Potom, čo pôvodne naznačili, že depeša zverejnená The Intercept bola nepravá, pakistanskí predstavitelia teraz tvrdia, že neodhaľuje sprisahanie.
Rok a pol pakistanskú politiku zachvátila správa o diplomatickom depeši, ktorá opisovala predstaviteľov ministerstva zahraničných vecí USA, ktorí nabádali k odstráneniu bývalého pakistanského premiéra Imrana Khana . Minulý týždeň The Intercept zverejnil obsah depeše, interne známej ako šifra, ktorá odhalila, že americkí diplomati tlačia na odvolanie Khana kvôli jeho neutrálnemu postoju ku konfliktu na Ukrajine.
Odkedy bol tento príbeh zverejnený, reakcia pakistanských a amerických predstaviteľov bola obranná a rozporuplná.
Pakistanské vedenie rýchlo začalo spochybňovať pravosť dokumentu. Bývalá ministerka zahraničných vecí Bilawal Bhutto Zardariová , ktorá je súčasťou politickej opozície voči Chánovi, zverejnila názor , že zverejnená depeša je „neautentická“ a tvrdila, že „na kus papiera sa dá napísať čokoľvek“. Napriek tomu obvinila Khana a povedala, že bývalý premiér by mal byť súdený podľa pakistanského zákona o oficiálnych tajomstvách za možný únik tajných dokumentov.
Pakistanský premiér Shehbaz Sharif v dňoch po nahlásení depeše pre miestne médiá povedal, že únik predstavuje „masívny zločin“, pričom sa zaoberal tým, či je jeho obsah pravdivý. Len o niekoľko dní neskôr však Sharif potvrdil dokument v rozhovore pre The Guardian. “Khan povedal, že má [depešu], ale stratil ju,” povedal Šaríf, ktorý v pondelok odovzdal vládu dočasnému premiérovi. “Teraz to bolo zverejnené na webovej stránke.”
Sharif ani Bhutto Zardari neposkytli dôkazy o Khanovom zapojení do úniku dokumentu, ktorý denníku The Intercept poskytol zdroj z pakistanskej armády. V stredu, mesiac po tom, čo pakistanská vláda oznámila vyšetrovanie, vzniesla na Khana obvinenie zo zlého zaobchádzania a zneužitia depeše.
Napriek potvrdeniu pravosti dokumentu Šaríf povedal, že depeša – v ktorej sú citovaní americkí diplomati, nahnevaní na Khana za jeho údajnú „agresívnu neutralitu“ voči Rusku a vyhrážajúc sa Pakistanu „izoláciou“, ak zostane pri moci – nepredstavujú sprisahanie proti prvému z nich.
Tento protichodný krok v troch krokoch – súčasne spochybniť pravosť dokumentu, obviniť Khana z jeho úniku, čo sa rovná vlastizradnému činu, a potom dodať, že podstata depeše nie je pozoruhodná – charakterizoval reakciu Pakistanu a ministerstva zahraničných vecí.
Na strane USA ministerstvo zahraničných vecí predtým odmietlo Khanove tvrdenia, že USA naňho tlačili, aby bol zbavený moci. Po zverejnení uniknutej depeše predstavitelia ministerstva zahraničia pre The Intercept povedali, že nemôžu komentovať presnosť dokumentu zahraničnej vlády, ale argumentovali, že komentáre neukazujú, že by sa USA postavili na stranu pakistanskej politiky. „Nič v týchto údajných komentároch nenasvedčuje tomu, že by Spojené štáty zaujali stanovisko k tomu, kto by mal byť vodcom Pakistanu,“ uviedol hovorca ministerstva zahraničia Matt Miller vo vyhlásení pre The Intercept.
Keď sa na tlačovom brífingu ďalej tlačili na dokument, Miller povedal reportérovi, ktorý sa pýtal, či obsah hlásenej konverzácie v depeši bol presný, že správa je „blízka“.
Samotný Khan bol vo väzení údajne vystavený stupňujúcemu sa tlaku ; v súčasnosti si odpykáva trojročný trest za obvinenia z korupcie, ktoré sú podľa jeho priaznivcov politicky motivované. Kampaň proti Khanovi vyvrcholila tohtotýždňovým vyšetrovaním terorizmu kvôli úniku depeše.
Rozsiahle represie proti jeho podporovateľom pokračujú, pričom tisíce ľudí stále strádajú vo väzbe pre obvinenia z účasti v jeho politickej strane a sériu protivojenských demonštrácií, ktoré sa v krajine konali v máji.
Americká vláda medzitým považovala zásah za „internú záležitosť“ pakistanskej vlády, pričom naďalej zapájala pakistanskú armádu, o ktorej sa predpokladá, že zorganizovala Khanovo odstránenie.
Odhalenie depeše – a odhalenie, že Khan bol do značnej miery pravdivý vo svojom zobrazení jej obsahu, vrátane presného citátu predstaviteľa ministerstva zahraničia, ktorý povedal, že „všetko by bolo odpustené“, keby bol Khan odstavený od moci – by mohlo zmeniť smer kurzu pakistanskej politickej krízy. Zverejnenie depeše sa už stalo hlavnou témou rozhovorov v pakistanských médiách.
Chánov vlastný politický osud teraz do značnej miery závisí od toho, do akej miery sa súčasná vojenská vláda rozhodne presadzovať svoju pomstu proti nemu a jeho podporovateľom. Odhalenie obsahu depeše a rozporov, ktoré násilné represie Chánovej strany očividne otvorili vo vnútri vojenského zriadenia, len ďalej prehlbujú krízu, ktorá zachvátila Pakistan odvtedy, čo bol minulý rok Chán odstavený od moci.
Ryan Grim a Murtaza Hussain
skspravy
Ministerstvo obrany SR podalo v polovici roka 2024 trestné oznámenia, smerované voči kabinetu Eduarda Hegera…
Rusko bolo pred útokom na Ukrajinu hlavným dodávateľom plynu do Európy. Ruský štátom kontrolovaný plynárenský…
Podpredseda hnutia Republika Miroslav Suja sa v rozhovore s redaktorkou Mimi Šramovou vyjadril k aktuálnym…
Vojnový konflikt v Libanone vypukol po takmer roku cezhraničného ostreľovania severu Izraela a následných izraelských…
V situácii, keď podľa denníka Le Monde Francúzsko a Veľká Británia reálne zvažujú, že vyšlú…
Prezident Institutu pro ekonomický průzkum (Ifo) Clemens Fuest upozornil na nesoulad dekarbonizace s udržením energeticky…