svet

Pád švýcarské banky: Vyšetřování. Bude to velké

Nákladné převzetí problémové druhé největší švýcarské banky Credit Suisse větší UBS, podpořené tamním kabinetem i centrální bankou poskytující likviditu a záruky ve výši téměř 260 miliard švýcarských franků, bude mít zřejmě brzy nepříjemnou dohru.

Za skandály a manažerské chyby, které vedly ke ztrátě důvěry akcionářů a klientů Credit Suisse, zřejmě nyní totiž zaplatí tisíce bankovních zaměstnanců. Švýcarský list SonntagsZeitung s odvolání na vedoucího pracovníka UBS hovoří o 25 tisících až 36 tisících propuštěných. O dění kolem Credit Suisse se též začíná zajímat švýcarská federální prokuratura.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Poté, co se do čela švýcarské největší banky UBS navrací Sergio Ermotti, jenž byl generálním ředitelem UBS Group od roku 2011 do roku 2020, hovoří švýcarská média o jakýchsi „líbánkách“ v bankovním sektoru. „V čele jediné velké banky v zemi stojí alespoň Švýcar,“ zaznívá a optimismus panuje i na burze, kde akcie UBS od minulé středy vzrostly o čtrnáct procent. Kdo však již brzy možná nebude mít důvod k radosti, jsou samotní zaměstnanci.

SonntagsZeitung s odvoláním na nejmenovaného vedoucího pracovníka UBS uvádí, že právě ti by brzy měli pocítit náklady spojené s převzetím zhroucené Credit Suisse.

Švýcarský list píše, že se podle zasvěcených osob počítá se snížením počtu pracovních míst o 20 až 30 procent. Vzhledem k nynějším 120 tisícům pracovníků, kteří jsou nyní v obou bankách zaměstnáni na plný úvazek, to znamená, že bude zrušeno 25 tisíc až 36 tisíc pracovních míst. Přestože Credit Suisse již před fúzí prováděla program snižování nákladů, počet propuštěných pracovníků tak zřejmě bude mnohem vyšší, než se plánovalo.

Dění kolem Credit Suisse zajímá i švýcarskou prokuraturu

Agentura Reuters zároveň v neděli informovala, že se švýcarská federální prokuratura zahájila vyšetřování státem podporovaného převzetí Credit Suisse skupinou UBS a státní zastupitelství se sídlem ve švýcarském hlavním městě Bernu nyní prověřuje možné porušení trestního práva ze strany vládních úředníků, regulačních orgánů a vedoucích pracovníků obou bank, které se minulý měsíc dohodly na nouzové fúzi, aby zabránily kolapsu finančního systému země.

V prohlášení švýcarská federální prokuratura uvedla, že „existuje řada aspektů událostí kolem Credit Suisse“, které si zaslouží vyšetřování a které je třeba analyzovat, aby bylo možné „identifikovat případné trestné činy, které by mohly spadat do kompetence“ státního zástupce.

Žádné konkrétní aspekty dohody o fúzi, které by prokuratura chtěla prověřit, ani jak dlouho by vyšetřování mohlo trvat, zatím nebylo zveřejněno.

Podle emeritního profesora univerzity v Basileji Marka Pietha, vyučujícího trestní právo a kriminologii, je toto dění dosti podivné. „Je s podivem, že se k tomu státní zástupce vyjadřuje,“ vyjádřil se pro Reuters. Podle něj je zřejmě záchrana Credit Suisse tak neobvyklá, že „něco museli říct“.

Pieth dále uvedl, že by státní zástupce mohl prověřovat porušení ustanovení o utajení ze strany úředníků nebo obchodování s důvěrnými informacemi, a dodal, že problematické je i vymazání některých držitelů dluhopisů, jak bylo plánováno v rámci dohody.

V rámci transakce oznámené 19. března a organizované švýcarskou vládou, centrální bankou a regulátorem trhu by UBS měla převzít konkurenční Credit Suisse za tři miliardy švýcarských franků (necelých 71 miliard Kč). Podle zdrojů agentury Reuters chce mít tento obchod banka uzavřený už do konce dubna.

Podotýká též, že švýcarská veřejnost a politici vyjadřují obavy z výše státní podpory, neboť vláda a Švýcarská národní banka poskytly likviditu a záruky ve výši téměř 260 miliard švýcarských franků a téměř polovina švýcarských ekonomů v nedávném průzkumu uvedla, že převzetí není úplně dobrým řešením situace. Obávají se, že situace narušila pověst Švýcarska jako bankovního centra už teď.

ZDROJ

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Schröder odporučil západným politikom, ktorí chcú bojovať proti Rusku, aby sa “pozreli do učebnice dejepisu”

Schröder podporil Putina: Západ ignoruje bezpečnostné záujmy Ruska. Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder prvýkrát prehovoril…

2 hodiny ago

„Ľudí im zostalo na rok, dva“: Ukrajina už stratila na bojovom poli 600 tisíc ľudí

Dokonca aj západní novinári zaznamenávajú, že vojenské cintoríny na Ukrajine sa tak rozrástli, až to…

2 hodiny ago

Ako ma bili v ukrajinskom koncentračnom tábore. Príbeh „kolaboranta“

Mučenie, ponižovanie, pravidelné bitie, ťažká práca – o tom, ako sa na Ukrajine zaobchádza s…

2 hodiny ago

Zadržaný agent CIA vo Venezuele plánoval štátny prevrat: “…sme pripravení zabiť aj psa”

Ruský prezident Vladimir Putin zablahoželal Spoločnosti rusko-kubánskeho priateľstva k jej 60. výročiu. “Pred šiestimi desaťročiami…

2 hodiny ago

Američania skúsili fintu ako by získali toľko žiadané ruské S-400 od Turecka

 Spojené štáty navrhli, aby Turecko odovzdalo systémy S-400, ktoré získalo, pod kontrolu USA výmenou za…

2 hodiny ago

Duchovná katastrofa Ukrajiny

Prenasledovanie kanonického pravoslávia bolo výsledkom dlhoročnoj práce amerických kurátorov. To, čo sa deje s Ukrajinskou…

2 hodiny ago