svet

Pápež: „Podpísal som zrieknutie sa úradu v prípade zdravotných prekážok“

V rozhovore pre španielsky denník ABC, ktorý bol zverejnený v nedeľu 18. decembra, pápež František prezradil, že na začiatku svojho pontifikátu odovzdal vtedajšiemu štátnemu sekretárovi kardinálovi Bertonemu list, v ktorom vyhlásil, že sa vzdáva úradu v prípade vážnych a trvalých zdravotných prekážok. Pavol VI. urobil to isté. Pápež v rozhovore odsudzuje vojnu na Ukrajine: „Je globálna, nevidím jej skorý koniec“. Zároveň oznámi: „O dva roky bude na čele jedného dikastéria žena“.

Pred takmer desiatimi rokmi, na začiatku svojho pontifikátu v roku 2013 (štátnym sekretárom bol ešte kardinál Tarcisio Bertone), pápež František odovzdal list o zrieknutí sa „v prípade prekážky zo zdravotných dôvodov“. Toto rozhodnutie, ktoré urobil už Pavol VI., odhalil sám pápež František v rozsiahlom rozhovore, ktorý poskytol španielskemu denníku ABC a ktorého ukážky boli rozšírené už v sobotu 18. decembra. Pápež sa v rozhovore s redaktorom Juliánom Quirósom a vatikanistom Javierom Martínezom-Brocalom venuje mnohým témam aktuálneho diania v Cirkvi a vo svete. Patrí k nim vojna na Ukrajine, o ktorej pápež hovorí, že nevidí „jej skorý koniec, pretože ide o svetovú vojnu“, ďalej prípady zneužívania, úloha žien v Rímskej kúrii („do dvoch rokov bude na čele istého dikastéria žena“, hovorí), brazílsky prezident Lula, otázka Katalánska, odstúpenie Benedikta XVI. v roku 2013 a možná rezignácia jeho samého ako pápeža Františka.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín
List o zrieknutí sa

Pri tejto príležitosti pápež odhaľuje existenciu listu o zrieknutí sa úradu. „Už som podpísal svoje zrieknutie sa. Bolo to v čase, keď bol Tarcisio Bertone štátnym sekretárom. Podpísal som zrieknutie a povedal som mu: „V prípade zdravotných prekážok alebo čohokoľvek iného, tu je moje zrieknutie. Máte ho. Neviem, komu ho Bertone dal, ale ja som ho dal jemu, keď bol štátnym sekretárom“. „Chcete, aby sa o tom vedelo?“, pýtajú sa obaja novinári. „Preto vám to hovorím“, odpovedá pápež František a pripomína, že aj Pavol VI. nechal napísanú svoju rezignáciu pre prípad prekážky a že tak pravdepodobne urobil aj Pius XII. „Toto je prvýkrát, čo to hovorím“, dodáva pápež. „Možno teraz niekto pôjde a požiada Bertoneho: „Daj mi ten list…. (Smiech). Určite ho odovzdal novému štátnemu sekretárovi. Dal som mu ho ako štátnemu sekretárovi.“

Vojna na Ukrajine: obrovská krutosť

V rozhovore samozrejme nechýba reflexia prebiehajúceho konfliktu na Ukrajine, proti ktorému sa pápež vyjadril už vyše stokrát. Aj v rozhovore pre ABC otvorene hovorí: „To, čo sa deje na Ukrajine, je desivé. Dejú sa obrovské krutosti. Je to veľmi vážne… Podľa pápeža Františka je „skorý koniec v nedohľadne“: „Toto je“, hovorí, „svetová vojna. Nezabúdajme na to. Do vojny je už zapojených niekoľko rúk. Je globálna. Myslím si, že vojna sa vedie vtedy, keď sa krajina začína oslabovať a keď sú zbrane, ktoré sa dajú použiť, predať a otestovať. Zdá sa mi, že je v tom veľa rôznych záujmov. Pápež pripomína, že proti vojne sa vyslovil už viac než stokrát: „Robím, čo môžem. Nepočúvajú“, odpovedá. Dodáva: „To, čo sa deje na Ukrajine, je desivé. Je tu obrovská krutosť. Je to veľmi vážne. A to je to, čo neustále odsudzujem“. Pápež potvrdzuje, že prijíma a vypočuje každého: „Teraz mi Volodymir Zelenskyj už po tretí raz poslal jedného zo svojich náboženských poradcov. Som v kontakte, prijímam, pomáham…“.

Vatikánska diplomacia – jej zbraňou je dialóg

Pápežova práca je synchronizovaná s diplomatickou misiou Svätej stolice. V tejto súvislosti sa autori rozhovoru pýtajú, prečo je Vatikán taký opatrný pri vystupovaní proti totalitným režimom, ako je režim Daniela Ortegu v Nikarague alebo Nicolása Madura vo Venezuele. „Svätá stolica sa vždy snaží zachraňovať národy. Jej zbraňou je dialóg a diplomacia“, odpovedá pápež František. „Svätá stolica nikdy nepostupuje sama. Je vylúčená. Vždy sa snaží zachrániť diplomatické vzťahy a to, čo sa dá zachrániť, trpezlivosťou a dialógom.“

Zneužívanie: „I jediný prípad je obludný“

Zo strany pápeža však nejde o žiadnu diplomaciu, ktorá by odsudzovala prípady zneužívania duchovnými: „Je to veľmi bolestivé, veľmi bolestivé,“ hovorí v súvislosti so stretnutiami s obeťami, ktoré poznačili jeho pontifikát. „Sú to ľudia, ktorých zničili tí, ktorí im mali pomôcť dozrieť a rásť. Je to veľmi ťažké. Aj keby to bol len jeden prípad, je obludné, že človek, ktorý ťa má viesť k Bohu, ťa na tejto ceste zničí. O tom sa nedá diskutovať.“

Rola žien

V rozhovore pre španielsky denník ABC sa ďalej pozornosť presúva na témy viac „cirkevného“ charakteru, počnúc možnou vedúcou úlohou žien v Rímskej kúrii. „Dôjde k tomu“, ubezpečuje pápež František. „Už mám na mysli jednu osobu pre dikastérium, ktoré sa uvoľní o dva roky. Neexistuje žiadna prekážka k tomu, aby žena viedla dikastérium, v ktorom môže byť prefektom laik“. „Ak však ide o dikastérium sviatostnej povahy, musí mu predsedať kňaz alebo biskup“, upresňuje pápež.

Budúce konkláve

Následne Svätý Otec tlmí polemiku o tom, že prácu budúcich konkláve by mohlo sťažovať nedostatočné vzájomné poznanie sa medzi kardinálmi, ktorých kreoval a ktorí pochádzajú z rôznych a vzdialených miest. Je pravda, že by sa mohli vyskytnúť problémy „z ľudského hľadiska“, avšak „ je to Duch Svätý, ktorý pôsobí v konkláve“, vysvetľuje pápež. Zároveň pripomína návrh nemeckého kardinála z augustových stretnutí o apoštolskej konštitúcii Praedicate Evangelium, „aby sa na voľbe nového pápeža zúčastnili jedine kardináli, ktorí žijú v Ríme“. „Je toto univerzálnosť Cirkvi?“, pýta sa rímsky biskup.

Benedikt XVI. – veľký muž, svätec

Potom sa Svätý Otec vracia k téme vzťahu so svojím predchodcom Benediktom XVI., „svätcom“ a „mužom vysokého duchovného života“, ako ho opisuje úradujúci pápež, a prezrádza, že ho často navštevuje a že sa vždy cíti „povznesený“ jeho jasným pohľadom. „Má dobrý zmysel pre humor, jasnú myseľ, je veľmi živý, hovorí pomalšie, no v rozhovore drží krok. Obdivujem jeho jasnosť mysle. Je to veľký človek.“ Pápež František na druhej strane hovorí, že nemá v úmysle definovať právny status emeritného pápeža: „Mám pocit, že Duch Svätý nemá záujem, aby som sa zaoberal týmito záležitosťami“.

Cirkev v Nemecku

Na adresu Cirkvi v Nemecku ponorenej do synodálneho procesu, ktorý vyvolal a stále vyvoláva rozličné reakcie, vrátane tých negatívnych, pápež František pripomína „veľmi jasný“ list, ktorý napísal v júni 2019: „Napísal som ho sám. Venoval som tomu mesiac. Bol to list, ktorý akoby hovoril: „Bratia, zamyslite sa nad tým.“

Otázka Katalánska

Pápež Bergoglio v rozhovore vysvetľuje, že medzi plánmi je cesta do Marseille na Stredomorské stretnutie, pričom však upresňuje, že nejde o cestu do Francúzska a že prioritou jeho apoštolských ciest je návšteva menších krajín Európy. Pri otázke ohľadom Katalánska pápež konštatuje, že „každá krajina si musí nájsť svoju vlastnú historickú cestu k riešeniu týchto problémov. Neexistuje jediné riešenie“. Uvádza tiež prípad Severného Macedónska alebo Južného Tirolska v Taliansku s vlastným štatútom. Pokiaľ ide o úlohu, ktorú by si mala Cirkev v tejto záležitosti zachovať, zdôrazňuje: „Cirkev nemôže robiť propagandu pre jednu alebo druhú stranu, ale sprevádzať ľud, aby mohol nájsť definitívne riešenie“. V tom istom duchu pápež zdôrazňuje, že: „Keď sa kňaz mieša do politiky, nie je to dobré…. Kňaz je duchovný pastier. Musí pomáhať ľuďom robiť dobré rozhodnutia. Sprevádzať ich. Avšak nie robiť politiku. Ak chceš byť v politike, zanechaj kňazstvo a staň sa politikom.“

Prípad Lula, fake news a politika

Ďalším „paradigmatickým“ prípadom, daný pápežovi do pozornosti, je prípad novozvoleného brazílskeho prezidenta Inácia Lulu. Paradigmatickým je preto, že súdny proces so spomínaným politickým lídrom – odsúdeným za pasívnu korupciu na 580 dní vo väzení a ktorému bolo znemožnené kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2018, až do roku 2021, keď Najvyšší súd zrušil všetky rozsudky – sa začal „falošnými správami“. Tie, hovorí pápež, „vytvorili atmosféru, ktorá bola priaznivá pre jeho proces…

Problém falošných správ o politických a spoločenských lídroch je veľmi závažný. Môžu človeka zničiť. V konkrétnom prípade Lulu podľa pápeža Františka nešlo o „proces na úrovni”. „Dávajte si pozor“, varuje, „na tých, ktorí vytvárajú atmosféru pre súdny proces, nech je akýkoľvek. Robia to prostredníctvom médií tak, aby ovplyvnili tých, ktorí musia súdiť a rozhodnúť. Súdny proces musí byť čo najčistejší, s prvotriednymi súdmi, ktoré nemajú iný záujem než zachovať spravodlivosť čistú“.

Opus Dei a Motu proprio

Na záver ešte zmienka o Motu proprio Ad charisma tuendum z júla minulého roka o Opus Dei. „Niektorí“, komentuje pápež František, „povedali: „Konečne pápež dal Opus Dei…! Nič som im nedal. A iní naopak hovorili: „Ach, pápež nás napáda!“ Nič z toho. Toto opatrenie je premiestnením, ktoré bolo potrebné vyriešiť. Nie je správne to zveličovať, ani z nich robiť obete, ani z nich robiť vinných, ktorí dostali trest. Prosím. Som veľkým priateľom Opus Dei, mám ľudí z Opus Dei veľmi rád a v Cirkvi pracujú dobre. Dobro, ktoré robia, je veľmi veľké.

Článok pôvodne vyšiel na portáli Vaticannews. hlavnespravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

12 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

14 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

14 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

14 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

14 hodín ago