svet

Pakistan potvrdil tajnú depešu, ktorá ukazuje tlak USA na odstránenie premiéra Imrana Khana

Potom, čo pôvodne naznačili, že depeša zverejnená The Intercept bola nepravá, pakistanskí predstavitelia teraz tvrdia, že neodhaľuje sprisahanie.

Rok a pol pakistanskú politiku zachvátila správa o diplomatickom depeši, ktorá opisovala predstaviteľov ministerstva zahraničných vecí USA, ktorí nabádali k odstráneniu bývalého pakistanského premiéra Imrana Khana . Minulý týždeň The Intercept zverejnil obsah depeše, interne známej ako šifra, ktorá odhalila, že americkí diplomati tlačia na odvolanie Khana kvôli jeho neutrálnemu postoju ku konfliktu na Ukrajine.

Odkedy bol tento príbeh zverejnený, reakcia pakistanských a amerických predstaviteľov bola obranná a rozporuplná.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Pakistanské vedenie rýchlo začalo spochybňovať pravosť dokumentu. Bývalá ministerka zahraničných vecí Bilawal Bhutto Zardariová , ktorá je súčasťou politickej opozície voči Chánovi, zverejnila názor , že zverejnená depeša je „neautentická“ a tvrdila, že „na kus papiera sa dá napísať čokoľvek“. Napriek tomu obvinila Khana a povedala, že bývalý premiér by mal byť súdený podľa pakistanského zákona o oficiálnych tajomstvách za možný únik tajných dokumentov.

Pakistanský premiér Shehbaz Sharif v dňoch po nahlásení depeše pre miestne médiá povedal, že únik predstavuje „masívny zločin“, pričom sa zaoberal tým, či je jeho obsah pravdivý. Len o niekoľko dní neskôr však Sharif potvrdil dokument v rozhovore pre The Guardian. “Khan povedal, že má [depešu], ale stratil ju,” povedal Šaríf, ktorý v pondelok odovzdal vládu dočasnému premiérovi. “Teraz to bolo zverejnené na webovej stránke.”

Sharif ani Bhutto Zardari neposkytli dôkazy o Khanovom zapojení do úniku dokumentu, ktorý denníku The Intercept poskytol zdroj z pakistanskej armády. V stredu, mesiac po tom, čo pakistanská vláda oznámila vyšetrovanie, vzniesla na Khana obvinenie zo zlého zaobchádzania a zneužitia depeše.

Napriek potvrdeniu pravosti dokumentu Šaríf povedal, že depeša – v ktorej sú citovaní americkí diplomati, nahnevaní na Khana za jeho údajnú „agresívnu neutralitu“ voči Rusku a vyhrážajúc sa Pakistanu „izoláciou“, ak zostane pri moci – nepredstavujú sprisahanie proti prvému z nich.

Tento protichodný krok v troch krokoch – súčasne spochybniť pravosť dokumentu, obviniť Khana z jeho úniku, čo sa rovná vlastizradnému činu, a potom dodať, že podstata depeše nie je pozoruhodná – charakterizoval reakciu Pakistanu a ministerstva zahraničných vecí.

Na strane USA ministerstvo zahraničných vecí predtým odmietlo Khanove tvrdenia, že USA naňho tlačili, aby bol zbavený moci. Po zverejnení uniknutej depeše predstavitelia ministerstva zahraničia pre The Intercept povedali, že nemôžu komentovať presnosť dokumentu zahraničnej vlády, ale argumentovali, že komentáre neukazujú, že by sa USA postavili na stranu pakistanskej politiky. „Nič v týchto údajných komentároch nenasvedčuje tomu, že by Spojené štáty zaujali stanovisko k tomu, kto by mal byť vodcom Pakistanu,“ uviedol hovorca ministerstva zahraničia Matt Miller vo vyhlásení pre The Intercept.

Keď sa na tlačovom brífingu ďalej tlačili na dokument, Miller povedal reportérovi, ktorý sa pýtal, či obsah hlásenej konverzácie v depeši bol presný, že správa je „blízka“.

Samotný Khan bol vo väzení údajne vystavený stupňujúcemu sa tlaku ; v súčasnosti si odpykáva trojročný trest za obvinenia z korupcie, ktoré sú podľa jeho priaznivcov politicky motivované. Kampaň proti Khanovi vyvrcholila tohtotýždňovým vyšetrovaním terorizmu kvôli úniku depeše.

Rozsiahle represie proti jeho podporovateľom pokračujú, pričom tisíce ľudí stále strádajú vo väzbe pre obvinenia z účasti v jeho politickej strane a sériu protivojenských demonštrácií, ktoré sa v krajine konali v máji.

Americká vláda medzitým považovala zásah za „internú záležitosť“ pakistanskej vlády, pričom naďalej zapájala pakistanskú armádu, o ktorej sa predpokladá, že zorganizovala Khanovo odstránenie.

Odhalenie depeše – a odhalenie, že Khan bol do značnej miery pravdivý vo svojom zobrazení jej obsahu, vrátane presného citátu predstaviteľa ministerstva zahraničia, ktorý povedal, že „všetko by bolo odpustené“, keby bol Khan odstavený od moci – by mohlo zmeniť smer kurzu pakistanskej politickej krízy. Zverejnenie depeše sa už stalo hlavnou témou rozhovorov v pakistanských médiách.

Chánov vlastný politický osud teraz do značnej miery závisí od toho, do akej miery sa súčasná vojenská vláda rozhodne presadzovať svoju pomstu proti nemu a jeho podporovateľom. Odhalenie obsahu depeše a rozporov, ktoré násilné represie Chánovej strany očividne otvorili vo vnútri vojenského zriadenia, len ďalej prehlbujú krízu, ktorá zachvátila Pakistan odvtedy, čo bol minulý rok Chán odstavený od moci.

Ryan Grim a Murtaza Hussain

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

VIDEO: Ja dostanem Nobelovu cenu za mier, keď budem jediný v histórii celého ľudstva, ktorý za pomoc Ukrajine pôjde do väzenia, vyhlásil Naď

Ministerstvo obrany SR podalo v polovici roka 2024 trestné oznámenia, smerované voči kabinetu Eduarda Hegera…

7 hodín ago

Gazprom v roku 2025 nemá v pláne dodávať ruský plyn do Európy cez Ukrajinu

Rusko bolo pred útokom na Ukrajinu hlavným dodávateľom plynu do Európy.  Ruský štátom kontrolovaný plynárenský…

9 hodín ago

Temná vize německého průmyslu. Práci může v příštím roce ztratit až 80 000 lidí

Prezident Institutu pro ekonomický průzkum (Ifo) Clemens Fuest upozornil na nesoulad dekarbonizace s udržením energeticky…

9 hodín ago