Európa

Pápež potrestal svojho konzervatívneho kritika, kardinála Burkea – zobral mu byt, aj plat

Odňal mu právo na dotovaný vatikánsky byt a plat.

Pápež František sa rozhodol potrestať jedného zo svojich najvyššie postavených kritikov, amerického kardinála Raymonda Burkea, a to tým, že mu odňal právo na dotovaný vatikánsky byt a plat.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Kardinálov tajomník však pre agentúru AP v utorok uviedol, že Burke nedostal žiadne vyrozumenie o pápežom prijatých opatreniach. Vatikánsky hovorca Matteo Bruni v utorok správy o pápežovom rozhodnutí vo vzťahu ku kardinálovi nepoprel, ale odporučil adresovať otázku priamo Burkeovi.

Tento 75-ročný kánonický právnik, ktorého František v roku 2014 odvolal z funkcie najvyššieho sudcu vatikánskeho súdu, sa stal jedným z najvýraznejších kritikov súčasného pápeža.

Burke má okrem iného námietky proti Františkovmu prístupu k LGBTQ+ katolíkom i voči jeho reformnému projektu, ktorého cieľom je, aby cirkev lepšie reagovala na potreby radových veriacich.

Nedávno sa Burke pripojil k skupine konzervatívnych kardinálov, ktorí zverejnili otázky pre pápeža – známe ako dubiá.

V prvom prípade kardináli žiadali od Františka, aby objasnil svoj prístup k rozvedeným a civilne znovu zosobášeným katolíkom – František im na tento podnet neodpovedal.

V druhom prípade sa pýtali, či môžu páry rovnakého pohlavia dostávať cirkevné požehnanie. Odpoveďou im bolo podmienečné možno, doplnila AP.

Nedávno, v predvečer otvorenia zhromaždenia biskupov, Burke predsedal akejsi protisynode, ktorá zasadala len pár krokov od Námestia sv. Petra. Burke tam vo svojom príhovore ostro kritizoval Františkovu víziu “synodality”, ako aj celkový projekt reformy katolíckej cirkvi.

AP doplnila, že

Burke vždy obhajoval svoje konanie ako službu cirkvi a pápežstvu, pričom tvrdil, že jeho povinnosťou ako kardinála a biskupa je presadzovať cirkevné učenie a naprávať chyby.

Burkeovu kauzu pápež komentoval minulý týždeň na stretnutí vedúcich vatikánskych úradov, kde podľa jedného z prítomných údajne vysvetlil, že kardinál je zdrojom “nejednoty” v cirkvi a preto je nutné proti nemu zakročiť.

Agentúra AP konštatovala, že Burke je v tomto mesiaci už druhým americkým prelátom, ktorému pápež udelil trest: začiatkom novembra totiž odvolal biskupa z Tyleru v štáte Texas Josepha Stricklanda, ktorý tiež patrí do tábora konzervatívcov a Františkových kritikov. Strickland bol odvolaný po tom, ako Vatikán ukončil vyšetrovanie spôsobu riadenia spomínanej diecézy.

K týmto zmenám došlo krátko po nástupe argentínskeho kardinála Víctora Fernándeza na post prefekta Dikastéria pre náuku viery, ktorého sa ujal v polovici septembra.

Burke sa stal kardinálom v roku 2010, počas pontifikátu pápeža Benedikta XVI. a krátko po tom, ako bol vymenovaný za prefekta Apoštolskej signatúry – najvyššieho vatikánskeho súdu.

František ho v roku 2014 z tejto funkcie odvolal, ale následne vymenoval za patróna Rádu Maltézskych rytierov, čo je prestížna, avšak obmedzená funkcia.

Aj tam sa však Burke a František dostali do konfliktu pre kardinálov podiel na kríze pri spravovaní tohto rytierskeho rádu. František preto Burkea “odsunul nabok” a vymenoval dvoch vyslancov, ktorí tohto kardinála v podstate nahradili, doplnila AP.

František a Burke sa dostali do sporu aj v súvislosti s vakcínami proti chorobe COVID-19: František bol ich veľkým zástancom a kritizoval odporcov očkovania, medzi ktorými boli aj niektorí konzervatívni katolíci. Svoj odmietavý postoj voči antivaxerom pápež verejne vyjadril aj v čase, keď bol Burke práve hospitalizovaný v USA a pre vážny priebeh covidu bol napojený na pľúcnu ventiláciu.

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

Najväčšia mafia

Jazyk a písmo určujú osobitosť myslenia a dokonca svetonázoru ľudí. Rodná história umožňuje ľuďom, aby…

6 hodín ago

Ako bola ochudobnená Slovanská „abeceda“ Bukvica a Runy.

Oficiálna verzia histórie nie je v žiadnom prípade veda, ale umenie vymývania mozgov v záujme…

6 hodín ago

Obnovenie Slobodnej Európy. Chystá sa mediálny útok na Slovensko?

Z kruhov americkej administratívy prenikajú správy, že stanica Rádio slobodná Európa, ktorú si mnohí pamätajú ešte…

7 hodín ago

Rusko v Mirgorode zničilo ukrajinské stíhačky F-16

Zničenie piatich ukrajinských lietadiel Su-27 a poškodenie ďalších dvoch podobných strojov na letisku v Mirgorode…

7 hodín ago

Bývalý ukrajinský politik Medvedčuk vysvetľuje, pozadie Zelenského umierajúcej Ukrajiny

Nedávno Zelenskyj vystúpil s prejavom pri príležitosti výročia prijatia ústavy Ukrajiny: “Čo pre mňa znamená…

7 hodín ago

„Je to najunikátnejšie historické vodné dielo na svete“ Slovenský vodohospodár prezradil detaily o štiavnických tajchoch

Michal Červeň je mladý Štiavničan, ktorý sa už vyše 11 rokov venuje problematike tajchov a…

7 hodín ago