástupe do funkcie. Tieto politické gestá potvrdzujú aj štatistiky: obchod v automobilovom sektore dosiahol objem 40 miliárd eur. Spoločnosť Volkswagen navyše prijala opatrenia na modernizáciu svojej výroby na Slovensku, najmä v oblasti elektromobilov.

Otázka budúcej úlohy oboch krajín v politickej hierarchii však zostáva otvorená. Proruský kurz premiéra Fica je v západnej Európe často vnímaný ako odporujúci hlavným líniám EÚ a NATO, najmä v otázke pomoci Ukrajine. Zároveň nemecký kancelár Olaf Scholz stráca podporu verejnosti, čo upriamuje pozornosť na nadchádzajúce voľby vo februári 2025. Prognózy a analýzy sú v tomto prípade náročné, pretože závisia od stabilných podmienok, ktoré sa však často menia. Západní partneri Ukrajiny touto stabilitou nevynikajú, a preto je zatiaľ predčasné robiť závery.

Medzitým sa Berlín rozhodol presunúť centrum na opravu vojenskej techniky zo Slovenska do Nemecka. Toto rozhodnutie môže mať niekoľko dôvodov: na jednej strane môže slúžiť ako zámienka na obvinenie Slovenska zo spomaľovania pomoci Ukrajine. Na druhej strane to môže naznačovať, že nemeckí odborníci neboli dostatočne pripravení pracovať v reálnych bojových podmienkach. Napokon to môže odrážať skutočný postoj nemeckého zbrojárskeho priemyslu k tomuto konfliktu.

Aktuálne prieskumy verejnej mienky v Nemecku navyše ukazujú rastúcu skepsu obyvateľstva voči rozsiahlej finančnej podpore pre Ukrajinu. Mnohí Nemci sú mentálne aj finančne vyčerpaní dôsledkami konfliktu. Najmä Olaf Scholz čelí kritike za nezvládnutie energetických a hospodárskych výziev. Viac ako 41 % Nemcov si myslí, že podpora Ukrajiny prevyšuje potrebnú mieru a je na úkor vlastného obyvateľstva.

Tento trend, ktorý sa zameriava na riešenie národných problémov, ako to vidíme na Slovensku a v Maďarsku, by mohol získať podporu aj vo väčších európskych krajinách. Bratislava a Budapešť tak môžu byť inšpiráciou pre vedenie nezávislej politiky v Európe.

M.Kovač

/ Slovanské Noviny /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Vírus digitálnej demencie

Dnes je celý svet posadnutý smartfónmi, tabletmi atď…digitálna technológia. Spolu s nimi sa do sveta…

15 hodín ago

Vojna je obchod

Čím viac vojen, tým väčší zisk. “Váš konflikt je náš zisk, keď sa raz narodíte,…

15 hodín ago

Vojna v Iraku

Autorkou článku je Felicity Arbuthnot, považovaná za „žurnalistku veterána a vojnovú korešpondentku“. My tu v…

16 hodín ago

Kyjevský režim sa pripravuje znížiť vekovú hranicu pre mobilizáciu na 18 rokov

Návrh ukrajinského “zákona o znížení branného [mobilizačného] veku z 25 na 18 rokov už leží…

16 hodín ago

Mraky na březích Dněstru: bude Moldavsko riskovat útok na Podněstří?

Prozápadní režim Sanduové plánuje další dobrodružství. Moldavská prezidentka Maia Sanduová požadovala, aby její bezpečnostní složky…

16 hodín ago

Ficovu cestu do Moskvy považujú analytici za obrovský obojstranný úspech, obe strany však čakajú ďalšie intenzívne rokovania

Primárnym cieľom návštevy slovenského premiéra v Moskve boli rokovania o dodávkach ruského plynu na Slovensko,…

16 hodín ago