Pápež František zatelefonoval americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi, aby prediskutoval potrebu identifikovať „cesty k mieru“ na Blízkom východe a inde, uviedol v pondelok vatikánsky tlačový úrad. Informuje o tom portál Breitbart.
Podľa hovorcu pápeža Mattea Bruniho trval telefonický rozhovor, ktorý sa uskutočnil v nedeľu popoludní rímskeho času, približne 20 minút.
Biely dom zverejnil k výzve svoje vlastné vyhlásenie, v ktorom poznamenal, že prezident Biden hovoril s pápežom Františkom, aby „diskutoval o najnovšom vývoji v Izraeli a Gaze“.
Biden „odsúdil barbarský útok Hamasu proti izraelským civilistom a potvrdil potrebu chrániť civilistov v Gaze,“ uvádza sa vo vyhlásení. Hovoril o svojej nedávnej návšteve Izraela a o svojom úsilí zabezpečiť dodávku potravín, liekov a inej humanitárnej pomoci, aby pomohla zmierniť humanitárnu krízu v Gaze.
Biely dom uviedol, že obaja lídri „diskutovali aj o potrebe zabrániť eskalácii v regióne a pracovať na trvalom mieri na Blízkom východe“.
Pápež František po nedeľnej modlitbe Anjel Pána povedal davu zhromaždenému na Námestí svätého Petra, že jeho myšlienky sa opäť obrátili „na to, čo sa deje v Izraeli a Palestíne“.
„Som veľmi znepokojený, zarmútený,“ povedal pápež. „Modlím sa a som blízko všetkým tým, ktorí trpia: rukojemníkom, zraneným, obetiam a ich príbuzným.“
Pápež povedal, že ho znepokojuje „vážna humanitárna situácia v Gaze“, pričom konkrétne spomenul štrajky na „anglikánsku nemocnicu a grécko-ortodoxnú farnosť“.
„Opätovne žiadam, aby sa otvorili priestory, aby naďalej prichádzala humanitárna pomoc a aby boli rukojemníci oslobodení,“ povedal a zopakoval svoju mantru, že „každá vojna je vždy porážka.„
František tiež vyzval svojich poslucháčov, aby sa pripojili ku dňu modlitby, pôstu a pokánia na piatok 27. októbra s úmyslom vyprosiť si „mier vo svete“.
Súbor/Pápež František navštívil skalnú kupolu 26. mája 2014 v Jeruzaleme v Izraeli. (Haim Zach – GPO /Getty Images)
Po prvých vyhláseniach pápeža po útoku zo 7. októbra, ktorý si vyžiadal viac ako tisíc mŕtvych Izraelčanov, vydalo izraelské veľvyslanectvo pri Svätej stolici vyhlásenie, v ktorom vyzvalo Vatikán, aby sa vyhýbal vyhláseniam, ktoré by mohli naznačovať rovnakú vinu obetí a páchateľov.
„Za týchto okolností by sa malo odsúdiť používanie jazykových nejednoznačností a výrazov, ktoré odkazujú na falošnú symetriu,“ uviedlo veľvyslanectvo.
„Odpoveď Izraela nemožno opísať inak ako právom na legitímnu sebaobranu,“ pokračovalo vyhlásenie. „Navrhovať paralelizmy tam, kde neexistujú, nie je diplomatický pragmatizmus, je to jednoducho nesprávne.“
Nedávno izraelský minister zahraničných vecí Eli Cohen kritizoval „vlažnú“ reakciu Vatikánu na teroristický útok v Gaze a vyzval na „jednoznačné odsúdenie“ smrteľnej agresie.
Cohen údajne povedal sekretárovi Svätej stolice pre vzťahy so štátmi, arcibiskupovi Paulovi Gallagherovi, že Izrael „očakáva, že Vatikán vystúpi s jasným a jednoznačným odsúdením vražedných teroristických činov teroristov Hamasu, ktorí ubližovali ženám, deťom a starším ľuďom len tak. skutočnosť, že sú Židia a Izraelčania.„
„Je neprijateľné, aby ste vydali vyhlásenie vyjadrujúce obavy predovšetkým o civilistov z Gazy, zatiaľ čo Izrael pochováva 1300 zavraždených,“ povedal Cohen.
hlavnydennik.sk
Slovenské Hnutie Obrody reaguje na podnety niektorých občanov, ktorí sa dožadujú rozpisudátumov a miest, v ktorých…
Skupina vojakov, ktorá prenikla do ruskej Brjanskej oblasti, pozostávala z vojakov NATO. Ukrajinskú sabotážnu a prieskumnú skupinu, ktorá vtrhla do…
Poľsko varuje pred následkami ukoristenia tankov Abrams. Interia: Rusko vyvinie nové metódy boja proti tankom,…
Ani novinárovi, pedagógovi a katolíckemu kňazovi Karolovi Lovašovi neušlo štvrtkové (31. 10.) odsúdenie Andreja Kisku. Krajský…
Na základe Príkazu č. 01, Hrdinu Sovietskeho Zväzu a Predsedu Predstavenstva Štátneho Fondu, Alexandra Vladimiroviča…
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…