Poslanci Národnej rady SR v utorok schválili zákon o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorý súvisí s pripravovanou reformou siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Za hlasovalo 76 poslancov, proti bolo 68 poslancov a zdržali sa dvaja. Ministerstvo zdravotníctva SR paralelne s touto reformou bude postupne riešiť akútnu zdravotnú starostlivosť, teda siete záchrannej zdravotnej služby, následnú a dlhodobú starostlivosť a špecializovanú ambulantnú starostlivosť
Tento cieľ, ako aj kvalita a efektívne využitie zdrojov, budú podporené vytvorením rôznych úrovní nemocníc. Konkrétne sa nemocnice zadefinujú ako komunitná, regionálna, komplexná, koncová a národná.
Zároveň zákon zadefinuje aj rozsah poskytovanej zdravotnej starostlivosti prostredníctvom zavádzanej kategorizácie ústavnej starostlivosti, a teda aj ďalšie podmienky a pravidlá pre poskytovanie tejto starostlivosti. Sú nimi napríklad maximálne čakacie lehoty, minimálne počty vybraných zdravotných výkonov, ako aj indikátory kvality poskytovanej ústavnej starostlivosti. Má sa tiež dokončiť implementácia zmeny financovania ústavnej starostlivosti či vzdelávania zdravotníckych pracovníkov.
Zákon vstúpi do platnosti od 1. januára 2022 s výnimkou ustanovení o kategorizácii ústavnej starostlivosti pri podávaní žiadostí a vyhodnotení siete kategorizovaných nemocníc, ustanovení týkajúcich sa zoznamu čakajúcich poistencov z dôvodu nutnosti prípravy informačných systémov zdravotných poisťovní, Národného centra zdravotníckych informácií a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktoré nadobudnú účinnosť 1. januára 2023 a okrem ustanovení týkajúcich sa povinností pri kategorizácii ústavnej starostlivosti, zrušení doterajšej koncovej siete a jej nahradením piatimi sieťami nemocníc, ktoré budú účinné od 1. januára 2024.
Reforma zdravotníctva je darom pre obyvateľov tejto krajiny zo strany poslancov Národnej rady SR a vlády. Uviedol to po schválení zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti v parlamente premiér Eduard Heger. Na tlačovej konferencii doplnil, že táto reforma predstavuje výrazné zlepšenie zdravotnej starostlivosti pre občanov Slovenska.
„Pre nás všetko v tejto chvíli iba začína,” dodal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský s tým, že jeho rezort čaká stavanie nových nemocníc, ako aj stabilizácia personálnej situácie.
„Občania budú mať v priebehu pár rokov dostupnejšiu a kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť,”vyhlásil.
Poďakoval sa tiež za pomoc s prípravou reformy bývalému ministrovi Marekovi Krajčímu.
Krajčí v rámci tlačovej konferencie pripomenul, že v tomto zákone je zavedený nárok pacienta na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Je stanovená nielen jej geografická dostupnosť, ale aj maximálne čakacie lehoty na konkrétne vyšetrenia pre pacienta, za dodržiavanie ktorých budú zodpovedné zdravotné poisťovne. Do roku 2024 tak budú musieť zaviesť objednávkový systém.
Predsedníčka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková na záver dodala, že predchádzajúce vlády za posledných 17 rokov žiadnu zásadnú reformu zdravotníctva nepriniesli a kritickú situáciu v tomto sektore neriešili. Práve v tom, že súčasná koalícia riešenie priniesla, vidí zmysel ich práce.
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…